Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Uygulamalı Grep Formülleri

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Daha önce bir başka forumda böyle bir başlık açmış ve başlık altında ihtiyaç sonucu uyguladığım çalışan grep formüllerini paylaşmıştım.

İndesign kullanan sayısında artış olmakla birlikte grep kodları özellikle Türk kullanıcılar için (yeteri kadar bilinmediği ve sağladığı kolaylıkların farkında olunmadığı için sanırım) hala bir muamma.

Konuyla ilgili Türkçe kaynakların yok denecek kadar az olması (ki grep kodlarının ne işe yaradığını gösteren listeler kullanıcı için yeterli kaynak teşkil etmiyor, sembolün ne anlama geldiğini bilmek başka şey onu formül haline getirip kullanmak başka şey) belki bu kaynağı bizim oluşturmamız için ve ihtiyaç sahibi kullanıcıların başvurabileceği bir havuz oluşturmamıza yardımcı olabilir diyerek böyle bir başlık açıyorum.

Umarım herkes denediği ve çalışan formüleri bu başlık altına paylaşır.

Forum yönetimide uygun görürse bu başlık sabitlenebilir.

Benzer konular

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
İlk formülü paylaşayım.

Bu formülü yaklaşık 1500 isimlik bir listeyi hazırlarken müşterinin isteği doğrultusunda oluşturdum. Müşteri hazırlanacak davetiyelerde mizanpajın

isim soyisim
&
Eşi​

Şeklinde hazırlanmasını istemişti.

Formül
Find what (?<=)\s\&\s Change to \n&\n

Formül açıklaması:“&” işaretinden önceki ve sonraki boşluğu bul (“&” işareti dahil) sonrasında bunları alt satıra at.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Dışardan gelen bazı word belgelerinde genellikle (kitap hazırladığım için genelde yazarların çoğundan bu şekilde geliyor) paragraf aralarını manuel omarak yapıyorlar. Benim gibi takıntılı biriyseniz bu oldukça büyük bir sıkıntı oluyor.

Aşağıdaki grep formülü (göründüğü gibi çok basit bir formül) sadece bu tarz yapılmış paragraf başlarını tek seferde bulmanıza yarıyor.

^\r

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
İçinde çok fazla par değerinin geçtiği bir çalışmada sadece para birimlerine müdahale etmeniz gerekebilir, bu durumda para birimlerini tek tek aramak yerine aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Formül
₺\d+\,\d+\.\d\d

Formül açıklaması: Başında “TL” işareti olan 1,000 ve üzerindeki sayıları bulur (₺1,000.00 / ₺250,000.00 gibi). Formülde “₺” lira işaretinden sonra gelen “\d+” belirsiz basamaktaki rakamlar “\,” virgül işareti “\d+” belirsiz sayıda rakamlar “\.” nokta işareti “\d\d” kuruş hanesi.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bazen kitap gibi uzun metinlere sahip word belgelerinde satır başı/paragraf başı gibi bölümlerde gereksiz espaslar bulunur. Bunları tek tek bütün metin içinde aramaktansa yine grep yardımıyla tek seferde bulup silebiliriz.

Formül
^\s+

Formül açıklaması: Formüldeki "\s" boşluk (space) ve "+" işareti birden fazla olabileceği anlamına gelmektedir.