Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Reklam ajansında çalışan grafikerlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Lune

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar,
Ben bir grafik öğrencisiyim, meslekle ilgili aklımda bazı soru işaretleri var bu nedenle, reklam ajanslarında bir garifikerin ne tür işler yaptığını, nelerden sorumlu olacağını, yaptığı işlerin detaylarını, aşamalarını, nelere dikkat etmesi gerektiğini, programlara ek olarak neler hakkında bilgisi olması gerektiğini merak ediyorum...
Mesleği yapmış/yapmakta olan biri bana yapılan işler, türleri vb. ile ilgili detaylı bilgi verebilir mi?

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
gidip bizzat görmelisin. Stajyer olarak çalış bir ajansta ve kendin deneyimle..

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşa katılıyorum bunu kendin görmen lazım bu çalıştığın ajansa görede değişir. mesela bazı ajanslar web tasarımı yapar bazıları yapmaz çoğunlukla broşür, katalog, kurumsal kimlik, afiş, ilan vs. işler yapılır. yaptın işi baskı aşamasına kadar hazırlarsn ve matbaya verirsn çalışmada olabilecek hatada sen sorumlusundr matbadakiler zarar vermedi takdirde, mesela stajerlere daha çok verilen işlerden biride maket yapmaktr mesela bir kataloğun maketini yaprsn müşteriye sunmak için butarz şeyler.

Lune

🌱Yeni Üye🌱
Acemiliğimi mağdur görün, şu anda staj yapabilecek konumda değilim elbette ben de en kısa zamanda ilk elden tecrübe etmek isterim, fakat şu anda mümkün olmadığı için ben de en azından sorarak ve araştırarak olabildiğince bilgi edinmeye çalışıyorum.

yine acemiliğimi mağdur görün merak ettim, katalog maketi dediniz, o nasıl bir şeydir? Bir tür taslak gibi bir şey mi?

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Acemiliğimi mağdur görün, şu anda staj yapabilecek konumda değilim elbette ben de en kısa zamanda ilk elden tecrübe etmek isterim, fakat şu anda münkün olmadığı için ben de en azından sorarak ve araştırarak olabildiğince bilgi edinmeye çalışıyorum.

yine acemiliğimi mağdur görün merak ettim, katalog maketi dediniz, o nasıl bir şeydir? Bir tür taslak gibi bir şey mi?

Bahama adaları güzeldir
Dediğimde ne düşünürsün..
Güzel biryerden ibarettir.. aklına gelecek şey bu ve yaklaşık biraz fazlası yada azı..
İşi işte görmek en güzelidir ve öğreticidir..

Ajanslar aklına gelecek her işi yapmaz..
Kimi basın konusuna yönelmiştir..
Kimi tasarıma yönelmiştir.
Kimi başka dallara kendini yönlendirmiştir..

Mesela İstanbul'da x bir firma, kartvizit konusunda kendini geliştirmiştir.. 60 grafikeri vardır ve banka da sıra alırsın yaa aynı o şekil sıra numarası alır kartvizit yaptırırsın aynı gün elinde olur..

ßenim çalıştığım yer mesela kağıt üzerinde görebileceğin herşeyi yapabilir..

ßunların hepsini yazarak anlatabileceğimi sanmıyorum..

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
Acemiliğimi mağdur görün, şu anda staj yapabilecek konumda değilim elbette ben de en kısa zamanda ilk elden tecrübe etmek isterim, fakat şu anda mümkün olmadığı için ben de en azından sorarak ve araştırarak olabildiğince bilgi edinmeye çalışıyorum.

şöyle oluyor yani bir katalog tasarımı yaptın onun çıkışını atıyorum mesela kataloğun 2sayfası A3ten oluşuyo tektek sayfaların çıkışını alırsın kesip yapıştırısn birleştirirsn bunu katalog haline getirirsin ve temiz bir şekilde müşteriye sunarsın:)

illegal68

🌱Yeni Üye🌱
tabela reklamında çalışıyorsan tabela tasarımı yaparsın matbaa gibi biryerde çalışıyorsann
kartvizit broşür davetiye vb. şeylerin tasarımını yaparsınn

illegal68

🌱Yeni Üye🌱
yaff internet üzerinden tasarım yapıp para kazanamazmıyızzz

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Önce tasarımı küçük şeylerden başlayacağız, kelimeleri doğru yazacağız, kendimize güzel bir nik bulacağız, yani ilkin tasarımı kendimizden başlacağız. Para kazanmak zor bir zanaat.

Barish21

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben bu sitenin yaş ortalamasını merak etmeye başladım:D adam grafik bölümünde okuyor katolog maketi ne demek bilmiyor :S hiç bilmesen bile sokaktan birine anlatsam maket yapcam diye onun bi ön çalışma olduğunu bi nevi prova olduğunu anlar... diğerlerini yazmıyorum:D

e_mre_33

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.emrebozkurt.com.tr
ulaşabildigin reklam ajansları, matbaalar, serigrafi atolkyeler, kagatcılar yani bu sektördeki tüm kurumlardan gidip yaptıgı işlerin ( katalog, afiş, etiket, broşur...) topla ve incele bence.. Bu şekilde grafikerlerin ne yaptıgını ve sende aynısını daha daha farlısını yapabilrmisin anlamış olursun.. Arkadşlarımında dedigi gibi staj yaparsanda baskıya nasıl gider fln onları görrsün..

romanart

🏅Acemi Tasarımcı🏅
"anlatamam görmen lazım" diye bir şarkı varya aynen onun gibi.Tabi ajanstan ajansa farklılıklarda mevcuttur.

troyali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bir kere ajanslar her işi yapmazlar. bence sen bir ajansa stajer olarak girip ya da öğrenci isen hafta sonu c.tesi olur mesela bir ajansta neler yapılır grafiklerler neler yapar bir günü ayır ve git orada görerek daha kolay anlarsın

slybee

🌱Yeni Üye🌱
Nik yerine "Rumuz" diyeceğiz, Türkçesi varken İngilizcesini...