Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tekstil sektörü grafikeri

volkione

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar sormak istediğim konu su tekstil sektörünün içinde olan grafiker arkadaşlarımız ne gibi çalışmalar yapıyor onu merak ediyorumbu merakımda bir iş ilandan kaynaklandı. Şöyle yazıyor.

Tekstil sektöründe Grafiker olarak tecrübeli,

* Modayı takip eden, yaratıcı,

* iyi derecede corel draw ve photoshop kullanabilen

şimdi bu tekstil sektöründe ki arkadas ne gibi çalışmalar yapıyo çalışanlar veya bilenler varsa yazabilirse sevinirim.

volkione

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar yokmu aranızda teksilde çalışn grafiker yada sorduğum sorumu çok acayip

Ruya_Es

🌟Usta Tasarımcı🌟
Tekstilde ıllustrator,photoshop kullanılır genelde ,kıyafet çizimi yapılır ,desen çizimi yapılır, bu mesleğin asıl adı sitilist' tir,moda tasarımında okuyan kişiler çalışır,program bilgileride vardır,grafiker denmesinin sebebide üniversite mezunu olmayan elde çizim yapan sitilistler var onlardan ayırmak için böyle denmiş yoksa bambaşka bir meslektir.

Son düzenleme:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Desen çizimlerinde aklına sadece çiçek böcek gelmesin. Sokakta yürürken karşılaştığın tüm kıyafetlerideki en ufacık çizgilerin adı desendir. Çizime ve tasarıma tam destektir tekstil. Corel, Ps kullanımıda mekanda Pc makina olduğuna en büyük işarettir.

vatandas2009

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben tekstil mezunuyum ama mesleğimi hiç yapmadım. Tekstil in alanları çok geniştir.senin ilanın moda tasrımı olabilir. baskı desen tasrımcısı olabilir, birde tekstil aksesuarları varki.Düğme bile tasarlanıyor artık düşün bu işe müracat edeceksen bu sektörde tecrübe ararlar hemde çok söyleyeyim.

sesli05

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım moda tasarımı çizimleri için soruyorlar.yani manken çizim üzerine tasarımını sıfırdan yaptıgın bir modeli giydirmeni isterler.Benim 3.yılım tekstilde ve güel sanatlar mezunuyum sanırım tekstle bulaşmam lazım

filizdmr

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
filizcinardemirtas.blogspot.com
Merhaba arkadaşlar sormak istediğim konu su tekstil sektörünün içinde olan grafiker arkadaşlarımız ne gibi çalışmalar yapıyor onu merak ediyorumbu merakımda bir iş ilandan kaynaklandı. Şöyle yazıyor.

Tekstil sektöründe Grafiker olarak tecrübeli,

* Modayı takip eden, yaratıcı,

* iyi derecede corel draw ve photoshop kullanabilen

şimdi bu tekstil sektöründe ki arkadas ne gibi çalışmalar yapıyo çalışanlar veya bilenler varsa yazabilirse sevinirim.

Ne gibi işler çalışılıyor denildiğinde aslında Tekstil sektöründe bir çok alanı kapsar ;Grafiker olarak tecrubeli niteliğinin belirtilmesi grafik tasarım çizim programlarına aşina olduğundan ve renk uyumu, tasarım gözünün açık olmasından olabilir.Ama tekstil dediğimizde stilistlik,modelistlik,desinatörlük (giyim,halı,perde vb..desen tasarımı .)gibi bir çok alan var aslında.Modayı takip eden denildiğinde ilk akla gelen stilistlik ve modelistliktir.

Stilistlik;

Günümüz modasını takip eden, geçmiş ile geleceğin tasarımlarıyla birleştiren, hayal gücü gelişmiş yeniliği arayan tasarımcıdır.Bu alan daha çok çizime dayalıdır.Ve bu işi yapabilmesi için kişinin bilmesi gereken alt yapısında gerekenleri kısaca özetlersem…

Anatomi çalışmaları ile ölçü, oran, orantı oluşturmak
- Ton, ışık, gölge, renk bilgisi ve boyama teknikleri
- Tekstil – doku tasarımı
- Aksesuar çizimleri (çanta, ayakkabı, şapka, eldiven, takı
- Desen çalışmaları
- İnsan vücudu etüdleri, silüet hazırlama ve giydirme teknikleri
- Tekstil, malzeme bilgisi
- Moda tarihi
- Giyimde detay çalışmaları
- Teknik çizim
- Tarih boyunca yaşamış medeniyetlerin giyim tarzlarının analizi

bu bilgilere göre kendi hayal gücünün tasarımınla birleştirerek yeni bir imaj hazırlanır photoshop programındada manken üzerine çeşitli giysi tasarımlarıyla çalışılabilir.

Modelistlik;

Modelist ise her türlü giysi tasarımını ölçü standartlarına uygun kalıbın çıkarılması serilenmesi, dikime hazır hale getirebilmesi aşamalarını izleyerek çalışan tasarımcıdır.

