Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Optik form örneği acil yardım!

can_grafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba arkadaşlar çalışdığım kurum için optik form yapmam gerekiyor elimizde basılmış dökümanın haricinde bir örnek yok daha önce çalışmadım ve nelere dikkat edeceğimide bilmiyorum bana daha önceden yapmış oldukları optik formdan vektörel bir örnek gönderebilirseniz sevinirim en azından kenardaki siyah çizgilerle yuvarlaklar arasındaki mesafeleri bilirsem bu bile benim için yeterli olur.

756.jpg

Benzer konular

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Syn can_grafik; Öncelikle elimde öyle bir yok, ama olsaydıda sizin işinize ne kadar yarardı tartışılır.. Çünkü bu tür işlemler mevcut olan optik okuyucunun özelliklerine göre yapılır..

Yani elinizdeki makinanın teknik bilgilerini bilmeniz gerekir bir kaç çeşit okuyucu tipi var ve kimi 1 cm aralıklı okurken kimi boşlukları değil renkleri okur bu durumda boşluk veya tasarım sıkıntısı çekmezsiniz..

Püf nokta şudur: Eğer ayarlanabilir bir okuyucu varsa.. (geneli ayarlanır) tasarım biter, bir örnek baskı yapılır. bu örnek okutulur ve okuyucunun yazılımı açılarak hangi alanlar hangi analma geliyor şeklinde programda ayarlanır. Yada, önceden hazırlanmış okuma değerleri varsa örneğin x dershanesinin, o zaman x dershanesinin tasarımının bire bir yaparsınız, böylece yeniden programlamak ile uğraşmassınız..

can_grafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Syn can_grafik; Öncelikle elimde öyle bir yok, ama olsaydıda sizin işinize ne kadar yarardı tartışılır.. Çünkü bu tür işlemler mevcut olan optik okuyucunun özelliklerine göre yapılır..

Yani elinizdeki makinanın teknik bilgilerini bilmeniz gerekir bir kaç çeşit okuyucu tipi var ve kimi 1 cm aralıklı okurken kimi boşlukları değil renkleri okur bu durumda boşluk veya tasarım sıkıntısı çekmezsiniz..

Püf nokta şudur: Eğer ayarlanabilir bir okuyucu varsa.. (geneli ayarlanır) tasarım biter, bir örnek baskı yapılır. bu örnek okutulur ve okuyucunun yazılımı açılarak hangi alanlar hangi analma geliyor şeklinde programda ayarlanır. Yada, önceden hazırlanmış okuma değerleri varsa örneğin x dershanesinin, o zaman x dershanesinin tasarımının bire bir yaparsınız, böylece yeniden programlamak ile uğraşmassınız..

Bu bilgi benim için yeterli oldu okuma sorunu yaşamaz sanırım her halukarda ayar yapılır diyorsunuz çok teşekkürler.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu bilgi benim için yeterli oldu okuma sorunu yaşamaz sanırım her halukarda ayar yapılır diyorsunuz çok teşekkürler.

Her halukarda değil.. ilk cümleme dikkat ederseniz, bazı okuyucuların ayarları sınırlıdır.. örneğin 1 satır için 3 değişik seçenek yorumlayabilir.. bazı okuyucular ise 5 seçenek yorumlayabilir..

Kimi yazılımlarda 4 yanlış bir doğruyu otomatik olarak götürsün gibi algoritmalara izin verirken kimilerinde bu özellik yoktur.. kimi okuyucular 55 haneye kadar okuyabilir kimileri 99 hane..

caferaslan

🌱Yeni Üye🌱
eğer hala optik formu yapamadıysanız size bu konuda yardımcı olabilirim size çalışma örneği ve püf noktaları hakkında bilgi verebilirim, bütün optik okuyucular aynı mantıkla çalışır, bazısı mazısı yoktur, bu oralnlar uluslararası standartlara göre belirlenmiştir...

bilal06

🌱Yeni Üye🌱
Bu Formun Tasarımını ve baskısını ilk ben yapmıştım. Orjinal tasarımı halen bende.

pirlanta_77

🌱Yeni Üye🌱
eğer hala optik formu yapamadıysanız size bu konuda yardımcı olabilirim size çalışma örneği ve püf noktaları hakkında bilgi verebilirim, bütün optik okuyucular aynı mantıkla çalışır, bazısı mazısı yoktur, bu oralnlar uluslararası standartlara göre belirlenmiştir...

Cafer kardeş bana gönderebilirsen sevinirim.

infostorm

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba

öncelikle Optik Form Nasıl tasarlanır onunla başlayalım

1- Inc başına 6 satır gelecek şekilde (her satır 4,233 mm) ızgaralar
oluşturulur bu ölçü optik formlar için genel bir ölçüdür
çok sıradışı bir cihaz yoksa bu ölçüleri rahatlıkla kullanırsınız

2- Oprik formların bir tarafı (sağ ya da Sol) siyah çizgilerden oluşur
bunun nedeni optik okuyucunun bu çizgileri takip ederek
satırları anlamasıdır. Bu çizgiler olmazsa optik form da olmaz

3- optik formlar için üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları MUTLAKTIR
yani bu boşluk ölçülerine uyma zorunluluğu vardır. aksi takdirde
cihaz formu okuyamaz.

4- Optik Formlarda her satır arası 1/6 inç olmak ZORUNDADIR
aynı şekilde sütunlar da 1/6 inç kuralına uymalıdır.

5- Her bir satıra IZGARA BOYUNU GEÇMEMEK şartı ile şekil çizilebilir.
(örn: optik formlarda soruların cevaplandığı daireler)
Burada dikkat edilmesi gereken nokta oprik formun okuyacağı alandır.
optik formun okumadığı alanlarda istenilen yapılabilir.

6- optik formun okuyacağı alanlarda Hiç bir koşul altında
bir satıra yazlan yazı, çizilen şekil 1/6 inç kuralını AŞAMAZ.

7- Optik formların yüksekliği en az 3 inc = 7,62 mm ve en çok 12 ınc = 30,48 mm olabilir
optik formların genişliği 200 mm nin altına DÜŞEMEZ

bu bilgilerden sonra birkaç resim ekledim

24_optik_form.jpg

oss.jpg

kpss.jpg

Ölçüler ve Daha Geniş Bilgi İçin

Link

Son düzenleme:

anarsay

🌱Yeni Üye🌱
Optik form yapımı ve baskısı konusunda yardımcı olabileceğimi bildiririm arkadaşlar. Bu konuda izmirde bir çok dershaneye optik form yapmış bulunmaktayım.

kurt1981

🌱Yeni Üye🌱
Hocam Elinizde mevcut optik form tasarımı cdr veya freehand olarak yayınlayabilirmisiniz mantığını kavrayabilmek için yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler

maksu

🌱Yeni Üye🌱
Sayın @caferarslan elinizdeki örneği gönderebilmeniz mümkün mü?

Mustafa20

🌱Yeni Üye🌱
Optik form okuyucu

Merhabalar,
Ben öğrenciyim ve okulda bitirme projesi olarak optik form okuyucuyu verdiler.Yukarıda ki yazılanların hepsini okudum fakat nasıl yapacağımın hakkında hiç bir fikrim ve bilgim yok.
Daha ayrıntılı ve anlayabileceğim tarzda yardımcı olabilir misiniz?

Fikrinevi123

🌱Yeni Üye🌱
Verilmiş olan link başka siteye gidiyor çalışan bi link verebilirmisiniz bilgi için teşekkürler arkadaşlar