Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

plastik karta baskı nasıl yapılıyor

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar sizlere bir sorum olacak. bir üniversitenin tiyatro kulübu için üye kartı yapılacak ve bu plastik karta basılmak isteniyor.sorum şu plastik karta baskı nasıl yapılmakta bu da matbaa da mı yapılmakta yoksa ayrı baskı makinaları ve yerleri mi var. bir de kaliteli bir printerde mesela hp 5550 lazer 4 renk baskı yapan bir printerde baskı olabilir mi acaba. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.herkese iyi çalışmalar.

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
1. OFSET BASKILI PLASTİK KART ' LAR
- Bu yöntemde kartlar gelişmiş ofset baskı teknikleri kullanılarak üretilir,çok sayıda katmandan oluşur.
- Kartın en üst yüzeyi koruyucu şeffaf bir katmanla kaplı olması uzun yıllar boyunca özelliğini korur ve kullanılan baskı teknolojisinden dolayı baskı kalitesi çok yüksektir.
- Ancak bu yöntemin baskı giriş aşamasının maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle düşük miktarda kart üretimi için tercih edilmez.
- Bu yöntemle üretilen plastik kart çeşitleri,tipleri,plastik kart,müşteri kartları,indirim kartı,avantaj kart,yaka kartı,pvc,personel kartı,takvim kart,özel ebat plastik kart,barkodlu kart,manyetik bantlı kart,mifare kart,proximity kart,akıllı kart temassız chipli card

2. DİGİTAL BASKILI PLASTİK KART ' LAR
- Digital baskı yöntemi (1.)birinci seçenekteki ofset baskılı kartlardan yalnızca baskı tekniği olarak ayrılmaktadır.
- Bu yöntemde baskı kalitesi Ofset baskıya göre biraz daha zayıf kalmaktadır. Ancak kartın diğer fiziksel özelliklerini ve kalitesini korur.
- Kartın baskı maliyeti birim olarak alındığından küçük adetlerde Ofset baskıya göre daha ekonomik olmaktadır.
- Dikkat edilmesi gereken konu kart sayısı artıkça bu ekonomiklik ortadan kalkmaktadır.Bu yöntemle üretilen plastik kart çeşitleri,tipleri,plastik kart,pvc,kimlik kartı,personel,müşteri,yaka kartı,üye kartları,plastik personel tanıtım kartı,plastik fatura kartı,

3. TERMAL BASKILI PLASTİK KART ' LAR
- Bu yöntem aslında bir çeşit digital baskıdır. Ancak baskı kartın üst yüzeyine yapıldığından her ne kadar koruyucu bazı tabaka işlemleri yapılsa da diğer yöntemler kadar kalıcı değildir.
- Birim baskı maliyeti yüksek olduğundan yüksek adetlerde baskılar için tercih edilmez.
- Küçük adetli işlerde çok hızlı ve pratik üretim imkanı olduğundan tercih edilir.
- Ayrıca küçük kart yazıcılarıyla uygulama imkanı vardır, yani kendi kartlarınızı istediğiniz görsellikte boş beyaz plastik kartlar alarak kendiniz kolayca hazırlayabilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
- Bu yöntemle üretilen plastik kart çeşitleri,tipleri,plastik kart,termal baskılı kart ,boş plastik kart,baskılı,mifare,proximity card,akıllı,temassız kontaksız,kartlara plastik kart baskı makinasıyla baskı yapabilirsiniz.
alıntıdır...

umarım bu bilgiler işine yarar...

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkürler arkadaşım vermiş olduğun bilgilerden dolayı. peki bu söylediklerinden
şöyle bir şey mi çıkıyor kaliteli bir printerde olsa bu dört renk le baskı da yapsa olmaz mı bu printerle plastik baskı yapılamaz mı oluyor. arkadaşım tanıdığım birinin böyle bir printeri var eğer olursa orada basıp masrafı azaltmayı düşünüyorum ondan soruyorum.herkese iyi çalışmalar.

