Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Paragraf stilleri

ernest17

🌱Yeni Üye🌱
indesignda paragraf stili kullanırken, bazı özellikleri kullanmak istemiyorum ancak zorunlu olarak seçmem gerekiyor. örneğin döküman içerisine attığım bir yazının içerisindeki bold yada italik gibi özelliklerin değişmemesini, font ve font aralığı değerlerinin değişmesini istediğimde nasıl bir stil atamam gerekir. karakter stillerinde bunu yapabilmek mümkün.

Benzer konular

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her bir yeni oluştuduğun "paragraph style" da sadece o style'a özgü ayarlar yapmak mümkün.. bu özelliğin amacıda bu zaten... bold ve italiklerin deişmez.. sen "control panel"den deiştirmediğin sürece.. ben bazen tek bir metne ait yeni style oluşturmak yerine hazırlardan uygun gördüğümü seçip "control panel" de italic yaparak yada satır aralarını deiştirerek sadece o metne özgün bi özellik yaratmış oluoyorum.. bunu yaparken ilk başta hazırlamış olduğum "style" kaybolmuyor veya o ana kadarki daha önceci sayfalarımda kullandığım metinlerde toplu bir deişiklik olmuoyor..

satır araları problemine gelince iki şekilde çözebilirsin
birinci hazırlamış olduğun "style" dan aynından bir tane çoğlatmak ve bunu font aralarını geniş tutmak istediğine göre derlemek.. bu derleme "paragraph style option" altında ihtiyacın olandan fazlası ile seni bekliyor. çift tıklayarak "paragraph style" ı options a ulaşabilirsin.. burda senin aradıkların "justification" , "hyphenation" ve "idents and spacing" değerleri

benim kullandığım yöntem yani bir style ı sadece bir yada bir kaç kereye özgü uyumlandırmak.. mesela arial bold 12 pt lik kırmızı bi font kullandım
bunu bir başka metinde 14 punto mavi ve daha fazla satır arası ile kullanıcaksam; hazır styleden 12 pt kırmızıyı tıklayıp "control panel" den punto "color" dan renk ayarı yapmam yeterli. ayrıca klavyeden "ctrl + shift + alt + j" tuş kombinasyonu ile "justification" a ulaşıp harf ve space aralıkları ile oynamak mümkün... "contol panel" in en sağında (yıldırım işaretinin bir sağı,kapama butonun az altında) üç çizgili bir drop down menü mevcut bunun altından "hyphernation" uda kullanarak farklı çözümlerede ulaşılabilir.

ernest17

🌱Yeni Üye🌱
psyteamtr cevabın için teşekkürler ancak istediğim yanıtı tam olarak alamadım. Bi de şöyle sorayım stil atadığımda bazen tüm özellikleri değiştiriyor bazen sadece italikleri ve boldu değiştirmeden değiştiriyor. Sanırım bunun bir butonu var ve ben atlıyorum. Ben italik ve boldu değiştirmeden sadece paragraf özelliklerini değiştirmek istiyorum, bu konu hakkında yardımcı olursan sevinirim.

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şu an için zaman oldukça değerli benim için kısaca geçicem ama stilleri çoğaltarak çözümü bulacağına eminim..
aşağıdaki resim sana ilham verir umarım.. seçim arifesinde yerel bir gazete diziyorum.. ve gazete için paragraf style ler bana müthiş zaman kazandırıyor..
resim üzerinden anlatıyorum;
kullanmak istediğim kendime ait bütün yazım standartlarımı oluşturdum ilk işim buydu..
resimde fal isimli paragraf style da 9 puntoluk tahoma kullandım.. mesela text aracı ile yeni bir metin yazdığımı varsayıyorum farklı bir sayfaya bu yazının fontununda tahoma olmasını istiyorum ancak bu sefer bold ve 12 punto kullanmaya karar verdim diyelim..
bu diğer fontu paragraf style dan öncelikle "fal" a tıklayarak tahoma 9 ayarlatıyorum.. ancak eksik oldu iş çünkü 12 punto ve bold değil.
paragraf style ı bu seferlik bir işlem için bozmana gerek yok çünkü bütün kullandığın metinler değişecek...
sadece 12 punto ve bold yapacağım text için text özelliklerinden bold ve 12 punto değişmek yeterli.. bu bana şunu sağlıyor; fontu hızlıca tahomaya dönüştürmek..
bunu yaptığımda kırmızı yuwarlakla çizdiğim yuvarlak içindeki artı işareti gelcek..
bu şu demek.. fal isimli style uygulanmış ancak bazı deişikliklerde mevcut..

bir diğper çözümde iki farklı paragraf style oluşturmak böylece tek tıklamayla italik yada bol
yada paragraf araları istediğin şekilde ayarlı olur..

en çok ihtiyacın olan bütün paragraf arası ve fontları ilk başta ayarlarsan sadece sana yazıyı yazmak yada kopyala yapıştır yapmak kalır..
sonra tek tıklama ile aradın görselliğin ulaşabilirsin..

ayrıca birde video ders yükledim ingilizce.. umarım quicktime kuruludur sisteminde.. dönüştürmeye zamanım ve enerjim yok..

yardımcı olabildiysem ne mutlu..
paragraphstyle.jpg

RapidShare: Easy Filehosting

ernest17

🌱Yeni Üye🌱
psyteamtr cevap verdiğin için çok teşekkürler, bu kadar zaman ayırdığın için ayrıca teşekkürler

psyteamtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elimden geldiğince dilim döndüğünce ve en hızlı şekilde zamanla yarışımda ancak bu oldu..