Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tüm Grafikerlere Duyurulur Linux

mailadresilazim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Başlığı böyle açmamın sebebi ilgi alanımız olan Pc olsun Mac olsun bu makinalarda Linux altında Calısabilen Adobe, Corel gibi yazılımların nasıl yüklenmesi hangi linux versiyonun kullanılması ile ilgili
arkadaslar bir cok arkadasımız bugun windows kullanıyor veya macox ancak benim gibi arkadaslarda bu linuxu kullanmak ve kurmak istiyor kullanan biri varsa yardımcı olabilirse ne mutlu bizlere cunku cogumuzun evlerinde hatta iş yerlerinde lisanssız işletim sistemleri dolaşmakta bu haksızlıga ugramamak icin azda olsa butceyi kısmak için linux u tercih etmeliyiz diye düşünüyorum birde virus illetinden ileride çıkan yavaşlama sorunlarından da kurtulmuş oluruz bir nebze bugn ben ubuntu üzerinde denemelerime baslıyorum keske pardus dan baslayabilsem cunku benim vatanımın işletim sistemi

neyse laf cok uzadı
buradanda grafik kurulumlarını paylaşalım istiyorum bilen ilk adımını atsın

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Lisanslı bir sistem sadece windows lisansından ibaret değildir
yani haksızlığa uğrayan sadece windows yada mac os değil

linuxa para ödemeden grafik programlarını yüklerseniz
Adobe , Corel , Esko gibi firmalar zaten haksızlığa uğramış olur

mailadresilazim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
lisansı alınmışlardan bahsediyorum microsoft dan uzaklasmak bize sadece 150 $ dan belki ofis programlarının parasından kurtarıyor elbetteki adobe gibi ekmek yenilen yere ihanet etmeden ben firmalar içinde düşünmüştüm birde yeni bir dünyayı öğrenmek hemde bedava bilgimiz için iyi şeylerdir ben böyle düşünüyorum

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Uygulamaların Lisansı İşletim Sisteminden Daha pahalı zaten
Heleki Esko Programları Çok Daha Pahalı, Mesela Esko PackEdge in Fiyatı 18000 Avro
bunu ödeyen Windows un 90 Avrosunu Rahatlıkla ödeyebilir bence

mailadresilazim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sadece parasal yonden bakmamakta lazım diye düşünüyorum autocad serisi 4000$ dan baslıyor alternatifini keşfedenler bu sıkıntılardan da kurtuluyor herkes mimar degil milyarları gotursun kimisi aynalı vida ciziyor sadece o yuzden burada birşey olmasını isterim birde buradan grafikerlere yardımcı olmak lazım yenilik isteyenler olacaktır mutlaka

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
farklı sistemlere yayılmak tabiki güzel bir olay
ama lisans yüzünden hiç bir yazılım firmasının Linux için program hazırlayacağını sanmıyorum
biz bir emülatör ile çalıştırsak bile yine microsoftun kodlarının üzerinden emülasyon yaptığımız için lisans haksızlığı medana gelecektir.
Zaten, herhangi bir şekilde bir kurulumu gerçekleştirirsek öneğin Adobe Photoshop
linux üzerinde PS kurulumu yaptık ve çalıştı ama update işlemleri yazıcı sürücüleri olmadan bu iş nereye kadar gider belli değil.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Başlığı böyle açmamın sebebi ilgi alanımız olan Pc olsun Mac olsun bu makinalarda Linux altında Calısabilen Adobe, Corel gibi yazılımların nasıl yüklenmesi hangi linux versiyonun kullanılması ile ilgili
arkadaslar bir cok arkadasımız bugun windows kullanıyor veya macox ancak benim gibi arkadaslarda bu linuxu kullanmak ve kurmak istiyor kullanan biri varsa yardımcı olabilirse ne mutlu bizlere cunku cogumuzun evlerinde hatta iş yerlerinde lisanssız işletim sistemleri dolaşmakta bu haksızlıga ugramamak icin azda olsa butceyi kısmak için linux u tercih etmeliyiz diye düşünüyorum birde virus illetinden ileride çıkan yavaşlama sorunlarından da kurtulmuş oluruz bir nebze bugn ben ubuntu üzerinde denemelerime baslıyorum keske pardus dan baslayabilsem cunku benim vatanımın işletim sistemi

neyse laf cok uzadı
buradanda grafik kurulumlarını paylaşalım istiyorum bilen ilk adımını atsın

