Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

swatches problemi

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar hepinize kolay gelsin. çok basit iki sorum olacak. freehanddan illustratöre geçmeye çalışanlardanım. freehandde swactchesde örneğin 100(veya 1000 olsun) şekilde,çizimde kullandığımız rengi değiştirdiğimizde o rengi kullanan tüm şekiller etkileniyor ve böylece o kadar çizimin, şeklin rengini değiştirmek zorunda kalmıyorduk. illustratörde bunu nasıl yaparız? ikinci sorum daha basit; arrange olayı. freehandde ctrl+üst ok veya alt ok. ctrl+shif+üst ok falan. illustratorde kısayol olarak ctrl+], ctrl+[ falan verilmiş. bu parantezleri kısayol olarak klavyenin hangi tuşuna basıp çıkaracaz. kısayolu freehanddeki gibi atayacaktım ama orjinal kullanması en iyisi bi soruyum dedim. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

ömf_yildiz

🌱Yeni Üye🌱
ilk dediğini sihirli değnekle yapabilirsin.(siyak okun altındaki)
ikinci dediğini freehand bilmediğim için birşey diyemicem.

yildiz.enes

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ilk dediğini yukarda arkadaş zaten anlatmış.
2. dediğini ise (tam anlamadım ama) anladığım kadarıyla kısayol tuşunu değiştirmek istiyorsun
kısayol tuşlarını PC de Alt+shift+Ctrl+K ile değiştirebilirsin.

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar yardımlarınız için teşekkküler. öncelikle ilkinden başlıyayım açıkçası o okla yapamadım veya tam olarak derdimi anlatamadım. sihirli okla aynı rengi seçiyor ama mesela aynı tonda kırmızıysa tüm kırmızıları seçiyor. derdimi anlatamadım diye düşünüyorum ve tekrar ayrıntılı anlatıyım. freehandde örneğin bir katalog çalışması yaptığımda diyelimki sayfa üstünde standar 100m 100y renginde bir çizgimiz var. freehandda bu çizgilere dokunmaya bile gerek kalmadan sadece ordaki rengi değiştirdiğimde, o çizgiler o rengi kullandığı için hepsinin rengi otomatik olarak değişiyor.(ne güzel ;)) ama illustratorde yapamadım. anlatımınız için tşk. ama o oku nasıl kullanacaz ayrıntılı açıklarsan çok iyi olur. ikinci sorum kısayol değiştirme değil, sadece arrange kullanmak için sürekli menüden giriş yapmak çok yavaşlatıyor. kısayolu "[" (köşeli parantez) olarak verilmiş ve köşeli parantezi nasıl kullanacam yani köşeli parantez sadece 8 ve 9un üzerinde altgr ile çıkan bi simge. "["simgesi hangi tuşu temsil ediyor onu öğrenmek istiyorum sadece. kusura bakmayın biraz uzun oldu. şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar yardımlarınız için teşekkküler. öncelikle ilkinden başlıyayım açıkçası o okla yapamadım veya tam olarak derdimi anlatamadım. sihirli okla aynı rengi seçiyor ama mesela aynı tonda kırmızıysa tüm kırmızıları seçiyor. derdimi anlatamadım diye düşünüyorum ve tekrar ayrıntılı anlatıyım. freehandde örneğin bir katalog çalışması yaptığımda diyelimki sayfa üstünde standar 100m 100y renginde bir çizgimiz var. freehandda bu çizgilere dokunmaya bile gerek kalmadan sadece ordaki rengi değiştirdiğimde, o çizgiler o rengi kullandığı için hepsinin rengi otomatik olarak değişiyor.(ne güzel ;)) ama illustratorde yapamadım. anlatımınız için tşk. ama o oku nasıl kullanacaz ayrıntılı açıklarsan çok iyi olur. ikinci sorum kısayol değiştirme değil, sadece arrange kullanmak için sürekli menüden giriş yapmak çok yavaşlatıyor. kısayolu "[" (köşeli parantez) olarak verilmiş ve köşeli parantezi nasıl kullanacam yani köşeli parantez sadece 8 ve 9un üzerinde altgr ile çıkan bi simge. "["simgesi hangi tuşu temsil ediyor onu öğrenmek istiyorum sadece. kusura bakmayın biraz uzun oldu. şimdiden teşekkür ederim

eğer anladığım doğru ise şöyle yapabilirsin...

