Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

photoshop yardım lütfen ! Photoshop da brush büyütmenin kısa yolu

Fırat11

🌱Yeni Üye🌱
googlede yarım gün çeşitli "şeyler" yazarak aradım ... kafayı yiyeceğim...
sorunum şu ; bir çalışma sırasında sağ tıklayıp brush size ayarlamaktan bıktım artık!!! bunun bir kısa yolu yokmu allah aşkına ? corelde var ! tablet kullanıyorum,corelde tek bir tuşa basıp kalemi sürükleyerek brush büyüklüğünü ayarlayabiliorum... fakat photoshop da basmadığım tuş kombinasyonu kalmadı bir türlü bulamadım ! böyle bir imkan var video larda gördüm fakat ne tür bir tuş kombinasyonu bir türlü bulamadım...
kafayı üşütmeden biri yardım etsin lütfeeeeen :party:

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
menü/window/brushes açıyorsun. sağ üstte ok var load brushes yapıp oradan çağırabilirsin ayarlarını.

Fırat11

🌱Yeni Üye🌱
brush ayarları değil aradığım ... img üzerinde sağ tıkladığınızda master diameter çıkar , oradan manuel ayarlarsınız fırça büyüklüğünü işte bunu hangi kısa yolla yapabilirim diye merak ediyorum ?

elifex

🌟Usta Tasarımcı🌟
edit + keyboard shortcuts yada (alt+shift+ctrl+k) + keyboard shortcuts panosu çıkar oradan baştan ikinci kutuda tools'u bulun + orda bütün araçların kısa yolları var kısayolları burdan değiştirip istediğiniz tuşu atayabilirsiniz + decrease brush size (azaltmak için) bir tuş atayın + Increase brush size (artırmak için) bir tuş atayın..aceppt yapın..kullanılmayan tuş olarak ü ve ğ harflerini atayabilirsiniz kolay gelsin..:)inşallah yardımcı olabilmişimdir..

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
peki tmm ama f5 brushesın kısa yolu değilmi ... eğleniyormusunuz ?

eğer buna cevap yazan olursa webdeki ilk döküman olacak bu konuda :D

Brush ınız seçili iken "." brush ı büyütür "," ise küçültür.

Bunu yapmadan önce bir kere her hangi bir brush ı seçmeniz gerekmektedir.

Fırat11

🌱Yeni Üye🌱
teşekkür ederim hepinize , sanırım gerçekten böyle bişi yok photoshopta ! arkadaşın dediği gibi üst sürüme ekleseler bari... çok pratik olacak zira klavyeden tuş basmak oldukça sıkıcı...
tek bir tuşa basıp kursoru istediğiniz boyuta getireceksiniz tüm hayalim bu :D

UC-LOGIC

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.uc-logic.com.tr
Brush size değişikliği

Merhaba adobe CS4 kullanıyorsanız

Alt tuşuna basılı tutarken mouse veya tabletinizin sağ tuşuna basılı tutarken sürüklediğinizde fırça boyunuzun kolayca değiştiğini göreceksiniz .

Alt + Sağtuş + sürükleme şeklinde

Umarım faydalı olur.

UC Logic Türkiye

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
Brush ınız seçili iken "." brush ı büyütür "," ise küçültür.

Bunu yapmadan önce bir kere her hangi bir brush ı seçmeniz gerekmektedir.

bu yöntem brush listenizdeki brushları saga veye sola götürerek seçimin kısa yoludur

Alt + Sağtuş + sürükleme şeklinde doğru yöntemdir kolay gelsin....

abidinsefa

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba adobe CS4 kullanıyorsanız

Alt tuşuna basılı tutarken mouse veya tabletinizin sağ tuşuna basılı tutarken sürüklediğinizde fırça boyunuzun kolayca değiştiğini göreceksiniz .

Alt + Sağtuş + sürükleme şeklinde

Umarım faydalı olur.

UC Logic Türkiye

Tuttuğun altın olsun hocam ne diyim :D :rofl:

Guylussac

🌱Yeni Üye🌱
Aslında tuşları var bu işlemin. Bu forumda kimsenin bilmemesi çok şaşırttı beni. Asıl problemimiz türkçe klavye kullanmamızdan ileri geliyor. "Ğ" ve "Ü" tuşları aslında fırçayı büyütüp küçültmeye yarıyor. Ama yanlızca ingilizce klavye seçeneğine geçerseniz.

Windows'ta photoshop açıkken ALT+SHIFT tuşlarına basarak ingilizce klavyeye geçebilirsiniz. Başlat menüsünün sağındaki saatin yanındaki TR ibaresi EN olursa geçersiniz ingilizce klavyeye. Artık "Ğ" ve "Ü" tuşları ile fırça boyunu ayarlayabilirsiniz.

Eğer EN yazısı gelmezse klavye ayarlarına ingilizce klavye eklemeniz lazım.

murattanhu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
blog.murattanhu.com
merhabalar,

çoğu klavyenin Türkçe olması, Photoshop fırça ayarlarının kısayollarını kullanılamaz etkiliyor. en güzel kısayolları sizin istediğiniz gibi değiştirmek ve o kısayol tuşlarını tabletinizin tuşları ile eşleştirmek.

Edit > Keyboard Shortcuts and Menus > Tools ayarlarına girin ve

Decrease Brush Size ve

Increase Brush Size komutlarına bir kısayol tuşu atayın,

sonra bu kısayol tuşlarını tabletin tuşlarına atayın yada klavyeden elinizle de kontrol edebilirsiniz.

kolay gelsin...

youngman_3736

🌟Usta Tasarımcı🌟
edit + keyboard shortcuts yada (alt+shift+ctrl+k) + keyboard shortcuts panosu çıkar oradan baştan ikinci kutuda tools'u bulun + orda bütün araçların kısa yolları var kısayolları burdan değiştirip istediğiniz tuşu atayabilirsiniz + decrease brush size (azaltmak için) bir tuş atayın + Increase brush size (artırmak için) bir tuş atayın..aceppt yapın..kullanılmayan tuş olarak ü ve ğ harflerini atayabilirsiniz kolay gelsin..:)inşallah yardımcı olabilmişimdir..

çok teşekkürler :)

coolart

🌱Yeni Üye🌱
UC logic doğru söylüyor Alt + mausun sağ tuşu ile sağa sola sürükleyin mausu...