Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

photoshop cözünürlük degisikligi nasil

murtii

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadaslar
diyelimki ben 400cmX280cm bir baski yapmak istiyorum.shutterstock tarzi resim sitelerinde alinan resimlerin cözünürlükleri. 3800x2500 yada biraz daha yüksek 4800x3300
simdi bu cözünürlükteki bir resmi 400*280cm ye uyarlayinca iyi bilimiyorum ama pikseller nokta nokta görünecek neler yapilabilir

Benzer konular

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
normalde kalitesi iyi ise 72 dpi da yaparsın sorun olmaz...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle bir yanlış bilgiyi düzeltmek istiyorum.3800x2500 değeri fotoğrafın ebatları ile alakalıdır,Bu değerin büyük yada küçük olması fotoğrafın çözünürlüğünün büyük yada küçük olduğunu göstermez.Çözünürlük birimi dpi dir,dpi değeri büyüdükçe çözünürlüğü artar küçüldükçe azalır.
Kolay gelsin.

murtii

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle bir yanlış bilgiyi düzeltmek istiyorum.3800x2500 değeri fotoğrafın ebatları ile alakalıdır,Bu değerin büyük yada küçük olması fotoğrafın çözünürlüğünün büyük yada küçük olduğunu göstermez.Çözünürlük birimi dpi dir,dpi değeri büyüdükçe çözünürlüğü artar küçüldükçe azalır.
Kolay gelsin.

tamam abi kizma..)
baktim 300 dpi yaziyor

• Beğen
Tepkiler: Nur

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Image size'da değişiklik yaparken, Resample Image seçeneğini pasif duruma getirirseniz, (kutucuktaki işareti kaldırırsanız) resminizin boyutunu hiç bir kayıp olmaksızın değiştirebilirsiniz.

Sadece nokta yoğunluğu değişir. Resmi büyütürseniz yoğunluk düşer, küçültürken de nokta yoğunluğu artar, ama hiç bir kayıp olmaz.

Elde ettiğiniz çözünürlük değeri, amacınıza uygunsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

30 dpi çözünürlüğe kadar rahatlıkla dijital baskıda kullanılabiliyor.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
ustalar dururken bize aciklamak düsermi ..:sweating: zaten yukarida acikladin..:smile:

Ne yapınca çözüldüğünü kastetmiştim..

• "Şu öneriyi uyguladım. Oldu."
  • "Bir tanıdık geldi, yaptı. Oldu."
  • "Başka bir resim kullandım. Oldu."
  • "Çalışmamın boyutlarını değiştirdim. Oldu."
  • "..................."
gibi.. :)

murtii

🌱Yeni Üye🌱
Ne yapınca çözüldüğünü kastetmiştim..

• "Şu öneriyi uyguladım. Oldu."
  • "Bir tanıdık geldi, yaptı. Oldu."
  • "Başka bir resim kullandım. Oldu."
  • "Çalışmamın boyutlarını değiştirdim. Oldu."
  • "..................."
gibi.. :)

ben senin önerini aynen yaptim sonuc:cok garip disaridan yaziya bakinca boyutu 400*280 olarak görüyosun ama aslinda degilmis sadece yazi degismis nasiloldu bu is anlamadim.. yani hala cözemedim