Kesinlikle çok güzel bir düşünce... Ben düne kadar Linux Ubuntu kullanıcısıydım. Daha önceden de Kubuntu denemiştim. Fakat Ubuntu gerçekten güzel bir işletim sistemi olmasına rağmen ülkemin yazılımı olan Linux Pardus'u deneme düşüncesi ile dün Pardus 2008 kurdum. Açıkçası tahminimce pek tatmin edici bir sonuç çıkacağını düşünmüyordum. Fakat kurulum bittikten sonra yanıldığımı anladım. Ubuntudan hala vazgeçmiş değilim. Fakat eğer Pardusa alışkanlığım olursa sanırım bu düşüncemden de vazgeçmiş olacağım... :)

Lisanslı bir sistem sadece windows lisansından ibaret değildir
yani haksızlığa uğrayan sadece windows yada mac os değil

linuxa para ödemeden grafik programlarını yüklerseniz
Adobe , Corel , Esko gibi firmalar zaten haksızlığa uğramış olur

Konu sadece lisans ya da fiyat değil. Bakınız mesala Hindistan kendi işletim sistemini kullanmakta... Peki biz neden şu güzelim işletim sistemimiz olan Pardus'u kullanarak desteklemiyoruz? Konuya bir de buradan bakarsanız sanırım arkadaşımızın ne demek istediğini daha net anlayacaksınız.

farklı sistemlere yayılmak tabiki güzel bir olay
ama lisans yüzünden hiç bir yazılım firmasının Linux için program hazırlayacağını sanmıyorum
biz bir emülatör ile çalıştırsak bile yine microsoftun kodlarının üzerinden emülasyon yaptığımız için lisans haksızlığı medana gelecektir.
Zaten, herhangi bir şekilde bir kurulumu gerçekleştirirsek öneğin Adobe Photoshop
linux üzerinde PS kurulumu yaptık ve çalıştı ama update işlemleri yazıcı sürücüleri olmadan bu iş nereye kadar gider belli değil.

Konu printer ve diğer makinelerin tanıtı mı ise eğer kullanıcı sayısı artarsa emin olun ki birileri ona da çözüm sunacaktır. Pardus un sloganı gibi. Özgürlük için... :)

Ben de çok iyi bir Linux kullanıcı olmamamla birlikte Linux ile ilgili kullanımınızda karşılaşabileceğiniz sorunlarınıza cevap vermeye çalışırım. Malum insan grafiker olunca ancak kendi işine yarayacağı kadar kodlardan anlıyor... :)

Fakat bu konuda bilgisi olan ve en küçük bilgiyi paylaşmak isteyen arkadaşlarım varsa emin olun ki gerçekten güzel bir iş yapmış olursunuz.

Sloganımız neydi: Özgür için... :)

grafist

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.dilemek.net
Şu anda kullandığım bilgisayarda Pardus kurulu. Son derece memnunum. Konuyu açan arkadaş çok haklı. Eğer bi şekilde grafik programlarımız Linux üzerinde çalışabilseydi windowsa ihtiyaç duymazdım.

Bilmemhangi programa binlerce euro veriyor windowsamı veremeyecek diye düz bir mantık olamaz. Ben hem işletim sahibi sistemi olmak için ücret ödeyecm hem onu koruması için antivirüs para ödeyecem 3 ayda bir çöken bilgisayar için teknik servis parası ödeyecem ve kaybolan zaman artı veri kaybı cabası.

Bunlara karşın diğer yanda kendi ulusumun ürünü olan Pardus. Çökme, ağırlaşma, VİRÜS tehlikeleri olmadan hiçbir koruma programı kullanmaya gerek duymadan sadece işimi yapan ve görsellik bakımından windowsa takla attıran bi işletim sistemi.

Bugün Turkcell dahil tüm gelişmiş şirketlerin serverleri Linux'tur. Turkcelli özellikle vurguluyorum ki yakında duyarsınız firmanın tüm bilgisayarları Linux ile çalışacak. Turkcell sizce microsofta ödediği ücretimi düşünüyor?

Bu bağlamda arkadaş çok güzel noktaya değinmiş. Keşke Corel Pardus üzerinde çalışsaydı. Wine platformunda bizzat denedim olumlu sonuç alamadım. Ama bu konu geliştirildiğinde eminim ki bizzat siz de Pardus'u kullanmanın zevkine doyamayacaksınız. Üstelk Türk'lerin yaptığını düşündükçe..

grevs

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar bende hak veriyorum. pardusu bende kurdum ancak içinden çıkamadım keşke videolu bir anlatımı olsaydı. en çok korktuğum şeyde işime yarayacak programların çalışmaması. pardusu pek kullanamadım çünkü bilgisayarımı değiştirdim. oda onunla gitti. nete bağlanamadım C ve D DİSKLERİNİN YERİN TÜM ARAMALARINA RAMNE BULAMADIM. EV DİZİNİ VARDI SANIRIM... BU KONUDA TECRUBELİ ARKADAŞLAR YARDIMCI OLURSA tekrar kurabilirim hatta eğer hem windosws hem pardus'u aynı anda kurma şansımız varsa kurmayı düşünüyorum ben. en çokta ikide bir format atmak istemiyorum.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Hemen hemen alışıldık tüm Windows tabanlı programların ücretsiz, açık kaynak kodlu alternatifleri var diye biliyorum.

