Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

siyah problemi

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar soruyu baskı bölümünde sordum ancak doyurucu bir cavap alamadım. işin ustalarından sorumun cevabını bekliyorum. illustratorde(freehandde de yapıyor) psd veya pdf çıkışlarda k:100 siyah photohopta açtığında sorun çıkarıyor. tam siyah olarak görünmüyor. işin kötü yanı bu baskıyada yansıyor.tam istediğim siyah kodu photoshopta c75, m67, y68, k90.
bu değerleri illustratorde verdiğimde pdf çıkışı yine k:100 oluyor bu rengin. ustaların acil cevabına ihtiyacım var. hassasiyetiniz şimdiden teşekkürler.

not: illustratorde oldu freehandde olmuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
bedirhan70 merhaba;
Anlattığın şekilde c75+m75+y75+k90 olarak illustrator'da zemin hazırlayıp pdf olarak kayıt ettim. Photoshop'ta açtığımda değerlerin aynı olduğunu gördüm.
Yanlız tekrar illustator'da dökümanı RGB olarak çalıştığımda yani File/Document Color Mode'u RGB olarak çalıştığımda aynı değerleri vererek photoshop açılımı senin dediğin gibi tonları değişiyor.

File/Document Color Modu bir kontrol edebilirmisin CMYK olmalı. Sanırım sorunun buradan kaynaklanıyor.

Saygılarımla

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
ufuk bey cevabınız için çok teşşekkür. dokument coler mode cmyk.zaten illustratorde c75+m75+y75+k90 renklerde sorun çıkarmıyor. bu güne kadarda sorun çıkmamıştı yada ben farketmemiştim. ama bundan sonra siyah için k:100 yerine c75+m75+y75+k90 mı kullanacaz.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Siyah tonunu %100 olarak kullanmanı tavsiye ederim.
Çünkü baskının rahatlığı ve temiz olması düşünülürse siyahın örtücülüğü kuvvetli olmalı.
C75+M75+Y75+K100 yapmanı öneririm.
Bu tonun arkasında yani kağıdın diğer yüzünde beyaz veya açık bir ton var ise.
Bu sefer C40+M40+Y40+K100 olarak kullanabilirsin.
CMY değerlerini biraz daha aşağı çekelim ki diğer yüzdeki ciddi boya yüklenmesi arka kısımdaki beyaz bölümü kirletmesin.

Saygılarımla

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
ufuk bey teşekkür ederim. bu bilgiler gerçekten çok faydalı oldu benim için

fatmaycatak

🏅Acemi Tasarımcı🏅
banada çok yardımcı oldunuz teşekkürler

astralgirl

🌱Yeni Üye🌱
Çok eski bir konu ama benim gibi yeni üye olanlar ve/veya konuyu yeni okuyanlar için yazıyorum.

C40 M40 Y50 K100 değerleri Siyah renk için eski ajansımdaki arkadaşlarımızla deneme yanılma yöntemiyle bulduğumuz değerler. O zamandan beridir siyah için hep bu değerleri kullanıyorum. Hem ekranda hem de baskıda çok iyi sonuç alıyorum.