Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Çalışmamı Değerlendirirmisiniz ?

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben bunu nasıl kacırmışım da okumamışım.
şimdi anlaşıldı senin bold yazılan "* AMACINA UYGUN, BAŞARILI BİR ÇALIŞMA ! EMEĞİNİZE SAĞLIK *
yorumunun kaynağı :)

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
ben bunu nasıl kacırmışım da okumamışım.
şimdi anlaşıldı senin bold yazılan "* AMACINA UYGUN, BAŞARILI BİR ÇALIŞMA ! EMEĞİNİZE SAĞLIK *
yorumunun kaynağı :)

:) kısa az ve öz olmasını tercih ederim,
nihayetinde tasarımda hiç bir şey değişmez, değişen sizin tasarıma bakış açınız ve yaklaşımınızdır ve onu nasıl gördüğünüzdür ve işte bu tasarımcının yaptığı şeydir… bazılarının yeni bir şeyleri beğenmesi için, tasarımcı bilinen en eski deneyimleri sentezler ve sunar.... işin özü bu değil mi?

Hasan ÇELİK

🏆Pro Tasarımcı🏆
bak bu konu da sana katılıyorum, daha önce ki bir zaman da,
aşağıda ki makaleyi yazıp paylaşmıştım, sanırım burası için de uygun bir paylaşım olacaktır;

" YORUM / ELEŞTİRİ " üzerine bir kaç cümle...

Bence Yorum Nedir........ ?

1 . *Bir yazının veya bir sözün, anlaşılması güç yönlerini açıklayarak aydınlığa kavuşturma, **tefsir.

2 . *Bir olayı belli bir görüşe göre açıklama, **değerlendirme.

3 . *Gizli veya hayalî olan bir şeyden anlam çıkarma.

4 . *Bir ürünün, bir modelin, bir sanat eserinin farklı bir açıdan ele alınarak yeniden oluşturulmuş biçimi, **versiyon.

5 . *Müzik/tiyatro Bir müzik parçasını veya bir tiyatro oyununu kendine özgü bir duyarlılık ve teknikle çalma, söyleme veya oynama, **icra etme.

Genelde bizlerden referans olarak 2 nolu ve 3 nolu anlamları kullanarak;

Tasarımcının az veya çok emek harcayarak ortaya koyduğu yada bir yerden esinlenip, fikirsel taşıma ile (ç) alıntı yaptığı (BU HER TASARIMCI İÇİN SÖYLENEMEZ!),
(az da olsa copy/paste) ile benimseyip sahip çıktığı, geliştirdiği görsel ürüne, bizlere bilirkişi misyonu yükleyerek;
gördüğümüzü ve anladığımızı ifade etmemizin sonucunda yorum bekleyenin gururunu okşayan yada gururunu incitip, onun savunma mekanizmasını harekete geçiren o içsel “ben merkezi” ondan ayrı hareket edip onu/onları tetiklemeyecekse (biraz zor) ,
vede “ olumlu yada olumsuz her eleştiri benim gelişimim ve profesyonelleşme yolunda kılavuzumdur “
(burası çok önemli) olgunluğunun tohumlarını ekebildiyse iç dünyasına,
öncesinde açılmış benzer konuları bu forumda yada internetteki diğer forumlarda,
bloglarda, tutorial sitelerinde, defterde, makalede, kitapta vs.vs. inceleyip...

Ne nedir? nasıldır? nasıl yapılır? referansları nelerdir? bunun belli bir kuralı varmıdır?
temel başlangıç noktası nedir? neler gerekir? nasıl bir yol izlenir? olmazsa olmazları nelerdir?
vb. vs. gibi ana dinamik kuralların araştırmasını yapabildiyse...

Bakalım onların yaptıklarına benzer şeylere neler yazılmış, biraz okuyup biraz irdeleyip
öncelikle kendisine başkalarının yorumundan önce, kendi yorumunu, yapabilmişse/yaptıysa...

O zaman doğru ve gerçekci bir yorum çıkacaktır/çıkar....

Daha çok çalışma ve araştırma yaparak, doğru yolda olduğunuzu belirtmek isterim,
durmak yok yola devam!