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
laser printerlerdeki baskı kalitesi tanıtım kartları için oldukça iyi... laser baskılarda baskı maliyetleri ofset baskıya göre biraz fazla oldugu için genelde siparişi az işlerde kullanılır...
tanıtım kartları sürekli kullanıldıgından kısa sürede buruşma veya benzeri zedelenmeler söz konusu olabiliyor... buruşmaması için bu tür kartlarda genelde yıttılmayan kağıt (sentetik kağıt) üzerine baskı yapılır... sentetik kağıtlara yapılacak olan baskının net çıkabilmesi için laser ve ofset baskı uygulaması yapılmalı... mürekkep püskürtmeli yazıcılar kagıdın emici özelliginden dolayı ana renkleri kagıda yansıtmaz...

iyi çalışmalar...

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
laser printerlerdeki baskı kalitesi tanıtım kartları için oldukça iyi... laser baskılarda baskı maliyetleri ofset baskıya göre biraz fazla oldugu için genelde siparişi az işlerde kullanılır...
tanıtım kartları sürekli kullanıldıgından kısa sürede buruşma veya benzeri zedelenmeler söz konusu olabiliyor... buruşmaması için bu tür kartlarda genelde yıttılmayan kağıt (sentetik kağıt) üzerine baskı yapılır... sentetik kağıtlara yapılacak olan baskının net çıkabilmesi için laser ve ofset baskı uygulaması yapılmalı... mürekkep püskürtmeli yazıcılar kagıdın emici özelliginden dolayı ana renkleri kagıda yansıtmaz...

iyi çalışmalar...

evrenk arkadaşım ilginden dolayı teşekkür ederim. vermiş olduğun bilgiler epey aydınlatıcı oldu. sormak istediğim tam olarak netleşmediğim bir husus daha var ona da açıklık getirebilseydin epey sevinirdim. bu bahsettiğim printer da acaba bahsettiğim boyutlarda baskı yapılabiliniyor mu çünkü bildiğim bazı printerlerde bu kadar küçük boyutta baskı yapma seçeneği yok. yardımcı olursan sevinirim. iyi çalışmalar.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
küçük boyut basamazsa kartları çoklu bağlayıp sonra kesersiniz

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
küçük boyut basamazsa kartları çoklu bağlayıp sonra kesersiniz

horus arkadaşım cevabın için sağol. bu kartları çoklu bağlamak hususunu biraz daha açıklarsan iyi olur tam anlayamadım bir de bu bahsettiğin şey plastik kartlara
uygulanabilir mi acaba. iyi çalışmalar.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
uygulanır tabi
eğer kart miktarı fazla ise özel kesim bıçağı yaptırılıp herhangi bi yerde kestirebilirsiniz
maliyeti artar tabi
az miktarda ise el giyotini ile kesebilirsiniz
köşeler içinde kesim aparatları var isterseniz bulabilirsiniz

çoklu bağlamaktan kastım 4 kartı kesimlerini ayarlayarak aynı alana montajlayarak basmak
https://www.grafikerler.net/kartvizit-hazirlamak-t2540.html?t=2540&highlight=kartvizit
bakın burda anlatmak istediğim kartvizit olarak anlatılmış
buda aynı mantık

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
uygulanır tabi
eğer kart miktarı fazla ise özel kesim bıçağı yaptırılıp herhangi bi yerde kestirebilirsiniz
maliyeti artar tabi
az miktarda ise el giyotini ile kesebilirsiniz
köşeler içinde kesim aparatları var isterseniz bulabilirsiniz

çoklu bağlamaktan kastım 4 kartı kesimlerini ayarlayarak aynı alana montajlayarak basmak
https://www.grafikerler.net/kartvizit-hazirlamak-t2540.html?t=2540&highlight=kartvizit
bakın burda anlatmak istediğim kartvizit olarak anlatılmış
buda aynı mantık