Modelistlik ve stilistlik için kolaylık sağlayacak özel programlar vardır ama stilistlik elde kağıt üzerinede çizilebilir ,photoshoptada tasarım yapılabilir tasarımı yapan kişinin hangisini tercih etmesine bağlıdır.
Modelistliktede özel programların dışında standart ölçüleri ve kalıbın nasıl hazırlanıcağını ölçülerin neye göre çıkarılacağını bir modelist bildiği için bunu el ile kağıt üzerine yada photoshopla çalışıp kalıp çıkartabilir.

Desinatörlük;

Tekstilin her alanında desen tasarımıdır. Kumaş,eşarp ,tişört,çorap v.b……… üzerinde kullanılan tüm desen tasarımlarını kapsar. Ve bu işlem deseni tasarlayıp uygulama alanında sorun çıkmayacak şekilde renk ayrımına tramlara kadar gider (renk ayrımı ve tram photoshopta yapılabiliyor)Bu alanda da photoshop ,corel tercih edilebilir ama burdada dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır ….

Photoshop ,corel bilmemiz desinatörlüğün yada diğer alanların tekniğini bildiğimiz anlamına gelmez çünkü her sektörün tekniği çalışma aşaması ve sonucunda iyi yada kötü iş çıkmasının neden ve sonuç ilişkileri farklıdır ve iyi bir iş çıkarmak için alınması gereken önlemler uygulanacak alana ( kağıt,kumaş,giysi )göre değişir…

Son düzenleme:

-ecrin-

🌱Yeni Üye🌱
Bende Tekstil mezunuyum.Hemde Stilistlik Dalından mezunum. filizdmr arkadaşımız çok güzel anlatmış.Tebrikler......

deli.mi.deli

🌱Yeni Üye🌱
tekstil firmasında grafikerim. en acık cevap benden olur diye düşünüyorum. grafik tasarım programlarının hemen hepsini kullanıyorum. baskı, nakış, taş desenlerini hazırlıyorum. stiliste hangi modelde nasıl bi süsleme yapılır yorumlarımla ve hazırladığım tasarımlarla destek oluyorum. firmanın kartvisit ve katolok çalışmalarını yapıyorum. ayrıca hangi kumaş hangi deseni kaldırır bu konuda bilgi veriyorum. emprime deneyimim olduğu için hangi boya kaldırır yada ne tip baskı daha uygundur yönlendiriyorum. v.s
yani ruya -es arkadaşım stilistlikle bi alakamız yok sadece destek oluruz koleksyonuna.
ayrıca elde çizim yapmak bence stilistliğin aslıdır. elde çizenleri yabana atma asıl çevher onlarda ! tamamen el emeği göz nuru...

hayabusa.69

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tekstil işlerinden nefret ediyorum çok kro çalışmaları var

Ruya_Es

🌟Usta Tasarımcı🌟
tekstil firmasında grafikerim. en acık cevap benden olur diye düşünüyorum. grafik tasarım programlarının hemen hepsini kullanıyorum. baskı, nakış, taş desenlerini hazırlıyorum. stiliste hangi modelde nasıl bi süsleme yapılır yorumlarımla ve hazırladığım tasarımlarla destek oluyorum. firmanın kartvisit ve katolok çalışmalarını yapıyorum. ayrıca hangi kumaş hangi deseni kaldırır bu konuda bilgi veriyorum. emprime deneyimim olduğu için hangi boya kaldırır yada ne tip baskı daha uygundur yönlendiriyorum. v.s
yani ruya -es arkadaşım stilistlikle bi alakamız yok sadece destek oluruz koleksyonuna.
ayrıca elde çizim yapmak bence stilistliğin aslıdır. elde çizenleri yabana atma asıl çevher onlarda ! tamamen el emeği göz nuru...

Her firmanın çalışma kriteri farklı oluyor, kimisi desinatör bulunduruyor(yeni öğrendim ,desinatörlerde yeni yeni buradaki konfeksiyonlarda çalışmaya başlamışlar, çalıştığım firmadada desinatör var ) bünyesinde , kimisi sitiliste yaptırıyor bu çalışmaları , herkez asıl işini yapsa keşke, şu anda çalıştığım firmada elde çizim (sitilistlik) yapıyorum meraklanmayın :),yabana atarmıyım mesleğimi :) daha geçmemişler bilgisayar düzenine ve destek amaçlı baskı desenlerini ayarlıyorum,en güzeli böyle ilan veren firmalarla bire bir görüşmek,ihtiyacı grafikermi? desinatörmü? o zaman anlaşılır sanırım.

harflerin ruhu

🌱Yeni Üye🌱
eşarpta desen tasarımı ve renk ayrımı yapan arkadaşlar varmı acaba bu sitede..özellikle bu konularda bilgi paylaşımı yapmak isterim.

cemilakkaya

🌱Yeni Üye🌱
paylaşıma hep varım.

eşarpta desen tasarımı ve renk ayrımı yapan arkadaşlar varmı acaba bu sitede..özellikle bu konularda bilgi paylaşımı yapmak isterim.

merhabalar şuan başlayacağım desinatörlük işi var elim tekstil firması ile anlaştım fakat farklı bilgiler fikirler deneyimler ne olursa olsun paylaşalım lütfen hem benim içim hem başlayacak herkese tam olarak yardımcı oluruz. :)

programlar : PsCs5
Corel

herkese bol selam ...