Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Leopard sorunları

ousia.essentia

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,
Leopard'dan Tiger'a dönmek istiyorum ve bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Ayrıca, forum içinde Türkçe font sorununu çözmüş arkadaşlar PC'mi kullanıyorlar, yoksa Mac'mi? Çünkü, Tiger'a dönmek istememdeki en büyük neden Türkçe font sorunum.
Teşekkürler

Benzer konular

ousia.essentia

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Yunus Parlar,
Gönderdiğiniz cevap için çok teşekkürler.

Üye olduğum bir forumda, bir konu hakkında bilgi istemeden önce muhakkak, daha önce deneyimlendiğine dair ciddi bir araştırma yaparım. Bu da, onlardan birtanesi.

Bu konuda, internette yaptığım araştırmada, aldığım cevaplar içinde; sizin söylediğiniz işlemin de hiçbir işe yaramayacığı doğrultusundaydı. Fakat, yine de sizin bilginize güvenip, tüm işlemleri gerçekleştirdim ve bir sonuç alamadım.
Bu arada, yolladığınız linkler ERROR veriyor, bir kontrol edermisiniz.
Bunun dışında, farklı bir seçenek varsa lütfen paylaşır mısınız?
Teşekkürler

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Merhaba Yunus Parlar,
Gönderdiğiniz cevap için çok teşekkürler.

Üye olduğum bir forumda, bir konu hakkında bilgi istemeden önce muhakkak, daha önce deneyimlendiğine dair ciddi bir araştırma yaparım. Bu da, onlardan birtanesi.

Bu konuda, internette yaptığım araştırmada, aldığım cevaplar içinde; sizin söylediğiniz işlemin de hiçbir işe yaramayacığı doğrultusundaydı. Fakat, yine de sizin bilginize güvenip, tüm işlemleri gerçekleştirdim ve bir sonuç alamadım.
Bu arada, yolladığınız linkler ERROR veriyor, bir kontrol edermisiniz.
Bunun dışında, farklı bir seçenek varsa lütfen paylaşır mısınız?
Teşekkürler

Merhaba ousia.essentia;

Link maalesef kullanabilirliğini yitirmiş. Bende sizin gibi Leopard kulananlardanım ve Freehand de türkçe karakter sıkıntısı çekiyordum. Verdiğim bağlantı ile bu sıkıntıdan kurtuldum. Bu sebeple size bu bağlantıyı tavsiye etmiştim... Çalışan bir link bulup inşallah forumda paylaşacağım.

Saygılar.

ousia.essentia

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar tekrar tekrar merhaba :)
Leopard'da Türkçe font problemini çözen var mı? varsa, yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Leopard işletim sistemi ünicode fontları destekler. Sizin probleminiz yani hepimizin problemi Türkçe karakter tablosunun MACOSX Tiger ve Leopard hatta daha önceki Jaguar ile resmi olarak desteklenmemesidir. Leopard öncesi Tigerde Türkçe karakter sorununu halletmek için macintoshun tek distribitörü olan firma Türkçe karakter desteği için bir yama yayınlamış ve sorun birazcıkta olsa çözülmüştü... Fakat Leopard ile bu yamanın kullanılmaması, kullanıldığında görülebilecek sistem hatalarının olacağı söylenmişti. Tüm bunlara rağmen Tiger hatta Jaguardan devşirme bu yayınlanan eklentiyi ben ve benim gibi kullanıcılar Leoparda da kurdu. Fakat sorun kısmen çözülebildi. Mesela Adobe tarafından satın alınarak bir daha geliştirilmeyeceği söylenen Frehand'te büyük problemler başladı. Kimileri bu problemi Adobenin Illistratörüne adım atarak bu sorunu aştı... Kimileri ise fontlarına Türkçe karakterleri öğreterek...
Frehand ve Quark 6.5 gibi programlar Carbon betikle çalışan programlar olup Truetype ve ASCII tabanlı fontlarla çalışabilen programlardır. Adobenin CS3 ve CS4 program paketleri ise Unicode destekli programlardır. Unicode Opentype fontlar ile çalışırlar...
İşte Leoparda bu betiği yüklediğimizde eğer Frehand ve Quark 6,5 a kadar olan programlarla çalıştığımızda klavye betiğimizi değiştirmemiz gerekiyor Turkish Carbon şeçmemiz.
Ayrıca Unicode olan Opentype fontlarında Frehand ve Quark 6,5'a kadar sürümleri için Türkçe karakter tablosuna göre ş,i,ğ,ü gibi harflere FontLab programı ile editlemek gerekebiliyor.
Google'da Fontlarımıza Türkçe Öğretelim diye arama yaparsanız konu ile ilgili daha derin ve engin bilgilere sahip olacaksınız.

ousia.essentia

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler seabis,
Göndermiş olduğun bilgiyle sorunum kökten çözmüş gibiyim :)
Bu konudaki yaşananlar hakkındaki tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.
İyi çalışmalar