Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

QuarkXpress ile PDF nasıl yapılır?Bütün sorularınız ve cevapları

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam.. quarkta gazete yaptım fakat pdf e dönüştürürken sorun var... pdf e çevirdiğim zaman hiç bi resimleri ve textleri görmüyo. pdf te sayfalar bomboş açılıyor collect for output yaptığım halde hiç bişeyi görmüyor.. ama in design da böle bi sorun yaşamıyorum. quarkta neden böle oluyor? anlamadım valla :upset:

yakamoz

🌱Yeni Üye🌱
pdf ayarlarından kaynaklı bence.
bende gazete yapıyorum pdf olarak ayarlarını mutlaka yaptırman gerekiyor. renklileri ve siyah sayfaları ayrı olarak.

collect for output olayıda eğer kendi bilgisayarında pdfye çevirip öyle matbaaya gönderiyorsan gerek yok. bunu sadece çaşışmayı lbaşka bir bilgisayara transfer ederken yapman gerekiyor.

ve ayrıca eğer print dediğinde önüne pdf yazdırman için ekran geliyor. orada altta en sağda preview var ona tıkladığında eğer kırmızı renkli kutucuk görünüyorsa mutlaka pdf ayarlarında bir problem vardemektir. mutlaka ayarlarını kontrol ettirmen gerekiyor. bunu matbaaya sorarakta yaptırabilrsin çünkü ben öyle yaptırıyorum

bu arada sen pc demi yoksa mac demi çalışıyorusun?

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben pc de çalışıyorum. ama freehand, in design ve coreli pdf e çevirirken srn yok. sadece quarkta böle oluyo. pdf ayarlarını nsl ayarlıcam? teşekkürler..

yakamoz

🌱Yeni Üye🌱
valla sen ayarlayabilir misin bilmiyorum. ama çalıştığınız mattbaaya yada film çıkışı aldığın yere ayarlarını yaptırırsan orası daha sağlam olur çünkü ben öyle yaptırıyorum garanti oluor.

bu arada sende pc quark için türkçe tire var mı?
yardımcı olursa n çok sevinirim

saol be valla.
grafipek soru soruyorsun yardımcı olmaya çalışıyorum ama ben sordum cevap bile vermiyorsun. çok saaooooollll :D

mehmetguney

🌱Yeni Üye🌱
quark pdf dönüşüm sorunu

Arkadaşlar,quark 7 kullanıyorum.Pdf çıkış almak istediğimde "some disk files for pictures in this layout are missing or have been modified" yazılı bir uyarı ile karşılaşıyorum.Anlamını çat pat çözmek mümkün gibi görünsede bu sorunu nasıl çözeceğim konusunda yardımcı olacak kimse varmı?

Şimdiden teşekkürler

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar,quark 7 kullanıyorum.Pdf çıkış almak istediğimde "some disk files for pictures in this layout are missing or have been modified" yazılı bir uyarı ile karşılaşıyorum.Anlamını çat pat çözmek mümkün gibi görünsede bu sorunu nasıl çözeceğim konusunda yardımcı olacak kimse varmı?

Şimdiden teşekkürler

dostum resim dosyalarında herhangi bir değişiklik olduğunu algılamış Quark.
yani üzerinde oynama yapmışsın, yerini değiştirmişsin veya silinmiş dosya. quark ın linklerinden bubları kontrol ederek düzeltip öyle pdf e yollamayı dener misin lütfen.

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe'nin çözüm önerisi doğru.
Ek olarak eğer çıktın siyah beyaz ise ya da renkli olarak matbaada baskıya göndermeyeceksen, bir e-kitap ise o uyarıyı OK ile atlayıp işine devam edebilirsin. Sorun olmaz. Fakat baskıya göndereceksen, hele hele renkli bir iş ise resimlerini yeniden çalışmana tanıt sonra devam et. Yoksa baskı sonrası çok üzülürsün. :)

Yeri gelmişken belirteyim. Matbaaya gönderilecek renkli bir çalışmayı bu durumda OK ile geçerek görüntüde sorun olmadığını görerek sevinenler baskıdan sonra siyah plakanın neredeyse yok olduğunu ve resimlerin çamaşır suyu içmiş gibi sararıp solduğunu görüp üzüleceklerdir. Bunu bir kere tecrübe etmiştim :)))

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu arada sende pc quark için türkçe tire var mı?
yardımcı olursa n çok sevinirim

Yakamoz her tarafa bir not atmışsın. :)
Quark 7 li versiyonlarda Multilanguage ise Türkçe tireleme zaten ek olarak geliyor.
Quark 6 lı versiyonlarda ise sorun var ama sana yardımcı olabilirim. Amma uzattım değil mi? :) Tamam tamam Quark 6.1 için Türkçe tireleme eki verebilirim. Ben burayı bir daha bulamayabilirim sen bana pm at istersen. :D