birinci adım..
swatch panelindeki değiştirmek istediğin renge iki kere tıklıyorsun ve karşına yeni bir panel geliyor..

birinciadimko2.jpg

ikinci adım..

istediğin rengi veriyorsun ve şekillere hiç dokunmadan renk değişiyor..

ikinciadimqg3.jpg

bir diğer sorun ise şöyle halledilebilir...

birinci adım..

illustrator da standart gelen arrange kestirme komutları

birinciadim1eb0.jpg

ikinci adım..
edit/keybord shortcuts a giriyoruz..

ikinciadim1qk1.jpg

üçüncü adım..
karşımıza gelen panelden menü command sı seçiyoruz..

ucuncuadim1mo5.jpg

dördüncü adım..
burdan istediğimiz kısa yolları giriyoruz...

dorduncuadim1to9.jpg

sonuç...
şekilde görüldüğü gibi kısa yollarımız istediğimiz şekilde değişti...

besinciadimay4.jpg

saygılar...

bedirhan70

🌱Yeni Üye🌱
of of of. abi naptın sen ya. cevap bekliyordum da bu kadarını beklemiyordum açıkcası. çok teşekkür ederim ADAMINbiri. o kadar zahmet ettmişsin resimlerle falan açıklamışsın gerçekten çok sağol.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
slm gerçekten hoş bi anlatım ama yeni bir döküman açtıgımızda beraberinde bir sürü renk geliyor yani kendi kullandıgı dosyadaki renkleri görebilcemiz fazladan renkleri iptal edecek bişey varmı swatc menüsünde teşekkürler

ADAMINbiri

🌟Usta Tasarımcı🌟
Fazladan renkleri iptal etmek tabiki var... hatta daha kolaylık sağlayan şeyleride var...

İlk olarak... şu anki temp ile belgenizi açtığınızda sizinde bahsettiğiniz gibi onlarca renk otomatik olarak swatch paneline geliyor... bunu önlemenin yolu şudur... swatch panelinin üstündeki sağ oka tıklayarak Select All Unused diyoruz.. bu şekilde paneldeki tüm renkleri seçmiş oluyoruz... sonra yine aynı yerde Delete Swatch diyoruz... Panelimizde sadece siyah, beyaz ve regisration renkler kalıyor..

İşin içinde kullandığımız renkleri panelde görmek istiyorsak yine ayni oktan, Add used colors diyoruz...

Ek olarak;
Eğer belgemizi her açtığımızda sadece istediğimiz renklerin gelmesini istiyorsak.. örneğin 100 C, 100 M, 100 Y, 100 K... Yani bu dört rengi ve Registrationu... bunun için yapmamız gerekende bir defaya mahsus swatch Panelimize sadece bu renkleri bırakıyoruz ve Belgemizi A4 veya isteğe bağlı bir ölçü yapıp File/Save As yapıyoruz...
Nereye Kaydedeceğimize gelince, Macintosh lar için, Library/Application Support/Adobe/Adobe İllustrator Cs3/New document profiles ten, Basic CMYK.ai belgesinin üzerine değiştir diyerek kaydediyoruz... Bundan sonra açacağımız bütün belgelerimizde sadece bu belirlediğin renkler olacaktır...

Eğer bu yeni belgeyi nereye kaydedeceğimizi bulamıyorsak şöyle bir pratik yol izleyebiliriz... New dedikten sonra New Document Profil yazan yerden Browse yi seçip Basic Cmyk.ai belgesinin nerde olduğunu öğrenebiliriz... sonra save as diyerek oraya kaydedebiliriz...

umarım anlatabilmişimdir... saygılar