Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Teknİk Konular

OFRİKA

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katildim. Biraz caninizi sıkayım. Çocuklar için dini kitaplar hazırlıyorum. aslinda işim grafikerlik değil ama içine girdik bir defa. Arkadaşım 3,5 milyar isteyince mecbur kaldım. Freehand da biraz ders aldım ama Corel i sevdim x3 de kendimi geliştirdim. Eğitim CD leri YouTube den izlediklerim falan. Kendi işimde istediklerimi yapıyorum ama teknik konularda kaygılarım var. Öncelikle birkaç sorum olacak cevaplarınız için şimdiden teşekkür. Sorularım x3 için

1. Bitmap veya efektler matbaada sorun olur mu? İzlediğim CD de adam Photoshop a geçmeden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz diyor.
  2. Clipart import ettiğimde alt kısımda Bitmap olup olmadığını yazıyor. Bitmap olmayan sanırım çizim. Çizimlere istediğim değişikliği yapıp kullansam sorun olur mu?
  3. Bitmap’ lar da dpi 300 değilse ben bunu 300 e yükseltsem matbaada sorun olur mu?
  4. Baskıda sorun yaşamamak için internetten indirdiğim resim veya çizimlerin nesine dikkat etmeliyim?
  5. Plugins klasörüne kopyalama yapıyorum ama Corel’ den kullanamıyorum acaba Corel e tanıtmam mı gerekiyor yoksa formatlara mı dikkat edilmeli
  6. Plugins klasörüne istediğim resmi atabilir miyim diyelim attım bunu sadece Artistik Media bölümünde mi kullanabilirim
  7. Aslında derdim matbaa hususunda bu konularda dikkat etmem başlıca önemli şeyler nelerdir
  8. not. Sorularımın fazlalığından yanlış telaffuz ve hatalarımdan dolayı özür dilerim

foreman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
matbaa için belli kriterler var overprintler (küçük yazıların altında resim var sa ve yazılar siyah ise yazının altını CMYK çıktıda boşaltmaması anlamına gelir), resimlerin cmyk olması, makas, croslar (registration olması gerek), formalama (artan formaların revolte baskısı için ayarları) internetten alınan resimlerin netliği (kaliteli (HQ) olması gerek) ve resimlerin ışık ayarları bunları yapman gerek

OFRİKA

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ArkadaŞim İlgİne TeŞekkÜr Ama Çok Kisa Oldu Anlayamadim EĞer Yazma Uzun SÜrerse Maİl Veya Telle Anlatirmisin.bİlmem Kurallara Aykirimi Olur

alonewolf33

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu konular da matbacılılk ve baskı işlkeri için .. güzel paylasım ama dedikleri gibi biraz eksik..hocam .. paylaşım içinn sağol=)