Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Renk ayrımı ile ilgi yardıma ihtiyacım var

cuneytc

🌱Yeni Üye🌱
Bilen bilir baskıcılarda rek ayrımı yapılıp foto baskı adı altın da yapılan bi baskı cesidivar ben acemi desinatörüm ve yardımınıza muhtac durumdayım normal bir jpeg resmi photoshopla renklerini ayırmam ve bunları herbirini ayrı ayrı siyah olarak asetat denilen kağıda yazdırmam gerekiyo yazdırma işinde sorun yok ama renk ayrımı ve bunların nasıl siyaha dönüstürüleceğini bilmiyorum yardım edicek arkadaslardan sonbi rica lütfen resimli anlatım yapın

hersey için şimdiden cok tesekkur ederim:sweating:

cuneytc

🌱Yeni Üye🌱
:sweating: :sadsmile: YARDIMCI OLABİLİCEK KİSE YOKMU ???

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çalışmanı CMYK yap. Channel'dan layerların üzerinden baskını yap?

cuneytc

🌱Yeni Üye🌱
peki c-m-y-k olarak herrengi ayrı ayrı nasıl kaydebilirim

reaper8100

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dostum yardımcı olmak isterim ancak resimli anlatıma zamanım pek yok. şöyle özet geçeceğim. resimdeki renkleri ayırman için resim modunun rgb veya cmyk olması çok fark etmez. sonuçta rgb de olsa cmyk da olsa renk haritasındaki dağılımdan kullanılan rengi alacaksın. ama çıkış işlemi sonuçta cmyk olacaktır. kafanın karışmaması için sen cmyk ya çevir. (kanallarda işlem yaparken rgb de siyah renk yok beyaz renk yoğun, cmyk da siyah renk yoğun beyaz renk yok veya az anlamında olacaktır). şimdi jpeg resmini cmyk ya çevirdiğini varsayarak anlatıyorum. resim üzerinde gördüğün her renk için bir kanal oluşturacağız ve her renk bir kanalda tanımlı olacak. (örneğin cyan kanalındaki görüntünün magenta kanalı ile ile kesiştiği yerlerde cyan ve magenta karışımından mavi tonlar çıkmaya başlar. ama renk ayrımı ile biz maviyi direkt olarak bir kanala tanımlıyoruz) şimdi seleckt+color range ile resimde gördüğün bir renge tıkla, rengi nerden aldığını sana hemen gösterecek(renk alınan yer beyaz alınmayan yer siyah olacak) fuzziness değerini arttırarak seçtiğin rengin daha fazla tonunu alabilir veya tam tersini yaparak azaltabilirsin. ok dediğinde ekranda seçim çizgilerin belirecek. ctrl+c diyerek kopyalama yaptığında rengi dağılımıyla kopyalamış olacaksın. channelse geç. sol üst köşedeki açılır menuye tıkla ve new chanels komutuna tıkla. açılan pencerden chanels alpha, color indicate: seleckted area olsun. alttaki opacity değerini %50 de bıraka bilirsin o kanalın üzerindeki renk maskeleme rengi bizim için önemli değil.beyaz bir alpha kanalın açıldığını göreceksin. bu kanalın üzerinde iken ctrl+v komutunu uygulayım cmyk modda seçtiğin rengi buraya aktarmış olacaksın. renk yayılımı beyaz üzerinde siyahla gösterilecek sana. burada ki iş şimdilik sadece maskelemedir. bu olaya girmeyeceğim kafan karışmasın. şimdi alpha kanal layerine çift tıkla sana bir pencere açılacak. name kısmına seçeceğin rengin ismini yaz sonra aşşağıdan spot color seçeneğini işaretle ve alttaki renk kutucuğuna tıklayıp seçtiğin rengi aktar. (renk şeffaf görünebilir bu solidity işleminden kaynaklıdır. solidity baskı konusunda bizi etkilemez sadece ekrandaki yoğunluktur. ama adjustment levels den siyah değerini yoğunlaştırırsan renginde yoğunlaştığını görürsün) evet rengi ayrımış oldun böylece. şimdi kanllardan en üstteki cmyk kanalına tıkla her kanalın mavi ile seçildiğine emin ol, sonra yeniden color range ile diğer bir rengi seç okey de. seçim çizgileri aktif olunca tekrar ctrl+c ve sonra her renk için yukarıdaki işlemleri tekrarla. evet olayları hafızamdan aktardım biraz .arada eksik kalan birşeyler yoktur umarım. olayı kabaca anlattım sanırım sende araştırmalarını yapmışsındır. youtube den photoshop color separation diye arama yaparsan uygulama videoları görürsün basit uygulamalarla ve kabaca benim aktardıklarımla derdine çare bulursun umarım. bunları uygulamadan uzak akıldan anlattım fazla ayrıntı olmadı kusura bakma benim zamanımda kısıtlı. bu nedenle eksikli ve hatalarım varsa diğer arkadaşlarda yardımcı olup tamamlar umarım. umarım işine yarar.