Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dersleri: Clipping Mask

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Alt tuşu ve Clipping Mask

1. Yeni bir döküman açtım, yeşil renk tonu ile dolgu rengi verdim, Layer 2 copy 3 layer üzerine gördüğünüz gibi 4 tane kareler hazırladım. Üzerine 2 tane kopya daha aldım

1copyi.jpg

2. Daha sonra 3 tane değişik resimler açıp kopyala – yapıştır mantığıyla çalışma alanımıza getirdim.

Resmi üzerinde kırmızı alan içinde getirilen resimleri görüyorsunuz. Layer paletinde nasıl yerleştirdim dikkatlice inceleyiniz.

2copyg.jpg

3. ALT tuşu basılı tuttuğumuz zaman fare ile Layer 4 ve Layer 2 copy 3 arasına tıklıyoruz.

31copy.jpg

Layer 4 üzerine geldiğimiz zaman Selection Tool ile fare aracılığıyla üzerine geldiğimiz resmi rahatça hareket ettirebiliriz.

32copy.jpg

Ya da mesela Layer 4 üzerine farenin sağ tuşunu tıkladığımız zaman karşımıza menü çıkar. Bu menüden Create Clipping Mask seçmeliyiz.

33copyo.jpg

34copy.jpg

4. Aynı yöntem ile diğer karelere resimleri yerleştiriyorum

4copym.jpg

5. Clipping Mask ilgili bir örnek daha göstermek istiyorum.

Mesela bir bayan remi kullandım. Bu resim üzerine Bayanın Deri montu canlandırmak istiyorum.
Pen Tool aracı ile deri montu seçiyorum – fare üzerine sağ click yaparak Make Selection diyorum, Ctrl + J (böylece seçilmiş alanı yeni layer üzerine yapıştırmış oluyorum)

5copy.jpg

51copy.jpg

Daha sonra çalışma alanımıza her hangi texture resmi getiriyorum deri mont’u layer üste yerleştirdikten sonra Clipping Mask diyorum… Texture layer üzerine Blending Mode’u değiştiriyorum… Ve işte sonuç

52copy.jpg

Son düzenleme:

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Emeğine sağlık kasta.

filipiti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler denicem bu arada avatarınız değişmiş çok şık olmuş

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim kasta095.
Deniyorum :)

:) kolay gelsin

teşekkürler denicem bu arada avatarınız değişmiş çok şık olmuş

ben teşekkür ediyorum...

Ps 7'de 'Create Clipping Mask' yok :(

O zaman kısa yollu denemelisiniz: Alt tuşu tuttarak iki layer arasına gelip (enteresan bir simge çikması lazım (iki daire siyah - beyaz ve sola gösteren ok) maus üzerine bir tek click yapmalısınız

Pasul

🌱Yeni Üye🌱
teşekkür ederim çok güzel bi çalışma.:smile:

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Ama olmadı ki Melisa abla herkes kendi çöplüğünde ötse..bana anlatacak ders kalmadı ya...xD xD

Eline sağlık...:D :D

REYYAN

🌱Yeni Üye🌱
Slm ben bu siteye yeni katıldım.fotoşop derslerinizden faydalanmayı istiyorum.şu anda bunu yapmak benim için zor ama deniycem.eline sağlık.bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.

kasapcarlos

🌟Usta Tasarımcı🌟
Açıklayıcı anlatım için teşekkürler emeğinize sağlık.

döne1

🌱Yeni Üye🌱
emeğine sağlık süper bilgi oldu benim için

ebraremel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
o kadar çok kez denedim ki bu dersi, ama bir türlü beceremedim:( nerde hata yaptığımı da anlamış değilim. bütün adımları uyguluyorum, herşey yolunda gidiyor fakat sona geldiğimde üç resimden sadece en sonuncusu karelerin altında gözüküyor:( nerde yanlış yapıyorum acaba :(

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
4copym.jpg
bu resmi dikatli inceleyin

sizin yaptığınız tüm resimleri aynı kutucuklara yerleştırmış oluyorsunuz da ondan...

ebraremel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hayır hepsini kendi kutucuklarına yerleştiriyorum. şöyle anlatayım, layer 4 teki resmi layer 2 copy 3'e yerleştiriyorum sorun yok, fakat layer 3'ü layer 2copy 4'e yerleştirdiğimde ilk resim kayboluyor. inşallah anlatabilmişimdir?
son gönderdiğiniz resme baktım da, benim copy layerlarım sizinkilerden farklı, mesela layer 2 copy 4'te hem kendi kutucukları hem de layer 2 copy 3'ün kutucukları var, layer 2 copy 5'te ise tüm kutucuklar var. sorun bundan kaynaklanıyorsa nasıl düzeltebilirim?

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
hayır hepsini kendi kutucuklarına yerleştiriyorum. şöyle anlatayım, layer 4 teki resmi layer 2 copy 3'e yerleştiriyorum sorun yok, fakat layer 3'ü layer 2copy 4'e yerleştirdiğimde ilk resim kayboluyor. inşallah anlatabilmişimdir?
son gönderdiğiniz resme baktım da, benim copy layerlarım sizinkilerden farklı, mesela layer 2 copy 4'te hem kendi kutucukları hem de layer 2 copy 3'ün kutucukları var, layer 2 copy 5'te ise tüm kutucuklar var. sorun bundan kaynaklanıyorsa nasıl düzeltebilirim?

layerin resmi eklermisiniz buraya?

psd var mı acaba :(

neyin PSD?