Grafipek, sorun pdf ayarlarından olabilir. Ben kabaca aktarmaya çalışayım. Sana çözüm olmasa da başkaları faydalanabilir.
Gazeten siyah beyaz veya renkli ise ayarlar değişiyor. Benim bilgisayarda Pardus Linux kurulu o nedenle önümde Quark Xpress yok. Ezberden aktaracağım. Hatam olursa oralardan bakarak düzeltmeye çalışırsın. Anlatım Quark 4-7 arası versiyonlar için...

1- Ctrl+P yapıyoruz. Önümüze Default ayarlar geliyor. Default ayarları bozmadan yani bazı yerler tıklı bazıları tıksız geliyor onlara karışmadan aşağıdaki adımları uyguluyoruz.
2- Önümüze gelen kutucukta Layout sekmesindeyiz. Yukarıda yazıcı ismi var. Bunu Acrobat Distiller, Adobe PDF veya hangi sürücü ile pdf yapacaksan ona ayarlıyorsun. Properties butonunun yanındaki kutucuk yani. Yanında sanırım Printer yazıyor.
3- Gazete siyah beyazda olsa renklide olsa Print Blank Pages tıklı.
4- Gazete renkli ise Seperations tıklı. Renkli değil ise Seperations tıksız.
5- Alttaki kutucuklar gazete siyah-beyaz ise All-Off-Off şeklinde. Gazete renkli ise ve krosları otomatik olarak ekleyeceksen Registration bölümünü Centered yapacaksın. Krosları elinle yapıyorsan yine All - Off - Off yapabilirsin. (Ek bilgi olarak eğer baskıyı A4 veya A3 ebadındaki aydıngere alıyorsak Buradaki Tiling Off durumundan çıkarılmalı ve karşısındaki overlap isimli kutucuğa bıçak payı yazılmalıdır. 15 mm, 20 mm gibi. Böylece A3 ise bir sayfa iki parça halinde yazıcıdan çıkacaktır. A4 ise 4 parça olarak)
6- Setup sekmesine geçiyoruz. Burası önemli ve sanırım senin hata buradan kaynaklanıyor. Print Description yazan kutucukta PDF yapacak sürücüyü seçiyoruz. Acrobat Distiller, Adobe PDF veya sen hangi araçla PDF yapıyorsan.
7- Paper Size yazan kutucuğu Custom yapıyoruz.
8- Paper Width - Gazetenin genişlik değerini giriyoruz. Bu genellikle 360 mm veya 365 mm dir. Sen Layout Properties veya File/Document Setup menüsünden çalışmanın ölçüsünü oku ve doğru olarak buraya yaz.
9- Paper Height - Buraya da gazetenin yüksekliğini giriyorsun. Genellikle 530 mm veya 535 mm dir. Layout Properties veya File/Document Setup vasıtasıyla yüksekliği öğrenip yazabileceğin gibi Auto şeklinde de bırakabilirsin.
10- Reduce Enlarge (Böyle miydi?) 100% Yani sayfamızı gerçek ölçüsüyle çıkarıyoruz herhangi bir büyütme ya da küçültme yapmıyoruz.
11- Page Positioning - Left olabilir. Orientation ise sayfanız dik ise Portrait, yatay ise Landspace tıklı olacak. Output sekmesine geçiyoruz.
12- Gazeteniz siyah beyaz ise Print Colors kutusunu Grayscale yapın. Gazeteniz renkli ise bu sekmede çok dikkatli olun. Print Colors kutucuğu Composite CMYK olacak ve aşağıda Process Cyan, Process Magenta, Process Yellow, Process Black haricinde renk olmayacak. CYAN - MAGENTA - YELLOW - BLACK haricinde renk varsa bu baskıda çıkmaz. Edit menüsünden Colors ile hatalı rengi bulup CMYK olmasını ve Spot kutucuğunun tıklı olmamasını sağlamanız gerekir. (Ek bilgi: PDF yapmayıp direk aydıngere baskı alıyorsanız buradaki Frequency bölümünü 105 yapabilirsiniz. Baskınız biraz daha canlı olur.) Options Menüsüne geçiyoruz.
13- Film çıktıya gönderiyorsanız Flip Page None olmalı. Eğer aydınger baskı alıyorsanız ters çıktıyı sağlamak için Page Flip kutusunu Horizontal yapın. Output - Normal; Data Binary olacak. Orada bir kutucuk daha vardı ama hatırlayamadım. Onu olduğu gibi bırakın. Buradan Prewiev sekmesine geçiyoruz.
14- Burada yapılacak pdfyi görebiliyoruz. Önizleme yani. Kırmızı olmayacak. Sayfanızın ebadını doğru girdiyseniz Ortada beyaz alan üzerine bir R harfi kenarları ise yeşil görürsünüz. Bu sorun yok demektir. Eğer burada kırmızı varsa ölçüler hatalıdır. Setup bölümünde girdiğimiz ölçüleri doğru yazmamışız demektir veya Portrait ya da Landspace tıkları yanlıştır. Capture Settings butonunu tıklayarak ayarlarımızı hafızaya alıp sayfamızı kaydedersek CTRL+P yapınca kaldığımız yerden devam edebiliriz. Print derseniz yazdırmaya başlar.

