Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Baskıda renk sorunu

noneimp

🌱Yeni Üye🌱
Dostlarım ve üstadlarım:

Öncelikle konunun yeri burasımı tam kestiremedim, yanlış yer ise özür dilerim.

Benim ufak bir sorunum var (aslında bana göre oldukça büyük)

FreeHand ve Photoshop kullanarak dergi ilanı, dönkart ve afiş hazırladım. Kullandığım bütün renkler CMYK olarak elimde duruyor. Ancak aynı mürekkep yüzdelerini freehande yazdığımda aldığım sonuç farklı, photoshop'a yazdığımda sonuç farklı. Freehand'den evden printer ile aldığım çıktılardaki sonuç farklı, baskıcıda aldığım sonuç farklı. Aynı şey photoshop için de geçerli. (özellikle yeşil renkte çok sıkıntı yaşıyorum) Ne yapmam gerekir bunu optimize edebilmem için? Yol gösterebilir misiniz?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Benzer konular

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Eğer amacın Photosop'ta aynı renk değerleriyle yaptığın işlerin Freehand ortamında da aynı şekilde görünmesiyse aşağıda işlemi yapmalısın. Preferences panelinden bu ayarlara ulaşabilirsin.

picture2gj0.png

Bu ayarları yaptıktan sonra ekranında renk farklılıkları muhtemelen ortadan kalkacaktır, birçok printer bu şekilde çıkış aldığınızda farklı programlarda yapılmış olmasına rağmen aynı tonlardaki renkleri düzgün alır, fakat bu kesin değildir ve baskı sonucunu vermez.. İkinci bir çözüm ise yaptığınız işleri Freehand'te tif, pdf gibi formatlara export etmenizdir, bu şekilde işi Photoshop'ta veya AcrobatReader ile açıp çıkış alabilirsiniz.

Baskı sonucuna yakın değerlerde çıkış almak istiyorsanız ve eğer işiniz ofset ise Kromolin denen eski bir sistem var, birçok film atölyesinde mevcut, biraz maliyetli olmasına rağmen, baskı sonucuna en yakın sonucu bu şekilde alabilirsiniz. Bunun dışında bazı profesyonel dijital çıkış makinelerinde de baskıya yakın renklerde çıkış alabilirsiniz.

noneimp

🌱Yeni Üye🌱
Cevabınınız için çok teşekkür ederim. Bir arkadaşım baskı merkezinden bir kağıda kullandığın renklere tint vererek bir skala oluştur kodlarını bilerek, daha sonra o skaladan çıkan en yakın rengin kodlarını kullanarak dene demişti. Ancak kullandığım renge degrade versem bile sonuçta rengin orjinali bozuk olduğu için ortaya çıkan degrade de bozuk oluyor. Acaba ben mi yanlış anladım yoksa yöntem mi yanlış?

Aslında benim sorunum programlar arası geçişte değildi ama o sorunun da karşıma çıkacak olması muhtemel olduğundan bir kenara not ettim. Sorunum basitçe şu: Freehand'de bir iş yapıyorum, ama baskıda ekranda gördüğüm renkleri alamıyorum. Ekranımda farklı renk, evimdeki printerımdan aldığım sonuç farklı renk, baskıcıda aldığım sonuç farklı renk. Evimdeki printerdan aldığım sonucu alsam bana yeter gerçeğe en yakın değeri o veriyor ama malesef 50x70'i desteklemiyor printer =)

Bunun içinden nasıl çıkarım?

Bir de LCD ekranda çalışıyorum gördüğüm renk ile baskıdaki rengin farklı olması normalmidir? Biri RGB diğeri CMYK ama bukadar fark olması beni cidden zor durumda bırakıyor.

Teşekkür ederim.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Cevabınınız için çok teşekkür ederim. Bir arkadaşım baskı merkezinden bir kağıda kullandığın renklere tint vererek bir skala oluştur kodlarını bilerek, daha sonra o skaladan çıkan en yakın rengin kodlarını kullanarak dene demişti. Ancak kullandığım renge degrade versem bile sonuçta rengin orjinali bozuk olduğu için ortaya çıkan degrade de bozuk oluyor. Acaba ben mi yanlış anladım yoksa yöntem mi yanlış?

Bir de LCD ekranda çalışıyorum gördüğüm renk ile baskıdaki rengin farklı olması normalmidir? Biri RGB diğeri CMYK ama bukadar fark olması beni cidden zor durumda bırakıyor.

Teşekkür ederim.

Şu renk skalası denen şey degrade ile oluşturulmaz. Renk skalası aşağıdaki gibi birşeydir. Renk skalası bir rengin 100 değerinden 0 değerine kadar ve her bir kutucukta 5 veya 10 birim azaltılarak hazırlanır. Amacı ise bu skalayı yazıcıdan çıkış alırsın ve daha önce basılmış bir skala ile veya bir tram kataloğuyla kıyaslarsın, aynı şekilde ekranını da bu şekilde kıyaslayabilirsin, dediğim gibi amacın verdiğin renklerin baskıda nasıl çıkacağını bilmek ise bunu mevcut ekranınla veya basit yazıcılarla sağlaman mümkün değil. Aslında hiçbir şekilde mümkün değil diyebilirim. Bir işin farklı makinelerde farklı günlerde veya farklı sıcaklıklarda basılması bile aynı işi farklı görüntülerde çıkarabilir.

picture4nk6.png

Rengin baskıda nasıl olacağını öğrenmenin tek ve en sağlam yolu aslında ciddi bir renk bilgisine sahip olmaktan geçer. Bastırdığınız her işi ekranınızdaki değerlerden kontrol ederek bu tecrübeyi kazanabilirsiniz.

Ekranların, çıkış aldığınız yazıcıya veya baskıya gönderdiğiniz baskı makinesine göre kalibrasyonu mümkündür, fakat bu da size sağlam sonuçlar vermez.

Kısacası;
ekrana güvenmeyin, yazıcıya güvenmeyin, kromoline biraz güvenin, dijital çıkışa biraz güvenin, ama en çok renk bilginize güvenin

noneimp

🌱Yeni Üye🌱
Degrade derken, 10 kutuya rengin orjinalinden beyazına kadar olan geçişini demiştim. Degrade kelimesi yanlış olmuş biraz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Renk bilgim fazla iyi değil malum öğrenciyim daha. Ama verdiğiniz bilgiler çok değerli benim için. Tekrardan teşekkürler. =)

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Degrade derken, 10 kutuya rengin orjinalinden beyazına kadar olan geçişini demiştim. Degrade kelimesi yanlış olmuş biraz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Renk bilgim fazla iyi değil malum öğrenciyim daha. Ama verdiğiniz bilgiler çok değerli benim için. Tekrardan teşekkürler. =)

rica ederim, bu konuyla ilgili forumda arama yapın, çok fazla bilgiye ulaşacaksınız ve size çok yardımı dokunacaktır...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
LCD ekrana hiç güvenmeyin özellikle... değişik açılardan işinize baktığınız zaman akranda farkı görünce dehşete düşersiniz... Bir de Freehand Photoshop'tan gelen renkleri daha bir cırtlak gösterir. Ben fotoğrafı Photoshop'tan tiff olarak alırdım. Renkler ekranda bağırırdı ama baskıda sorun çıkmazdı.

sulekocak

🌱Yeni Üye🌱
ofset baskda renk hataları

iyi günler. ben şule koçak,öğrenciyim basım yayın okuyorum ve hocamız ofset baskıda renk hataları nelerdir adlı bir proje verdi 10 sayfa olucak yardım edermisiniz?