Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

web boyutları yardım?

memati

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar ben bir grafikerim ama şimdi web tasarımına ağırlık vermek zorunda kaldım karşıma çıkan sorun şu yaptığım site boyutları bilgisayardan bilgisayara fark ediyor ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

swater

🌱Yeni Üye🌱
yaptıgım butonlar derken konuyu acarsan yazılar fln mı cıkmıo yazılardamı degislik oluo karakterlerde ?

Nsk

🌱Yeni Üye🌱
Memati 1024*768 olarak görüntülendiğinde normal gözükür bir 17" ile 19 " arasında çok fark olur ;)

xaskim

🌱Yeni Üye🌱
800 *600 çalış zaman zaman 950-600 dene genelikle sayfayı ortala yanlarda 15*15 boş luk kalması uygun olacaktır 800*600 en uygunudur bence zaman zaman monitör ayarları yaparak da denıye bılırsın

memati

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim arkadaşlar

caner6699

🌱Yeni Üye🌱
selam arkadasım yenı katıldım ve okurken sorununu cevaplamak ıstedım.frontpagede tabloyu olustururken yuzde cınsınden degıl pixel cınsınden ortalarsan sayfana bu sorun cozulur..19 - 17 ınclerde bu yuzden farklı olur hatta parcalanmalar olur..umarım yardımcı olmusumdur..

senkronize

🏅Acemi Tasarımcı🏅
800x600 kalmadı ki artık arkadaslar herkes 1024 kulanıyor,percent çalışırsan her monütöre göre otomatik boyut alır ;)

byzeki

🌱Yeni Üye🌱
Örnek Web Sitenin adresi nedir.

Ona göre bi yorum yazmak bence mantıklı olur.

hengame

<google>:)</google>
⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tabloları %100 yaparsan ps de hazırladıgın arka planıda hücre arkaplanı yaparsan her monitörde eşit olacağını düşünüyorum bi dene istersen

alonefanky

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.terraspanturkiye.com
Arkadaşlar dikkatinizi çektimi bilmem ama yaptığım site boyutları diyor arkaplan boyutu demiyor.

Yaptığın siteleri her monitörde eşit göstermek mümkün değildir. (full flash siteler harici). Sonuçta sen tabloya yüzde cinside versen pixel cinside versen değişen pek bişey olmaz. Sadece tablolar değil, resimler ve yazılarıda düşünmek lazım.

Dikkat edilecek husus ise kullanılan çözünürlük farkları. Çözünürlük demek görüneni büyütmek demek değil, alanı büyütmektir ve o alan içinde 500 pixellik şey heryerde 500 pixeldir.

Sana tavsiyem devamlı ortalanmış sayfalar ile tasarım yap. Şu an günümüzde en çok 1024x768 ve daha sonra 1280x800 kullanılmaktadır. Bazen yaptığın bi tasarım 1024 te güzel dururken 1280 de çok küçük durabilir. Yada tam tersi. Ama bana sorarsan en iyi boyut 700(genişlik)x600(yükseklik).

Konu niye bu kadar uzadıysa aylar olmuş aslında soru sorulalı :D:D

marlowe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle merhabalar,
Kişisel düşüncem şu!
Tasarım sırasında normalde web design programlarında standart olarak kabul edilen tasarım boyutları 1024x768 çözünürlüğe uygun ve 17'' ekrana göre yapılan tasarımlardır. Geçtiğimiz 3 sene öncesinde 17'' ekranlar yaygınlaşırken 15'' monitör düşüncesi ile daha küçük boyutlarda da çalışmalar yapılıyordu. Bu konudaki en büyük rizikonuz aynı tasarımın 19'' bir monitörde görüntülenmesi olabilir. Kaldı ki böyle bir durumda da table bazlı bir şablon üzerinde çalışıyorsanız, Table'ı Center edin. Bu şekilde 19'' monitörde de ortalı görünür. Eğer bu rizikoyu göze almak istemiyorum. Belirli bölümlerde eksiklik olur diyorsanız, sitenizin başlangıcına koyacağınız bir Javascript ile sitenin açıldığı monitör çözünürlüğünü test eden bir script koyarak ve 2 değişik çözünürlüğe göre farklı tasarımlar yaparak bunu çözebilirsiniz. Ancak artık bu script yerine yaptığınız tasarımın diline göre (php, ASP vs.) tasarımı kendisi ölçeklendiren belirli scriptler ve CSS'ler var.

Sevgiler