Yeni başlayan biri de okur düşüncesiyle mümkün mertebe ayrıntılı aktarmaya çalıştım. Umarım sorunu çözmeye yardımcı olur. Quark önümde açık olmadığı için bir-iki küçük hata yapmış olabilirim. Onları zaten hemen anlarsınız ama sanırım hepsi doğru oldu. Ezberlemişim bu zalimi. :)

tuvenan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe - Acrobat Distiller işini görür

Jwint7

🌱Yeni Üye🌱
Lütfen yardım edin ya oLmuyor :(
************* ekleyin noLur

Moderatör tarafında düzenlendi:

DrEaM_CaTcHeR

🌱Yeni Üye🌱
Quark Express'ten PDF dönüşümde yazılar siyah değil CMYK çıkıyor

Merhaba arkadaşlar. Sitede yeniyim işim gereği her gün bir çok matbaaya gidiyorum ve bir çok sorunla karşılaşıyorum. Bundan sonra bu sonuları not edip burada sizinle tartışacağım. Aslında grafik programları konusunda pek fazla bir bilgiye sahip değilim. O yüzden kendimi geliştirmek açısından sizlerin yardımını isteyeceğim daha doğrusu.

İlk soruma geleyim. Quark programından Pdf e çevrilen bir dokümanda Quark'ta siyah olan yazı rengi Pdf te CMYK olarak çıkıyor. Bu yazı renklerinin siyah olması için yapılması gereken bir ayar veya herhangi özel bir ayar var mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

SEKSU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
var. Default ayarları göreceksin. ve color ayarları. Burada yazı sadece black ise erekli ayrışmayı yapar. ancak dikkat yazının rengini balck sanıp aslında black rengini birkaç farklı tondan oluşturmuşda olabilirsiniz. Değil ise extara renkleri sildiğin ve default ayarını yaptığın vakit ki alt+şift+kontrol+komut+y kısatlmasıyla bulunur çoğu kez kolayca çözümleyebilirsin!

cakamo

🌱Yeni Üye🌱
PDF ye çevirirken CTRL+P dediğin zaman oradaki options ayarlarında data yazan yeri binary yap arkadaşım düzelir... Büyük ihtimalle Clean 8bit yazıyordur orasını binary yap düzelir.. saygılar...

tuvenan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Siyah yerine register kullanmış olabilirsin

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
hiçbişi anlamadım yazdıkalrınızdan ki bende dpf hakkında yardım almak istiodum :(

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
buyuk ihtimalle sorun PDF ayarlarinda, resimlerin CMYK ve tiff olduguna ve fontlarinin dogru sekilde yuklu olduguna emin ol. Acrobat 6. professional isini gorur... orsan PDF ayarlarini cok rahat yapabilirsin...

grafipapatya

♾️Grafik Gurusu♾️
tesekkür ederim :)
dilerim becerebilirim.

qT_terry

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar quarkda PDF

arkdaşlar quarkta pdf alırken hata verio verdiği hata ise(reader hiç açılmıyor masa üstüne kaydettiğim pdfye tıklıyorum hata verio sizce neden yapar yoqsa ben yanlışmı pdf alıorum lütfen yardım

çona

🌱Yeni Üye🌱
quark pdf de sayfa sorunu

slm arkadaşlar...
Elimde quarkta hazırlanmış 3 bölümden oluşan toplam 300 sayfalık bir çocuk kitabı var. Kitabın İlk ve üçüncü bölümlerini pdf dönüştürüken sorun çıkmıyor fakat 2. bölümü pdf yaparken sadece ilk sayfayı alıyor diğer sayfaların hiçbiri gözükmüyor sorun ne olabir yardımcı olabilecek birileri varsa çok sevinirim

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
diğer sayfaların hiçbiri gözükmüyor derken... sayfalar pdf e geliyor ama boş mu, yoksa sayfalar pdf e hiç gelmiyor mu...