Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

ZHU JIA (Kozadan Çıkışlar–Midesi Ekşiyen Havuç) 10. Uluslar arası İstanbul Bienali

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
Hou Hanru'nun küratörlüğünde düzenlenen 10. Uluslararası İstanbul Bienali'nde, "İmkânsız değil, Üstelik Gerekli: Küresel Savaş Çağında İyimserlik" başlığı altında birçok sanatçı eserlerini sergileme imkanı buldu.

Bu Bienal' de öne çıkan çalışmalardan biri de Zhu Jia' ya aitti..
Tüm bienali vaktim yettiği kadar gezip fotoğraflamıştım.
Ara ara sizlerle yeni sanat akımlarının örnekleri paylaşmak istiyorum. Ve bu ilki..

Bu fotoğraflar bir enstalasyona ait (Enstalasyon; geleneksel sanat eserlerinin aksine, çevreden bağımsız bir sanat nesnesi içermeyip belirli bir mekan için yaratılan, mekanın niteliklerini kullanıp irdeleyen ve izleyici katılımının temel bir gereklilik olduğu yerleştirme sanatıdır.)

Çoğunuzun bildiği gibi artık sanatçılar izleyici ile etkileşimi arttırmak adına, doğrudan izleyiciyi yapıta dahil eden yollar aramakta. Güzel bir deneyim yaşatan Kozadan Çıkışlar beni etkileyenler arasındaydı.

Sanatçının enstalasyonu ile ilgili söyledikleri şöyle;
Bu yapıta birbirleriyle çelişen daha çok sayıda öğeyi nasıl katabileceğimi hep düşündüm. Dikdörtgen bir alanda (yaklaşık 3 x 4 m) yüzeyde geçiciliği, birbirine tutturulmuş öğelerden oluşması ve sınıflandırma dışı özellikleriyle belirlenen bir ‘geçici barınma’ kavramı yaratmak istedim. İç mekândaki enstalasyon düşük maliyetli, ikinci el dükkânlarda bulunan, yersiz, hatta işe yaramaz gibi görünen gündelik eşyalarla doldurulacak. Gösterilecek video ise Pekin’de yaşayan sıradan vatandaşlarla yapılmış havadan sudan sohbetlerin belgeseli. Bu imgelerin diğer ilgili içeriğe erişecek ve onu kapsayacak merkezi noktalar olduğunu düşünüyorum. Bu imgeler, söz konusu sorunların belirli özelliklerini alternatif bir mekâna doğru yönlendirerek bu sorunların görsel açıdan farklı bir zaman ve uzayda psikolojik bir çatışma içerisinde gösterilmelerini sağlayacak. Daha geniş bir açıdan bakıldığında, bu nesnelerin herkes tarafından anlaşılan toplumsal deneyimi hafifletmesine izin veriyorum.
Dahası, bu geçici alanın duvarlarına daha çok imge ekliyorum, kullanılan bu imgelerin tümü, sokaklarda ve inşaat sahalarında bulduğum insanların yakın plan portreleri. Yaklaşık 2000 adet, yaklaşık 12,7 cm boyunda ve odanın duvarlarının bütün yüzeyini kaplayan bu fotoğrafların sayıca çokluğu, her bir imgenin benzersizliğini azaltmayı amaçlıyor.

60991710.jpg

94772213.jpg

56952709.jpg

96880106.jpg

31124149.jpg

88485883.jpg

93974334.jpg

57935304.jpg

13727529.jpg

35247266.jpg

17802428.jpg

81326888.jpg

Son söz: Uzaklaştıkça aynılaşan bir bütünün parçasıyız hepimiz.

finfik

👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler Nur ;)

:iloveyou:

basilic

Memento mori !
👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkürler Nur um.
sen ne araştırmacı çıktın:D:artipuan:

izge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
vavv harika..

görsel manzara

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Son söz: Uzaklaştıkça aynılaşan bir bütünün parçasıyız hepimiz.

Bu söz çok anlamlı.
Uzaktan bakıldığında dünya da bir nokta şeklinde görünmüyor mu zaten.

Çok değişik bir konu teşekkürler paylaşım için.

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu söz çok anlamlı.
Uzaktan bakıldığında dünya da bir nokta şeklinde görünmüyor mu zaten.

Çok değişik bir konu teşekkürler paylaşım için.

Ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için..
İyi dileklerimle :)