Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Flash Dersi: Flashta Saat Yapımı(Dıgıtal)

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben teşekkür ederim...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkürler "levolilevoli"...

berglakin

♾️Grafik Gurusu♾️
emegine sağlık arkadaşım yararlı bır ders olmuş yine.Birde analog saat yapını anlatan bir ders yaparsan cok sevinirim kendi adıma

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Flashta Analog Saat Yapımı

emegine sağlık arkadaşım yararlı bır ders olmuş yine.Birde analog saat yapını anlatan bir ders yaparsan cok sevinirim kendi adıma

Flashta Analog Saat Yapımı:

iZIaC.jpg

● Önce ekranınıza bir çember çizin ve üzerine sayılar ve saat kadranlarını yerleştirin.

● Sahnedeki tüm nesneleri seçin ve F8 tuşuna basarak Movie Clip yapın(ana_saat )

XV3Hx.png

● Saat kolu için Ctrl+F8 'e basarak yeni bir Movie Clip oluşturun. Sahneneye akrebi sombele edecek bir çizgi çizin. Aynı işlemleri yelkovan ve saniye kolunu içinde yapın.(Toplam 3 Adet Movie Clip oluşacek)
(3 Movie clib'in de merkez noktası kolların alt ucuna yakın olmalıdır, merkez noktası kabul edilip dönme başlangıç noktasında gerçekleşeceğinden bu noktaya dikkat ediniz)

● Ana sahneye geri dönün. ana_saat clib' ini çift tıklayarak açın. 3 adet teni bir layer(katman) ekleyin.( saniye_kolu-dakika_ kolu-saat_kolu) En üste yeni bir katman ekleyip, tüm çubukları birleştirecek bir küçük bir daire çizin. Kolları sahneye yerleştirken hizalamaya ve 3 kolunda tam üst üste gelmesine dikkat edin.

HAvP2.png

● Ana sahneye geri dönün. Saaatiniz hazır. Bu Movieclip'e tıklayarak seçin ve Action kısmına(F9) aşağıdaki komutları yazın.

onClipEvent (enterFrame) {

zaman = new Date();
saat = zaman.getHours();
dakika = zaman.getMinutes();
saniye = zaman.getSeconds();

saniye_rotasyon = saniye * 6;
dakika_rotasyon = dakika *6;
saat_rotasyon = (saat * 60 + dakika)*0.5;

setProperty("saniye_kolu",_rotation,saniye_rotasyon);
setProperty("dakika_kolu",_rotation,dakika_rotasyon);
setProperty("saat_kolu",_rotation,saat_rotasyon);
}
Geçersiz bağlantı adresi sebebi ile konu kapatılmıştır.

Adobe Flash CS4 baz alınarak hazırlanmıştır, flashın eski sürümlerinde de aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:

grafikeriso

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben dersi uyguladım birazda hayal gücünü ekleyerek güzel bişiler çıkıyor ortaya teşekkür ederiz paylaşımın için dostum... :D:D:D

kavramm

🌱Yeni Üye🌱
çok güzel paylaşımlar bunlar zaten hafiften mantığını da anlayınca gerisi geliyor ben gün ay ve yıl da ekledim digital saate çok hoş oldu

mkoyluce

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ben denedim ilk satırda hata gösteriyor çalışmıyor