horus arkadaş ne demek istediğini tam anlayamadım. biraz açayım mesela verdiğin linke de baktım orada a4 büyüklüğünde kağıta basılmış fakat bu ne kağıdıdır yani kartvizit kağıdımıdır eğer öyle ise olur fakat eğer değilse o zaman kesip daha sonra kartvizitin üzerine yapıştırmak gerekir. eğer o linkte gösterdiğiin kartvizit kağıdıysa sorun yok fakat bu kadar büyük ebatta kartvizit kağıdı olduğunu bilmiyordum hiç görmedim. bir diğer konu da plastik kartımız 5 cm ye 9 cm olsun bunu nasıl bahsettiğin yöntemle basacağız anlayamadım. bunu da başka bir kağıta basıp sonra gelip yapıştırma şeklinde söylemiyorsundur herhalde. öyle olursa bu çok farklı bir durum olur. bilmiyorum ne demek istediğim anlaşıldı mı acaba. belki biraz kafanı ağırttım fakat yine de cevap verirsen sevinirim. sana iyi çalışmalar. iyi geceler.

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
benim anladığım kadarı ile sen bu işten hiç anlamıyorsun...

tanıtım kartı sıradan bir kagıda basılmaz...
teslin kagıdına baskı yapılır... baskı alanı standart 54x86 cm dir... ön ve arka yüzü yan yana basılıp katlanır ve arasına ara malzeme dedigimiz çift yönü yapışkanlı pcv geçirilir... katlanmış kagıdı ise pvc ile kaplar ve presten geçirirsin... pres işlemi bittikten sonra bıçagı ile kesersin...
al sana tanıtım kartı...

yukarıda anlattığım işlem profesyonel guruba giriyor...
senden istenilen anladığım kadarı ile 220 gr ve üstü bir kağıda baskı yapıp 55x86 cm ebatlarında bilgilerin yazılı oldugu bir kagıt...

o denli açıklama yapıldı... özürdilerim ama kişide bağımsız mantık kavramı vardır. herşey sorup sorulmaz biraz düşünmen yeterli olur...

sizede iyi geceler iyi akşamlar...

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
benim anladığım kadarı ile sen bu işten hiç anlamıyorsun...

tanıtım kartı sıradan bir kagıda basılmaz...
teslin kagıdına baskı yapılır... baskı alanı standart 54x86 cm dir... ön ve arka yüzü yan yana basılıp katlanır ve arasına ara malzeme dedigimiz çift yönü yapışkanlı pcv geçirilir... katlanmış kagıdı ise pvc ile kaplar ve presten geçirirsin... pres işlemi bittikten sonra bıçagı ile kesersin...
al sana tanıtım kartı...

yukarıda anlattığım işlem profesyonel guruba giriyor...
senden istenilen anladığım kadarı ile 220 gr ve üstü bir kağıda baskı yapıp 55x86 cm ebatlarında bilgilerin yazılı oldugu bir kagıt...

o denli açıklama yapıldı... özürdilerim ama kişide bağımsız mantık kavramı vardır. herşey sorup sorulmaz biraz düşünmen yeterli olur...

sizede iyi geceler iyi akşamlar...

evrenk arkadaş biraz kızmışsın anladığım kadarıyla.fakat bende görüyorum ki sen tam söylediklerimi okumamışsın.teslin kağıdına basıp ara malzemeyle yapılma işini biliyorum. benim sorduğum soru bu yöntemin plastik karta basılıp basılamadığı hususudur. plastik kartta böylesi bir yöntem bana mantıklı gelmediği için sordum yoksa diğer yöntem yani kartvizitler için söylediğin yöntemi bende biliyorum ve uygulamışımda. eğer başını ağırtıysam cevaplamana gerek yok. sana iyi çalışmalar.

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
- Bu yöntem aslında bir çeşit digital baskıdır. Ancak baskı kartın üst yüzeyine yapıldığından her ne kadar koruyucu bazı tabaka işlemleri yapılsa da diğer yöntemler kadar kalıcı değildir.
- Birim baskı maliyeti yüksek olduğundan yüksek adetlerde baskılar için tercih edilmez.
- Küçük adetli işlerde çok hızlı ve pratik üretim imkanı olduğundan tercih edilir.
- Ayrıca küçük kart yazıcılarıyla uygulama imkanı vardır, yani kendi kartlarınızı istediğiniz görsellikte boş beyaz plastik kartlar alarak kendiniz kolayca hazırlayabilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
- Bu yöntemle üretilen plastik kart çeşitleri,tipleri,plastik kart,termal baskılı kart ,boş plastik kart,baskılı,mifare,proximity card,akıllı,temassız kontaksız,kartlara plastik kart baskı makinasıyla baskı yapabilirsiniz.

daha önce yazdıklarımı okumamışsın galiba...

