Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Website yapmaya nerden başlayayım?

EmAr2

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar ben photoshop ve flash kullanmasını biliyorum... Web site açacağım için biraz araştırdım.. Dreamweaver, fireworks dan bahsediliyor genelde.. Ama bakıyorumda photoshopta siteyi tasarlıyanlar ve buraya ekleyenler var.. Bunu photoshopta tasarladıktan sonra htmlye dönüştürme imkanı var mı? Veya Dw ile mi başyayım site yapmaya yoksa photosopta mı tasarlayayım? Biyerdede adam internetten dw şablonu indir düzenle diyordu...
Şimdi siz ne önerirsiniz bana? Nerden başlayayım? Neyi Kullanayım?

FiRARDA

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.ss.ss
Photoshop kullanılarak yapılmış tasarımı, Slice Aracıyla kesip, save for web'de HTML and images seçeneğini işaretleyerek kaydederseniz, kesilmiş resimler ve html sayfa oluşturulur. Tasarım yapıldıysa, çok kısa sürede ve çok kolay olarak web sayfanız hazırdır...
Bu sayfa server'a yüklenip, internet dünyasına açılabilir.
Ama bazı sorunlar sizi rahatsız edecektir, bunları bulmaya çalışalım...

• Resim ve yazıları Photoshopta hazırladıysanız, yazılar üzerinde düzeltme yapmak gerektiğinde en baştan başlamız gerekir.
  • Farklı yazıları olan sayfalar için tekrar photosohopta hazırlamanız gerekir, ortak fotoğraflar olduğu halde onları tekrar tekrar oluşturursunuz...
  • Tümü resimden olan sayfalar, dosya boyutu olarak büyük olduğu için sayfalar çok geç açılır...
Dreamweaver ile, Photoshopta oluşturduğunuz html sayfaları düzenlerseniz, bu sorunları aşarsınız...
Elinizde Photoshopta sizin (ya da tasarımcı) tarafından hazırlanmış bir çalışma olduğunu varsayarak, başlıyoruz...
1.jpg

Kesme işlemleri
Slice Aracı ile kesilmesini istediğiniz kısımları işaretlemeniz gerekir.
slice.gif

Önceden guide ile keseceğiniz yerleri belirlemeniz iyi olur. İşaretlerken nerelerden keseceğinizi düşünün, ve tam kenarlarına yerleştirmeye özen gösterin. Büyüteçle sayfaya yakınlaşıp çizgileri kontrol etmeyi unutmayın.
2.jpg

Aşağıdaki Snap ve Snap To ayarını yapmayı unutmayı unutmayın, Slice Aracını rahat kullanırsınız. Çünkü snap To bölümünden seçtiğiniz guides, grid, Layers vs, yaptığınız çizimin, seçenekleriniz doğrultusunda kolayca (guides'a, grid'e, Layers'a vs.) yapışmasını sağlar
snap.gif

Kesilmesi gereken yerleri slice Tool ile tek tek işaretleyin...
3.jpg

İşaretlemeniz bitince, File / Save for Web bölümüne gelin. Resmin özelliklerine göre gif ya da jpg formatını seçin, HTML and Images seçeneğini işaretleyin ve kaydedin
4.gif

Verdiğiniz isim, resimlerin isimleri olarak kullanılacaktır bu yüzden daha kısa bir isim seçmeniz, harf kalabalıklığını önler :)
ps-ile-tasarim-yapma1_01.gif yerine
1_01.gif olarak görünmesi daha iyidir...
5.gif

Sayfamızı kaydederken oluşan images klasörünün içinde kesilmiş resimleri görüyorsunuz
6.gif

EmAr2

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim FiRARDA.. anladım.. tasarımı önce photoshopta yapıp sonra dreamweaver e aktararak yapacam.. tekrar teşekkür ederim

disneyplay

🌱Yeni Üye🌱
merhaba sorum olucak peki bunları parçaladık photoshopta diyelim kayıt ettik dw çagırdık yazılar linkler ne olacak yazıları nasıl yapıcaz

Seymen

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.seymensipahi.com
ben olsam senin yerinde ilk html öğrenirdim sonrada dw de tablo oluşturarak site yapardım tasarımı önemli değil...

hazır olduğunu anladığında da ps yada fw ile (fw daha kolay) etkileşimli çalışarak yavaş yavaş tasarımını geliştirirsin ama yuakrda açıklanan slice layıp dw ye aktarmak biraz sıkıntılı bir iş yeni başlıyan birine göre ben olsam ilk html öğrenirdim...

berk35

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.berkguclukol.com
ben olsam senin yerinde ilk html öğrenirdim sonrada dw de tablo oluşturarak site yapardım tasarımı önemli değil...

hazır olduğunu anladığında da ps yada fw ile (fw daha kolay) etkileşimli çalışarak yavaş yavaş tasarımını geliştirirsin ama yuakrda açıklanan slice layıp dw ye aktarmak biraz sıkıntılı bir iş yeni başlıyan birine göre ben olsam ilk html öğrenirdim...

Seymen arkadaşıma katılıyorum...

brk40

🌱Yeni Üye🌱
milli eğitim bakanlğının eğitim setleri var megep diye. ben 4 sene önce kod yazarak öğrenmiştim.. Çünkü dreamveawer de bazı hatalar design (tasarım) menüsünden düzeltilemiyebiliyo. Code(Kod) altyapın olması en iyisi diye düşünüyorum. Not defterini açıp elinle yazarsan daha yararlı olur. Resim ekleme, tablo oluşturma, ortalama, kalın italık yazdırma, font tipini değiştirme vs.