* DAHA FARKLI ÇALIŞMALARINIZI DA GÖRMEK İSTERİM *

* AMACINA UYGUN, BAŞARILI BİR ÇALIŞMA ! EMEĞİNİZE SAĞLIK *

* İŞTE BUDUR, OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ *

Bold yazılanlar kaçınılmaz Yorumlar olacaktır...

Murat abi çok güzel yazmışsın, düşüncene sağlık bende ilk defa şimdi okudum ama birşeyler eksik kalmış. affına sığınarak konuşuyorum hatam var ise şimdiden affola; üstteki mesajınla örtüşmüyor gibi bu metin. Neden; Bold metinler yada öğütler diyeyim grafikeri Hatası konusunda tetiklemiyor. Şahsım adına konuşuyorum; çalışmaları eleştiri alayım ki ufak tefek kaçırdığım noktaları zaten eleştiri olarak alırım düşüncesiyle atıyorum. Ben çok uzun yolu seçtim anlatmakta farkındayım topluyorum :) İşte budur yada daha farklı çalışmalarını görmek isterim felsefesi yerine düşüncelerimizi aktarsak daha sağlıklı ve yeni başlayanlar için daha yararlı olmaz mı ?

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Murat abi çok güzel yazmışsın, düşüncene sağlık bende ilk defa şimdi okudum ama birşeyler eksik kalmış. affına sığınarak konuşuyorum hatam var ise şimdiden affola; üstteki mesajınla örtüşmüyor gibi bu metin. Neden; Bold metinler yada öğütler diyeyim grafikeri Hatası konusunda tetiklemiyor. Şahsım adına konuşuyorum; çalışmaları eleştiri alayım ki ufak tefek kaçırdığım noktaları zaten eleştiri olarak alırım düşüncesiyle atıyorum. Ben çok uzun yolu seçtim anlatmakta farkındayım topluyorum :) İşte budur yada daha farklı çalışmalarını görmek isterim felsefesi yerine düşüncelerimizi aktarsak daha sağlıklı ve yeni başlayanlar için daha yararlı olmaz mı ?

“ olumlu yada olumsuz her eleştiri benim gelişimim ve profesyonelleşme yolunda kılavuzumdur “
(burası çok önemli) olgunluğunun tohumlarını ekebildiyse iç dünyasına, *(biraz zor) ve ardından gördüğümüzü ve anladığımızı ifade etmemizin sonucunda yorum bekleyenin gururunu okşayan yada gururunu incitip, onun savunma mekanizmasını harekete geçiren o içsel “ben merkezi” ondan ayrı hareket edip onu/onları tetiklemeyecekse.... kelimeler bu şekilde uzayıp gider

*Hasan 'ım forum da yorumları (olumlu/olumsuz) kulağına küpe yapan sınırlı sayıda ki tasarımcılardan birisin bence, ama bakarsan çalışma paylaşımına yapılan eksik hata yada yarım yönlerini işaret eden yorumlara; hep bir savunma, hep bir bahane, yada çürütme atağı...
bu kısır döngü de olmaktan hangimiz hoşnut olabiliriz ki?

Son düzenleme:

nuriQocca

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Fakülteler, kurslar, kitaplar, internet, düşünceler, programlar.. Senelerdir 'bildik' 'biliyorum' demeye cesaret edemiyorum.. Ya bu gençler hızlı kavrıyor, bizde ir hata var yada herşey kendisini belli ediyor işte.. Çok isterdim böyle yüksek bir kapasiteye sahip olayım :)

fareliadam

🌟Usta Tasarımcı🌟
“ olumlu yada olumsuz her eleştiri benim gelişimim ve profesyonelleşme yolunda kılavuzumdur “
(burası çok önemli) olgunluğunun tohumlarını ekebildiyse iç dünyasına, *(biraz zor) ve ardından gördüğümüzü ve anladığımızı ifade etmemizin sonucunda yorum bekleyenin gururunu okşayan yada gururunu incitip, onun savunma mekanizmasını harekete geçiren o içsel “ben merkezi” ondan ayrı hareket edip onu/onları tetikleme yecekse.... kelimeler bu şekilde uzayıp gider

*Hasan 'ım forum da yorumları (olumlu/olumsuz) kulağına küpe yapan sınırlı sayıda ki tasarımcılardan birisin bence, ama bakarsan çalışma paylaşımına yapılan eksik hata yada yarım yönlerini işaret eden yorumlara; hep bir savunma, hep bir bahane, yada çürütme atağı...