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟

daha önce yazdıklarımı okumamışsın galiba...

arkadaşım sana teşekkür ederim. emin olabilirsinki okudum.fakat bir türlü herhalde anlatamadım. benim sorduğum çok basit bir soruydu. bir arkadaşımın hp 5550 lazer 4 renk baskı yapan bir printeri var acaba onda plastik karta baskı yapılıyor mu yoksa yapılamıyor mu benim sorum buydu.çok basit bir soru değil mi yoksa plastik kartlara baskı yapan printerlerle yapıldığını biliyorum.fakat anladımki biz fazla birbirimize anlatamıyacağız onun için ben sorumdan vazgeçiyorum. sana iyi çalışmalar. başarılar.

maltepe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dediğiniz lazer yazıcıyı kullanmadım ama sentetik kağıda baskı yapabilir bunu denemeniz gerekir.tüm lazer yazıcılarda sentetik kağıt kullanılmaz çünkü sentetik kağıt plastik içerir ve lazerin ısıtıcısından geçerken ısıtıcı merdaneye yapışabilir bu da makinanıza önemli zararlar verebilir.yani âhı vâhını geçebilir.ayrıca sizdeki lazer yazıcının sentetik kağıda sağlıklı baskı yapıp yapmadığı bir baskıda anlaşılmaz en azından 20 sayfa filan baskı yapmanız gerekirki sentetik kağıda uyumlumu değilmi bilesiniz.sonuç olarak ya risk alıp deneme yapacaksınız ya da aynı makinayı aynı amaçlı kullanan varmı onu öğreneceksiniz.

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
dediğiniz lazer yazıcıyı kullanmadım ama sentetik kağıda baskı yapabilir bunu denemeniz gerekir.tüm lazer yazıcılarda sentetik kağıt kullanılmaz çünkü sentetik kağıt plastik içerir ve lazerin ısıtıcısından geçerken ısıtıcı merdaneye yapışabilir bu da makinanıza önemli zararlar verebilir.yani âhı vâhını geçebilir.ayrıca sizdeki lazer yazıcının sentetik kağıda sağlıklı baskı yapıp yapmadığı bir baskıda anlaşılmaz en azından 20 sayfa filan baskı yapmanız gerekirki sentetik kağıda uyumlumu değilmi bilesiniz.sonuç olarak ya risk alıp deneme yapacaksınız ya da aynı makinayı aynı amaçlı kullanan varmı onu öğreneceksiniz.

maltepe arkadaş yardımın için teşekkür ederim. sentetik kağıttan kastın teslin kağıdı mı oluyor. biraz bunuda değinsen epey sevinirim. iyi çalışmalar.

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
400 gr american bristole bastir mat selefonla kaplat piril piril olur

maltepe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
maltepe arkadaş yardımın için teşekkür ederim. sentetik kağıttan kastın teslin kağıdı mı oluyor. biraz bunuda değinsen epey sevinirim. iyi çalışmalar.

sentetik kağıt aynen dediğin gibi teslin kağıdı oluyor.ortalama 180 mic den başlayıp 400-500 mic'e kadar kalın olanları var.googleden aratırsan temin edebileceğin bir çok firma bulabilirsin.

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
sentetik kağıt aynen dediğin gibi teslin kağıdı oluyor.ortalama 180 mic den başlayıp 400-500 mic'e kadar kalın olanları var.googleden aratırsan temin edebileceğin bir çok firma bulabilirsin.

sağol arkadaşım ilginden dolayı teşekkürler.iyi çalışmalar.

gultekin

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar,
teslin malzemeler, şeffaf ve opak polyester malzemeler, şeffaf ve opak pvc malzemeler ıslandığında kurutularak kullanılabilir mi? veya özelliğinden birşey kaybedermi acaba?