Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Matbaada CMYK Renk Kodları

mehmethan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar Merhaba bilen arkadaşlardan istediğim Lacivert/Mavi/Pembe/Yeşil v.b renklerin Baskıdaki renk kodlarını istiyorum örneğin cmyk paletinden mavi rengi seçiyorsun baskıda mor oluyor bu sorunu çözmek için değerli arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyoruz temel renkleri kodlarıyla bilen varsa daha iyi olur teşekkürler.

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben her zaman pantone kataloğundan seçtiğim rengi, çalıştığım matbaaya sorarım. Onlar beni doğru olarak yönlendirirler. Siz de doğru sonuca ulaşmak için muhakkak matbaacınıza danışın.

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
mavi rengin mor çıkması ya sizin monitorün kalibrasyonunun bozuk olduğundan yada matbaacınızın baskı kalitesindeki sorundan kaynaklanır.

mannis

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yok mu yani kodları verecek olan?

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
photoshop programına gir, renk paletinden (color picker) den color libraries ten istediğin rengin kodunu ordan görebilirsin. bütün pantone kodları orda mevcuttur. ama senin kullandığn renk cmyk karışımı bir mavi ise ekranda rengi yanlış gösteriyor yada matbaa baskı yaparken birini fazla kaçırınca senin renk de farklı çıkar. kurumsal kimlik gibi hassas renkleri pantoneden kullanırsan daha sağlıklı olur cmyk karışımıyla elde etmek oldukça güçtür.

korna555

🌱Yeni Üye🌱
Renk kodlarını en iyi bilenler tabiki renk ayrım yapan arkadaslardır.
Bizim için cmyk da her rengin bi kodu vardır. insan teninin sarının bayrak renginin parlament gece mavisinin ama bunları tabiki burda yazmıcam.

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
büyük ihtimal corel kullanıyorsun rgb mavi secersen baskıda mor olur :)

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar Merhaba bilen arkadaşlardan istediğim Lacivert/Mavi/Pembe/Yeşil v.b renklerin Baskıdaki renk kodlarını istiyorum örneğin cmyk paletinden mavi rengi seçiyorsun baskıda mor oluyor bu sorunu çözmek için değerli arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyoruz temel renkleri kodlarıyla bilen varsa daha iyi olur teşekkürler.

O kadar ucu açık bir soru sormuşsunuz ki. Yeşil derken hangi yeşil? Neye göre size renk değerleri verilecek ? Ayrıca CMYK paletinde mavi seçip baskıda mor çıkmasının birçok sebebi olabilir. Kullandığınız monitör gerçek renkleri vermeyen kötü bir panele sahip olabilir veya hiç kalibre edilmemiş olabilir.Bunun yerine bir adet CMYK pantone edinmeniz daha doğru olacaktır böylelikle basmak istediğiniz rengin hem pantone numarası hem de CMYK değerleri elinizin altında olur.

Yinede bunlar için vaktiniz yoksa en azından istediğiniz renkleri tasavvur edebileceğimiz bir done verebilirseniz (parlaiment mavisi gibi) size yardımcı olmaya çalışırız.

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Arkadaşım yukarıdakilerin hiç birinide anlayamadıysan problemi çözemiyorsan;
CMYK renk kataloğu dersi var sitede,
vektörel olarak hazırla ver çalıştığın matbaalara yada reklamcılara ver
birer adet makinalarında bastır.
Sonra özel renk istendiğinde hangi makina hangi değerde ne renk basıyosa, onu ver değer olarak.
Ben dışmekan baskı makinamın kalibrasyon derdinden bu yöntem ile kurtuldum.

https://www.grafikerler.net/corelde-cmyk-katalogu-yapalim-t79887.html

vedfux

🌟Usta Tasarımcı🌟

o tür sorunlar bildiğim kadarıyla çalışman pantone olur, baskıda değişik renkler verebilir cmyk'ya çevirmen gerekiyor baskı yapacak olan yer pek ilgilenmez neyi gönderirsen baskıya verir, sen ayarlarını yapacaksın, genel olarak özel kodları yok biliyorum ben..:

vedfux

🌟Usta Tasarımcı🌟
başka bir yolu da, corelde renk kataloğu var istersen bakarsın..:)

memoli4646

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaşım yukarıdakilerin hiç birinide anlayamadıysan problemi çözemiyorsan;
CMYK renk kataloğu dersi var sitede,
vektörel olarak hazırla ver çalıştığın matbaalara yada reklamcılara ver
birer adet makinalarında bastır.
Sonra özel renk istendiğinde hangi makina hangi değerde ne renk basıyosa, onu ver değer olarak.
Ben dışmekan baskı makinamın kalibrasyon derdinden bu yöntem ile kurtuldum.

https://www.grafikerler.net/corelde-cmyk-katalogu-yapalim-t79887.html

katılıyorum, güzel ve pratik bir çözüm...

mehmethan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim mesajı ilk yayınladığımda fazla bir bilgi sahibi değildim fakat şimdi daha farklı tabiki :) Meslek hayatına yeni başladığım için o dönemlerde bir corelde monitorün kalibrasyon ayarı ne bilmiyordum onun için rgb çalışıyordum ve mavi renk cmyk dönüşünce haliyle başka bir renk ön plana çıkıyordu. Şimdi artık bu konularda takılan arkadaşların yapacağı Corel X5 zaten otomatik palet düzenliyor ve CMYK kodunda aktif ediyor.Bir Diğer ayrıntı ise Pantone Renk Katoloğundan Almaları tavsiyem Saygılar ve Teşekkürler.

rourke

🌱Yeni Üye🌱
Renk kodlarını en iyi bilenler tabiki renk ayrım yapan arkadaslardır.
Bizim için cmyk da her rengin bi kodu vardır. insan teninin sarının bayrak renginin parlament gece mavisinin ama bunları tabiki burda yazmıcam.

Gerçekten kutlarım :[

orhansanverdi

🌱Yeni Üye🌱
Konu eski ama başkaları da faydalansın diye yazayım.
CMYK ana renkleri ifade eder.
Photoshop'taki çalışmanızda bu renklerin yüzdesini belirlediğinizde ana renklerden hangi oranda kullanılacağını seçmiş oluyorsunuz. Örneğin
C=80%
M=20%
Y=0%
K=0%

seçildiğinde Maviden %80 oranında, pembeden de %20 oranında renk kullanılacak demektir.

J.Maharaja

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.maharaja34.deviantart.com
Yani bu gerçekten çok değişken. Monitörünüzün kalibresinden boyanın kalitesini tutunda, bastığınız kağıdın türüne ve kalitesine kadar oynar o tonlar. :)