Microsoft Office alternatifi OpenOffice'i bir çok kurum ve kuruluş Windows tabanlı bilgisayarlarında bile kullanıyorlar.

Özellikle bu konuda GIMP'in neden adının geçmediğini anlayamadım. Photoshop yerine Linux, Windows hatta MacOs işletim sistemlerinde bile kullanılabiliyor. Lisanssız ve ücretsiz..

Vektörel çizim programlarının da bir hayli alternatifi mevcut.. Inkscape, Karbon14, Sodipodi, sK1,.. gibi.. Evet, birçoğuna aşina değiliz, yabancı geliyor. Ama çoğumuz Xara'yı duymuşuzdur.

Linux altında kullanılabilecek programları incelemek için, bkz. Latest Linux Downloads - Softpedia

Görsellik uğruna şiştikçe şişen Windows işletim sistemi ve diğer programları yüzünden kullanamaz olduğum eski dizüstü pc'me Pardus kurmaya karar verdim şimdi. :)

Bir aksilik olmazsa, gelişmeleri ve kullanılabilecek programları aktarmaya çalışırım.

Adminimiz Volkan TEKİN'in üstüne basarak vurguladığı gibi; özgürlük için.. Neden olmasın?

grafist

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.dilemek.net
Pardus'u laptopunuza kurmadan önce Pardus Forum'dan laptopunuzla ilgili ayarları önce okuyun sonra kurun derim. Bazı driver larda sorunlar oluşabiliyor incelemekte fayda var.

Dediğiniz programları çok kurcaladım vaktiyle ama elimiz alışmış ney nerde hepsini bildiğimiz için illede Corel. Yoksa Pardus'un kendi içerisinde 3D modelleme programı dahi mevcut. Inkscape kullanmıştım bi ara eps leri açarken sorun oldu biraz. Bazı dosyalar bozuk geldi. Elimiz mahkum açtık yine windowsu.

Bu konuda beni en çok üzende Türkiye'de ve dünyadaki çoğu bilgisayarların işletim sistemi microsoftun tekelinde olmasi. Türkiye'de dahi birçok insanın Pardus'un varlığı hakkında bilgisinin olmaması. Burda iş tamamen bizde. Corel ve Adobe yazılımlarının Türkiye'de büyük kesim müşterisi var. Biz Pardus'a önem gösterirsek illaki bu yazılımların linux versiyonları üretilecektir diye düşünüyorum. Bu mutlaka zamana yayılacak bir durum ama ileride neden olmasın??

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Uyarı için teşekkürler. Şu an sorunsuz çalışan başka bilgisayarım olduğu için mesele yok. Kurar denerim, olmazsa daha önce aldığım imajdan geri yüklerim..

Dediğiniz gibi; alışıncaya kadar zorluklar yaşanacaktır kuşkusuz. Tüm kaynaklar, hatta literatür bildik programlara uygun. Fakat aşılabilir..

Türkiye'de Corel ve Adobe yazılımlarının müşterisi olduğundan biraz temkinli söz etmek gerekir bence.. Çünkü çoğunluk müşteri değil; kullanıcı.. Para ödemeden kullanılıyor.

Bu yüzdendir ki, Adobe çok uzun yıllar ürünleri için Türkçe destek sağlamadı. Türkçe fontlarla çalışmak sorun oldu. Free programlara bile kayıt yaptırmıyoruz, kullanıcı deneyiminden firmaları yararlandırmıyoruz..

Windows'dan vazgeçmeyi şimdilik düşünmüyorum. Her iki sistemi birden (farklı bilgisayarlarda) denemek niyetindeyim.

Tecrübelerimi paylaşırım. :)

grevs

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
deneyimlerinizi bekleriz...

Nazy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.maxicep.com
Çok eskiden Barco nun LWBRIX adlı grafik motoru, milyarlık araçları ile birlikte linux üzerinde çalıştırılıyordu, ancak neredeyse dijital tasarımın standartı haline gelen Adobe bile, Linux u desteklememiş olmalıki, Barco yazılımlarını Windows üzerine oluşturmaya başladı...