aslında insanın yaratılışında var alkışlanma duygusu. insan kusurludur -"kul yapısı" gibi aforizmaların temelide burası- fakat kusurunu görmesi ve kabul etmesi kişinin kendine yapacağı en buyuk faydadır. bu kanatimce her konuda söylenebilir. neredeyse her turlu öğretide 'nefis tezkiyesi' adı altında işlenmiş ve çeşitli tezkiye (arınma,temizleme) yolları öne sürülmüştür. bilhassa mistik öğretilerde (budizm gibi) hayat bu olgu üstüne inşa edilmiştir. Ama bu konu ölçü gerektiren bir konudur. Fazla alçak gönüllülük de büyüklenmedir. misal 'siz üstadların yolu yolumuzdur' diye tecrubeli arkadaşların çalışmalarına yorum yapanların çalışmalarına ters bir yorum yapsın tecrubesiz birisi, hemen içindeki aslolan kibir nasıl açığa çıkıyor. buradan kendimden örnek verebilirim:) bu dunyanın bir kuralı iyiler iyileştirmeye çalışırken kötüler kötüleştiriyor... nereye vardım ben!!!:S
konu dağıldı toparlamak gerekirse:
eleştiri bir kültürdür, kimi zaman eğitimle kazanılır, kimi zaman ırsidir.
eleştiri olsun diye yapan ile gerçekten eleştiri yapanı ayırteden bir yazılım olsa,
eleştiri alan akl-ı selim kimselerin işi daha kolay olucak galiba...
siz üstadımızın yazıları yanında biz garibanların yorumları vs..:D şaka şaka

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
aslında insanın yaratılışında var alkışlanma duygusu. insan kusurludur -"kul yapısı" gibi aforizmaların temelide burası- fakat kusurunu görmesi ve kabul etmesi kişinin kendine yapacağı en buyuk faydadır. bu kanatimce her konuda söylenebilir. neredeyse her turlu öğretide 'nefis tezkiyesi' adı altında işlenmiş ve çeşitli tezkiye (arınma,temizleme) yolları öne sürülmüştür. bilhassa mistik öğretilerde (budizm gibi) hayat bu olgu üstüne inşa edilmiştir. Ama bu konu ölçü gerektiren bir konudur. Fazla alçak gönüllülük de büyüklenmedir. misal 'siz üstadların yolu yolumuzdur' diye tecrubeli arkadaşların çalışmalarına yorum yapanların çalışmalarına ters bir yorum yapsın tecrubesiz birisi, hemen içindeki aslolan kibir nasıl açığa çıkıyor. buradan kendimden örnek verebilirim:) bu dunyanın bir kuralı iyiler iyileştirmeye çalışırken kötüler kötüleştiriyor... nereye vardım ben!!!:S
konu dağıldı toparlamak gerekirse:
eleştiri bir kültürdür, kimi zaman eğitimle kazanılır, kimi zaman ırsidir.
eleştiri olsun diye yapan ile gerçekten eleştiri yapanı ayırteden bir yazılım olsa,
eleştiri alan akl-ı selim kimselerin işi daha kolay olucak galiba...
siz üstadımızın yazıları yanında biz garibanların yorumları vs..:D şaka şaka

Sayın @fareliadam, şu sonuç kaçınılmaz olur anlatımınızdan;

Ne kadar anlatırsan anlat, bilgilerin karşıdakinin anlayabileceği kapasitedir.

Üzücü ama gerçek.

Hasan ÇELİK

🏆Pro Tasarımcı🏆
(burası çok önemli) olgunluğunun tohumlarını ekebildiyse iç dünyasına, *(biraz zor) ve ardından gördüğümüzü ve anladığımızı ifade etmemizin sonucunda yorum bekleyenin gururunu okşayan yada gururunu incitip, onun savunma mekanizmasını harekete geçiren o içsel “ben merkezi” ondan ayrı hareket edip onu/onları tetiklemeyecekse.... kelimeler bu şekilde uzayıp gider

Haklısın murat abi şimdi taşlar oturdu diyebilirim. Tekrar teşekkürler ilgin, bilgin için..

burakkose16

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
burakkose.blogspot.com
Gece gündüz pc başında olunca ve bu işe gönül koyunca bu sektörde ortamında olunca hiç zor olmuyo ;)