Neler yeni

Moda Fotoğrafçılığı için 10 ipucu

Ömer GÖKYAR

Moderator
Katılım
24 Eyl 2008
Mesajlar
118
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Web sitesi
www.youtube.com
model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/goodforparty/2592806751/

Moda fotoğrafçılığı özünde otorite gerektirir. Otoritesi olmayan bir fotoğrafçının, modelinin karşısında dik durması beklenemez. Tek başına otorit ne kadar sağlam olursa olsun “her fotoğrafçı modeli kadar iyidir” savını unutmamak gerekir.

Model (ler) iniz özgüveni olmalıdır. Endişe, stres veya dikkat dağınıklığı hem modelinizin hem de sizin performansınızı düşürecektir. Bu nedenle olabildiğince doğal modeller ile çalışın ve onları sıkmamaya özen gösterin. İkili uyumu yakalayamazsanız ne kadar iyi olursanız olun bir yerde hata yapıyorsunuz demektir. Modelinizi buldunuz, peki bu yeterli mi? İşte Moda fotoğrafçılığının 10 ipucu makalesi bunun için yazıldı. 10 maddeyi dikkatli bir şekilde uygularsanız, eminim birçok sıkıntının üstesinden geleceksiniz.

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-2.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/3alexander/4031010534/

* Teknik veya kompozisyon için bir ön liste hazırlayın. Bu sizi çekim anında hızlandıracaktır. Bir ajanda tutun, mekanı önceden tespit edin ve olmazsa olmaz kıyafetleri mutlaka önceden ayırtın. Her şeyden önemlisi tüm bunlarla uğraşırken strest yapmamaya özen gösterin!

* Moda fotoğrafçılığı tamamıyla giysi ve güzelliktir. Çünkü model bunları fotoğrafına yansıttığı kadar iyidir. Bu yüzden kışkırtıcı ya da baştan çıkarıcı bir görünüm isterseniz koyu makyaj ve tarz saç üzerinde tercih yapın; masum veya doğal fotoğraflar için pastel tonları, yumuşak saç stilleri ve hafif makyaj tercih edin. Badem gözler, büyük dudaklar, küçük çene ve simetrik yüzlü ile bayan modeller ise ”daha fazla ticari” sayılır. Bu nedenle modelinizi seçerken, konseptinize uygun olmasına özen gösterin.

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-3.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/annatheodora/4221688023/

* Modele poz verdirme, belki de en zor olanıdır. Bu yüzden son trendlerin olduğu erkek ve kadın dergilerine göz atın, mutlaka çekimlerden ilham alın. Herkes doğuştan bu yeteneğe sahip olmuyor! Denedikçe daha iyisini yapabileceğinizi sizde farkedeceksiniz.

* Stüdyo fotoğrafçılar için kolay aydınlatma ve en iyi koşulları gerçekleştirmek için idealdir. Eğer bir stüdyo ortamında çekim yapıyorsanız pozometre kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede ışığın kontrolünü elinizde bulundurursunuz. Stüdyo kiraladığınız an sizin için nakitin cebinizden çıktığı andır. Stüdyoda çok fazla vakit kabmeyin, işinize odaklanın.

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-4.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/nickwheeleroz/2688348545/

* Profesyonel bir stüdyo ve pahalı ekipmanları her zaman elde edemeyebiliriz. Biraz tuzluya kaçtığımı düşünüyorsanız, sizlere hak veriyorum. Peki hiç evinizin veya işyerinizin pencerelerinden sızan ışıkta çekim yapmayı denediniz mi? Açık geniş bir pencerenin önüne bir tül perde gerin ve yardımcınıza dilediğiniz konuma getirmesini söyleyin. Bu sayede stüdyoda yakalanamayacak kadar iyi ışık oyunları elde edeceksiniz. Şans faktörünü asla es geçmeyin! Ayrıca şunu unutmayın, en profesyonel çekimlerde bile reflektör (yansıtıcılar) kullanılır. Onun için çekiminizde mutlaka bir yansıtıcıdan faydalanın. Böylece modelinizin ışık almayan kısımlarına yada bölgesel aydınlatmalara daha fazla eğilebileceksiniz. Reflektör fiyatları oldukça düşük ama yine de reflektöre verecek param yok diyorsanız a4 kağıtları ile geçici yansıtıcılar oluşturabilirsiniz.

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-5.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/42169885@N03/4391182298/

* Düşük ışık ve güneşe doğru çekim yaparken ekstra bir ışık kaynağı gerekebilir. Eğer flashınız varsa düşük bir hızda patlatmayı deneyebilirsiniz. Bu size daha soft (yumuşak) bir aydınlatma sağlayacaktır. Flashınızın konumunu tavana doğru yönelterek yansıyan aydınlatma elde edebilirsiniz. Bu sayede tavandan yansıyan ışık modelinizin üzerine daha homojen düşecektir. Profesyonel anlamda da ışıklandırmalar genelde yansıyan ve direkt ışıklar olarak ikiye ayrılır.

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-6.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/hansvandevorst/4095826848/

* Hiç ayna yardımı ile fotoğraf çektiniz mi? Kimisine çok klişe gelebilecek bu yöntemle fotoğrafın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Yansımalardan yararlanın, modelinizi hareket ettirin. Etrafında dönün, ama aynadan görünmemeye dikkat edin!

model-fotografi-nasil-cekilir-unsurlari-puf-noktalari-nelerdir-7.jpg


Fotoğraf: https://www.flickr.com/photos/stefanolibertini/3170831030/

* Mekan, fotoğrafın belkide olmazsa olmazıdır. Anlatım için doğru yeri bulmak zorundasınız. Yoksa mesajınız eksik veya havada kalabilir. Güzellikle alakalı bir çekim için yeşillik alanlar; moda çekimleriniz için ise şehir merkezlerini, plaj veya nehir kıyılarını tercih edebilirsiniz.

* Modelinize doğru açıdan yaklaşın, mesela bir merdiven yardımıyla modelinizi alt açılardan fotoğraflayın. Gereksiz açılardan kaçının, eğer bir çekim yapıyorsanız ve bunda bir açıdan yararlanıyorsanız mutlaka bir mesajı olsun. Anlamı olmayan fotoğraf okumayı zorlaştıracaktır.

* Bazı fotoğraf dalları her ne kadar yalnız başarabilse de, moda fotoğrafçılığı için aynı şeyden bahsedemem. Mutlaka bir asistanınız veya yardımcınız olmalı. Asistana para veremem diyorsanız; akrabalarınız, arkadaşlarınız gibi yakın çevrenizden faydalanabilirsiniz. Onlara komutlar verirken canlarını sıkmamaya özen gösterin. Keza onların moralinin bozulması fotoğraf çekimine de yansıyacaktır.

Kaynak | Ömer Gökyar
 

firkete

ARI
Katılım
21 Kas 2007
Mesajlar
510
Tepkime puanı
5
Puanları
0
teşekkürler ömer

gerçekten önemli bilgiler

varsa devamınınıda zevkle okurum ve kayıt ederim.
 

-ays

ACEMİ
Katılım
7 Şub 2011
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Paylaşım çok güzel. Yalnız birşey sormak istiyorum..
Moda fotoğrafçılığının tarihi ile ilgili bilgisi olan var mı ??
 

feritfotograf

ACEMİ
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bu siteden Öğreneceğim çok şey var sanırım teşekkür ederim...
 

fotografcilik

ACEMİ
Katılım
8 Kas 2014
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Üst