özgürlük tabiki güzel birşey ama dev firmalar bunu desteklemezse, profesyonel özgürlük bir hayaldir
isteyen kurar ubuntusunu yada pardusunu, linux ta çalışır...
ancak uyarayım
Windows yada MacOS üzerinde çalışanlar arkalarındaki büyük firmaların desteği sayesinde, bireysel linux kullanıcısına grafik alanında fark atacaktır.

turkejderi

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bir linux kullanıcısı olarak linuxda windowsun yapamadığı tek şey oyun olarak görüyorum.Ben ubuntu kullanıcısıyım ve photoshop, flash gibi programları ubuntuda kullanıyorum hatta internet exploreru bile ama fazlasıyla gereksiz :). wine ile linux içinde küçük bir windows sistemi oluşuyor ve windows yazılımları çalışıyor.

Ayrıca oyun oynatmaz demiştim ama geçenlerde knight online yüklemiş ve çalışmıştı.Ben oyun oynamasamda oynandığını gördüm.

Linux sadece ücretsiz işletim sistemi olarak düşünmüyor kalite olarak görüyorum.Windowsda yapabildiğim herşeyi ücretsiz ve güvenli yapabiliyorum.

ozdesoner

🌱Yeni Üye🌱
Evet arakadaşlar bende wine eklentisiyle coreldraw 13'ü kurup kullandım ubuntuda gerçektende kaliteli bir işletim sistemi kullanacaklara ubuntuyu tavsiye ederim. Ayrıca birçok pahalı programları ve oyunları oynatabilen ve destekleyen play on linux programcığı da varki bir görseniz daha windowsa dönmezsiniz.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
deneyimlerinizi bekleriz...

Linux'u eski dizüstü bilgisayarıma kurmayı düşünüyordum. Fakat kırık olan kapak menteşesini 100 kg/cm² çekme dayanımına sahip olduğunu iddia eden Bison Epoxy Metal ile yapıştırdım. İyice sağlam tutması için, 24 saat olan kürlenme süresini bir hayli abartarak bir kaç ay bekledim.. Ancak geçen hafta daha takarken kırılınca, yapıştırıcının tutye menteşeye hiçbir faydası olmadığını gördüm.. Maalesef parçanın yenisini de bulamadım henüz..

Hevesim kursağımda bekliyorum. Gelişmeler bu yönde maalesef.. :(

debrisrat

🌱Yeni Üye🌱
Sn. mailadresilazim,
PARDUS tan bahsettiğiniz icin bende katılmak istedim. bilyorum ve kullanıyorum ki PARDUS ile tüm windows programlarını kullanabilmeniz mümkün. wine yazılımı sayesinde adobe un tüm programları ile corel firmasının yazılımlarının nerede ise tamamını PARDUS ile kullanabilmek mümkün.
tabii ki alısık olduğumuz bahsi gecen firmaların yazılımlarının yanında bunların alternatiflerini kullanmakta mümkün. tabii ki bu bizim kişisel tercihimiz. fakat ben en dogrusunun alısık olduğumuz yazılımlar olduğu kanısındayım. Herseye ragmen her zaman "Özgürlük İçin PARDUS u Seçin Diyorum."
Bol Linux lu günler.

Teşekkür Ederim.
DebrisRat

edoram

🌱Yeni Üye🌱
Ne yazık ki ! Windows' un Hakimiyetinin devam edeceğini düşünenlerdenim. Keşke ilk olarak yazılım devlet dairelerinde değiştirmeyi deneseler belki bir şeyler ola bilir?

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben de bir Ubuntu kullanıcısıyım. Bu para, ticari kaygı, lisans hakkı vs. nin üzerinde bir şey diyorum. Windows ile anlaşmalı birçok firma buna oyun firmaları, program yapan firmalar vb. Linux kullanıcılarından oldukça rahatsızlar. Çünkü Linux demek özgürlük demek, paylaşım demek...
Ve ayrıca Windows'un görsellikte Ubuntu ile yarışabileceğimi sanmıyorum; Ubuntu'dan Windows'a geçtiğimde gözlerim bir tuhaf oluyor, afallıyorum. Ssanki sanki XP kullanan bir arkadaşın bilgisayarını ödünç almış gibi filan oluyorum.
Ubuntu 11.10 deneyeceğim yakında. 11.04'te bazı buglar vardı, ama forumları takip ettikçe hepsinin nasıl çözüleceğini gördüm.
Grafik programları gayet güzel fakat Adobe serisine alıştığımdan biraz zorlanıyorum ve uzun soluklu bir işim olduğunda yine windows'a switch etmek zorunda kalıyorum. Ümit ediyorum Linux'cılar bunların hepsini aşacaklar ileride. Bir de son olarak bir soru sormak istiyorum. Böyle konulardan konuşurken, acaba birisi Adobe serisine her şeyiyle en yakın Linux altı programların isimlerini tek tek yazabilir mi? Yani Photoshop--->GIMP demiyorum, burada kastettiğim daha büyük bir yakınlık.
Teşekkürler konuya değindikleri için arkadaşlar.