Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türk Lirasında İmla Hatası mı yapıldı?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Türk dili uzmanları, piyasaya sürülen yeni 200 TL’lik banknotlarda imla hatası tespit etti. İşte alanında uzman akademisyenleri bile şaşırtan bu ilginç hata!

Banknotun ön yüzündeki “İKİYÜZ” yazısı, “Sayıların her rakamını ve basamağını gösteren sözcük ayrı yazılır” kuralına uymuyor. Dil bilimciler ‘iki yüz’ yazılması gerekirken ‘ikiyüz’ yazılarak önemli bir hata yapıldığı görüşünde birleşti. Türk Dil Kurumu eski Başkanı Prof. Bican Ercilasun, “Banknottaki rakam bitişik olarak yanlış yazılmıştır. Ayrı yazılmalıydı” dedi.İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özkan da rakamların sadece çek ve senetlerle birleşik yazıldığını vurgulayarak, “Çek ve senetlerde, araya başka rakamlar koyarak aldatma olmasın diye bitişik yazma esası benimsenmiştir. Para baskıdır, üzerine herhangi bir rakam girme gibi durum söz konusu değildir. Banknotta ‘iki yüz’ yazılmalıdır” dedi.
(Hürriyet Gazetesin'den Alıntıdır)

İKİYÜZ Türk Lirası - İKİ YÜZ Türklirası ?

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Daha görmediğim için o parayı inceleme fırsatı bulamadım :D Ama gerçekten ilginçmiş. Bu kadar değerli bir basımda bu yanlış yapılabiliniyorsa ben daha ne diyeyim ki...

oBİwAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hurriyetmatbaasi.com.tr
bence İKİYÜZ doğru olmalı çünkü İKİ YÜZ yazılırsa farklı bir anlamda çıkıyor tabi bu benim fikrim belki yanlış bir fikir edinmiş olabilirim... konu için sağol

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Daha görmediğim için o parayı inceleme fırsatı bulamadım :D Ama gerçekten ilginçmiş. Bu kadar değerli bir basımda bu yanlış yapılabiliniyorsa ben daha ne diyeyim ki...

Aynen:D:D beninde henüz elime geçmediği için yakından inceleme fırsatı olmadı. Şaka bir yana ben gözden kaçan bir hata olduğunu sanmıyorum. Doğru olduğu düşünüldüğü için kontrolden geçti.