Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

"Ozenthi"

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Dünyanın her yerinde...
Dili bozarak kullanmak, SÖMÜRGE ülke olmanın belirtisidir.
Bu aynı zamanda neden sömürge durumuna düşüldüğünün de açıklamasıdır.

Nepal'in İngilizce konuşulan bölgesinden bir öğretmen bayan (Moala) ile, Pakistan'ın İngilizce konuşulan kesiminden Shoaib'in konuşması, bunu yeterince örneklendiriyor.

"Siz İngilizce yazdığınıza emin misiniz?" diyerek sohbete limon sıkan kişi ise, "Önce Türkçe" sayfamızın yöneticilerinden biri... :)

Ülkemizde son yıllarda dilin dil olmaktan çıkması ile, ülkenin içine düştüğü durum arasında bir bağlantı olmadığını sananlar, bu konuyu biraz araştırsınlar lütfen...

hTfkw.jpg
(İkinci resimde "nit" yazımını "Night!" diye düzeltme gereği duyan kişinin bir Amerika'lı olması da çok anlamlı...)

"Ozenthi"ler, kendinize gelin!
Kimliğinizle gurur duymamanız için hiçbir sebep yok..

twist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bozulma sadece özentiyle kalmıyorki... yabancı kelimelerin istilasıda eklenince olan oluyor...

küçük bir örnekde benden olsun

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi ***.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Dil 'in Kemiği Yoktur, Kuralları Vardır !

pSEpu.jpg

üzücü ama, ne yazık ki gerçek!

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Duyarsız kalmadığınız ve katkılarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar, sağolun.

Mukadderat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bizler çocuklarımız için

Bir lisan bir insan diyoruz.
Dertlerini anlatsınlar anlaşılabilsinler diyoruz.
Dil öğrenmekle ufuklarının ilerleyip kendilerini geliştireceklerini söylüyoruz.
Ama bir bakıyoruz ki bu arada Türkçe unutulmuş, deformasyona uğramış, aralarında kuşak farkı olan nesillerin birbirini anlamaları için neredeyse sözlük taşıyacakları duruma gelmişiz.

Bu konuda herkese Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe Kitabını okumasını tevsiye ederim.
Oktay Sinanoğlu:
"İnsanlar istedikleri dili öğrensinler, ama eğitim bir ülkenin kendi diliyle yapılır. Az bilenlerin hiç bilmeyenlere öğrettiği bilim, bilim değildir." diyor.

Örnekler veriyor, milletlerin yabancı dille eğitim yaparak kimliklerini, bağımsızlıklarını nasıl kaybettiklerini, ama buna karşılık sömürgecilerin nasıl kazandığını anlatıyor. Ve bunları anlatan deha, yıllarını Amerika'nın en büyük üniversitelerinde hocalık yaparak, dünyada konferanslar vererek geçirmiş bir kişi.

Bununla birlikte geçtiğimiz hafta sonu yıllarca Amerika' da yaşayan, Harward Üniversitesinde dersler veren Prof.Dr.Gönül Tekin' in pürüzsüz, akıcılığından hiçbirşey kaybetmemiş konuşmasını da zevkle dinledim. Demek ki yıllarca kalınsa da yabancı dil öğrenilse de dilimiz istendiğinde deformasyona uğramadan kalabiliyor.

Bunu herkes yapabilir.

Bir de internet üzerinden yazışmalarda bir dil oluşturuldu ki evlere şenlik.

Paylaşım için teşekkürler.

Son düzenleme:

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Özü, içeriği olmayan ifadelerin süslenerek satılmaya çalışılması, gerçeği değiştirmiyor. Boş ve içeriksiz ifadeler süslenerek satılmaya çalışılıyor. Tam bir cehalet..

Hep söylüyorum:
Hayatında gazete bile okumadığı ile övünen birinin yönettiği; hayatında hiç kitap okumadığı ile övünen insanların arasında yaşıyoruz..

Teşekkürler katkınız için..

Mukadderat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Rica ederim.

Fakat şunu belirtmeden de duramayacağım.

Kitap okumamakla övünmek değil dövünmek lazım.

Bazı yabancı ülkelerde de uygulanan her hangi bir kabahat işleme durumunda "kitap okuma" cezası verilmesi ne kötü bir şey.

Kitap okumak ceza değil bir ödüldür bana göre.

Ama ne yazık ki ben kitap okuyacağıma yatarım cezaevine çekerim cezamı diyen zihniyet de bizde maalesef.

Çok da komik olmayan bir fıkra gibi ama yine de güleriz ağlanacak halimize.

Tekrar teşekkürler.