Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tarayıcı sorunu ve monitör inc sorunu yardım

Serjean

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum..ilk sorum mozillada css ve html ile yaptığım anasayfayı explorerda açtığımda yazılar banner vs kaymış durumda renkler saçmalamış vs vs buna bi çözüm bulamazmıyız.ikinci sorumda 19 inc monitörde yaptığım sayfayı 22 de 17 de açtığımda farklı gözükmesi..yardım lütfen..

Benzer konular

Sweetce

🌟Usta Tasarımcı🌟
bende ögrenmek istiyorum bu sorun çözümünü :S htm değerleri %100 girin felan diyolar ama bulamadım :( cevaplandırabilirmisiniz

thedimebag

🌱Yeni Üye🌱
serjean birazdaha detaylı konusurmusun.div veya tablo icine kullan bannerları resimleri

pasapasa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Reset.css ile halledebilirsiniz. Biraz daha araştırırsanız çeşitli reset.css dosyaları var. Ben Yahoo'nun css dosyalarını kullanıyorum tavsiye edebilirim.

body,div,dl,dt,dd,ul,ol,li,h1,h2,h3,h4,h5,h6,pre,form,fieldset,input,textarea,p,blockquote,th,td {
margin:0;
padding:0;
}
table {
border-collapse:collapse;
border-spacing:0;
}
fieldset,img {
border:0;
}
address,caption,cite,code,dfn,em,strong,th,var {
font-style:normal;
font-weight:normal;
}
ol,ul {
list-style:none;
}
caption,th {
text-align:left;
}
h1,h2,h3,h4,h5,h6 {
font-size:100%;
font-weight:normal;
}
q:before,q:after {
content:'';
}
abbr,acronym { border:0;
}

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Bu her web tasarımcısının sorunudur. Standartları tutturamamak. Kişi ne kadar tecrübeli olursa olsun yinede bu sorun çıkacaktır. Çünkü tarayıcıların ortak bir standartı yoktur. Kimisi renkleri daha canlı gösterir. Kimisi yazıları daha kalın.

Bu tarayıcı şirketlerinin bir araya gelip ortak bir standartlar benimsenerek bir çalışma ortaya çıkmadıkça bu sorun ilelebet sürecektir. İşte bu anda devreye CSS Hacks dediğimiz kavram ortaya çıkıyor. Yani tarayıcıya göre CSS yaz. Genelde Firefox, Opera, Crome ve Safari de yaptığımız çalışmalar gayet iyi gözükürken sorun çıkartan kısım IE 6x, 7x ve 8x olmuştur.

O zaman bizde sadece sayfa IE sürümleri ile açıldığında çalışacak olan CSS yazarsak tüm tarayıcılarda %100 olamamakla beraber bir standart yakalamış oluruz.

İlk önce "css" isimli klasörümüzde 2 dosya açalım. Birisi "default.css" yani genel olarak istediğimiz gibi çalışan css kodlarını içeren dosya. Diğeri ise "iefix.css" olsun. Burada da sorun çıkartan kısımları değiştireceğimiz kodları yazacağız.

Diyelim normal olarak bir yazıya sitil atatık default.css içinde, yazı karakterleri 12px de istediğimiz gibi görünüyor.

Kod:
#text{
 font-size: 12px;
}

Fakat IE de yazılar 12px olmasına rağmen standrattan daha büyük çıkıyor."iefix.css" e şu kodları yazalım.Bu değerleri elbette deeyerek bulacaksınız :rofl: :

Kod:
#text{
 font-size: 10px;
}

Şimdi CSS dosyalarımızı sayfaya çağıralım."default.css" i normal şekilde head tagları arasına yazalım.:
Kod:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/default.css" />

bu kodun altına da sadece Internet Explorer da çalışması için gerekli kodları yazıyoruz:

Kod:
<!--[if IE]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/iefix.css" />
<![endif]-->

yukarıdaki kod tüm IE sürümlerinde aynı sonucu çıkartacaktır. Ama her sürümün CSS i farklı yorumladığını düşünürsek her sürüm için farklı dosya çağırmalıyız:

Kod:
<!--[if IE]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/iefix.css" />
<![endif]-->

<!--[if IE 6]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/ie6fix.css" />
<![endif]-->

<!--[if IE 7]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/ie7fix.css" />
<![endif]-->

<!--[if IE 8]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/ie8fix.css" />
<![endif]-->

şeklinde yazmalıyız. Bazı sorunları bu şekilde atlattık. Sitelerin farklı çözünürlüklerde farklı genişlikte gözükmesini engellemek için genel tasarımı her zaman sınırı ör: 980px genişlikte olan bir div veya tablo içinde yapmalıyız ki her çözünürlükte sitemiz 980px gözüksün.

Eğer genişliği % cinsinden %100 yaparsanız normal şartlarda düzgün gözüken siteniz daha geniş çözünürlükte kendini o çözünürlüğe adapte edebilmek için genişler bu da sitenin görünümünü ciddi şekilde bozabilir.

Saygılarımla..Kolay gelsin..

efecan752

🌱Yeni Üye🌱
bnde de önceden aynı sorun wrdı... ama cssle alakası yoktu ...

Bn sitemi photoshopta tasarlayıp dreamweaver'a atıp sonra dreamweaver'da düzenleyen biriyim.. eğer sizde bu yöntemle sitenizi tasarlıyorsanız sorun şurdadır...:)

<> Photoshoptaki tasarımınızı yanlış veya eksik dilimlemişsiniz...

dilimleme.jpg

ama photoshopta tasarlıyorsanız.. yukarıdaki gibi..!

sukamin99

🌱Yeni Üye🌱
nobita

Your topic content is getting a lot of people interested, I am very impressed with your post. I hope to receive more great posts. shell shockers