Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Pantone Renk Kodu

S.Murat

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.smtcreative.net
Dostlar Merhaba,

Benim bir sorunum var bir türlü doğru sonuç alamadım. Resim de belirttiğim cmyk renk kodlarının Pantone kodlarını belirtmem gerekiyor kurumsal bir yapılanma süreci baskıya girecek ürünler bulunuyor. Fakat belirttiğim pantone kodları ile cmyk renkler arasında ton farklılıkları bulunuyor Ekran renk ayarlarını, program ayarlarını vs. defalarca kontrol ettim calibre etmeye çalışsam da doğru sonucu alamıyorum. Resimde belirttiğim CMYK değerlerin pantonesi konusun da yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Baskıya girecek ürünleri sağlıklı bir şekilde baskıya hazırlamam gerekiyor.

Benzer konular

harunirgin

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba. Sorun şu ki, "CMYK'nın Pantonesi"ni istiyorsunuz. Bunu bire bir yakalamanız çok zor. (Siz de uğraşıp başarılı olamamışsınız zaten). Teknik olarak kurumsal bir renk belirlendiyse, renk değeri neyse o verilir ve basılır. Bu rengi seçerken CMYK seçildiyse CMYK basılır, Pantone seçildiyse Pantone basılır. Yapmak istediğiniz yanlış bence.

S.Murat

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.smtcreative.net
Pantone

Merhaba. Sorun şu ki, "CMYK'nın Pantonesi"ni istiyorsunuz. Bunu bire bir yakalamanız çok zor. (Siz de uğraşıp başarılı olamamışsınız zaten). Teknik olarak kurumsal bir renk belirlendiyse, renk değeri neyse o verilir ve basılır. Bu rengi seçerken CMYK seçildiyse CMYK basılır, Pantone seçildiyse Pantone basılır. Yapmak istediğiniz yanlış bence.

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim üstadım fakat kurumsal kimlik kılavuzu hazırlarken renklerin CMYK, PANTONE, RAL, vb. renk kodları belirleniyor biliyorsun bunu belirlerken neye göre yapılıyordur? Kurumsal ürünler de pantone basıla biliyorken outdoor gibi açık hava ürünlerin de CMYK basılması durumları oluyor veya bir katalog çalışmasın da o zaman en yakın PANTONE değeri vermek yanlış bir yaklaşım olmaz diye düşünüyorum.

harunirgin

♾️Grafik Gurusu♾️
Rica ederim. Evet haklısın. Halihazırda -genel olarak- kullanılan sistem de bu zaten. Her ne kadar kurumsal renk olsa da yapılacak işin sektörü değiştiğinden dolayı renk de değiştiği için baştaki kurumsal renk ofset de başka dijitalde başka çıkar. Yani Pantonede kullanılan başka bir renktir, aynısını CMYK ya çevirdiğinizde o da aslında başka bir renktir. Birbirinin dönüşmüş hali değildir. Farklı renk kodları olması da mecburidir çünkü her sektörde aynı renk ve boya sistemleri kullanılamamaktadır. Ben dış mekanda RGB baskı yapan bile gördüm :) Ben şahsen eğer firmanın Pantonesi varsa kurumsal kimlik baskılarında onu kullanıyorum, açık hava ürünleri vb.de de cmyk şeklini. Teknik ve müşteriye izah etmesi zor bir konu açıkçası. Kolay gelsin :)