Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeni Baslayanlar Icin Ambalaj Tasarim

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ambalaj Tasarim a merak sarmis biri olarak,

1 Hangi programlarla calismaliyim?
2 Herhangi bir cizim becerim yoksa, programlari iyi kullanmam bu is
yeterlimi? gibi sorularima cevap verecek arkadaslara, simdiden cok cok tsk
ediyorum....

Benzer konular

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ben program olarak,
Gözlerimi, ruhumu, elimi ve tecrübemi bilgimi ve eğitimimi kulanıyorum.
Çalışmalarımı görmüş ve beğenmiş iseniz tavsiyem budur...

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben program olarak,
Gözlerimi, ruhumu, elimi ve tecrübemi bilgimi ve eğitimimi kulanıyorum.
Çalışmalarımı görmüş ve beğenmiş iseniz tavsiyem budur...

Cok politik bir cevap olmus? Calismalarinda bir tekrar gormekle beraber elbette begeniyorum. Hatta bu soruyu sordugumda, keske Nukhet cevaplasin dedim icimden.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Benim en merak ettiğim konu baskı teknikleri. Mesela normal basım işlerindeki gibi çalışılıyormu yoksa daha farklı yöntemlerimi var? Bu konuyu öğrenmeyi çok istiyorum ve malesef çevremde bilgisinden faydalanabileceğim bir usta yok. Böyle bir fırsatım olmasını çok isterdim.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Cok politik bir cevap olmus? Calismalarinda bir tekrar gormekle beraber elbette begeniyorum. Hatta bu soruyu sordugumda, keske Nukhet cevaplasin dedim icimden.

Ben cevabimin politik olduğunu düşünmüyorum.
Benim çalışmalarımda tekrar değilde benzerlik olabilir... Nedeni ise sanat için değil para için çiziyor + ambalaj tasarımı yapıyor olmamdır. Gerçek olan bir nokta daha ambalajlanacak ürünün pazarlama sonuçlarının aynı olmasından ve hedef kitlenin belirgin özelliklerinden dolayı çerçevenin dışına ne yazık ki çıkmak benim için zaman kaybına neden oluyor. Ben mutluyum (Allah bozmasın:)) )

Sorunun cevaplarına yeniden geleyim,
Ben çalışmalarıma ürünü tanimakla, ürünün sağlık yada tarım köyişleri bakanlığı tarafından verilen izinlerini okumakla başlıyorum.
ikinci sırada ise ürünün paketleneceği, paketleme makinasının özeliklerini öğrenmek ve teknik çizimi istemek oluyor.
Sonra markete dalıyorum, ürününü ne kadar rakibi varsa satın alıyorum. (Çünkü, ne istiyorsunuz sorusunun cevabı hep aynı)
• Kırmızı olsun
• X ürünün ambalajina benzesin ama dava açılmasın
• Çok güzel olsun
• Çok satsın

Ürünü yiyor, içiyor kullanıyor, parçalara ayırıyor, suyunu sıkıyor ve çizmeye başlıyorum. Bir kalem ve kağıt... kabaca eskizi scan edip pohotoshopta başlıyorum işleme...ilustrasyonu yaparken CMYK değilde uygun pantone renkleri düşünerek ve kanallarda çalışıyorum.
(Örneğin bir portakal çiziyorsam 3 pantone yeter.pantone 102, 144, 485 gibi)
Bu özel renkler çok önemli çünkü ambalajin genel silindir sayısını belirlemiş ve üretici firmaya bildirmiş oluyorum.Onlarında maliyet çalışmasına başlamasını sağlamış oluyorum. Ürün illutsrasyonumun okeyini aldıktan sonra ambalaj tasarımının alternatiflerini oluşturmaya başlıyorum. Genellikle freehand kullanıyorum çok nadirde illustrator. Nedeni ise, alışkanlık ve freehandi seri kullanıyor olmam. Genel tasarım okeyini aldıktan sonra, silindir ayrımı yapıp Cd teslim ediyorum. Bu kadar....

LuNaTiC,
Şöylesi bir cevabım olacak,
Türkiyede ambalaj tasarımi ile ilgili detayları ulu orta söyleyebilen belkide ilk kişiyim.
Esnek ambalaj sektörü Türkiye koşullarında iyi paraların kazanıldığı bır sır kutusudur. Çok emek isteyen zor bir konudur. Bütün bildiğiniz, grafikerlik ve matbaa bilgilerinizin x4'ü gibi birşeydir. Türkiyede esnek ambalaj fabrikaları çok büyük tesisler olup, kendi bünyelerinde teknik açıdan çok gelişmiş durumdalar. Müşteriye bir ajans aracılığı olmaksızın çok kaliteli biçimde direkt hizmet verebiliyorlar. (ajan iş alır ofset tesisinde işini bastırır, bu konuda ise bu mümkün değil, müşteri malzemesini kendi bastırıyor. Nedeni maliyetlerin çok yüksek olması) Bu durumda, ajanslar teknik anlamda iş yapmadiği için gelişememiş oluyor. Birde konuyu ofset baskı teknigi gibi değerlendiren, kompleksli grafikerlerimiz yüzünden ne yazikki bilgi ilerliyemiyor. Baskı tesilerinde bu bilgiler kalıyor ve müsteri o tesise muhtaç kalıyor. Döngü budur.
Ben, bir esnek ambalaj fabrikasında yetişmiş ve tifdruk baskı tekniği bu şekilde öğrenmiş o zor kabuğu, çok zor kırıp dışardaki özgürlükle karışabilmiş birisiyim. Yalnız çalışıyorum. Benimle birlikte çalışmak isteyen yeni tasarımcı teklifi ile hergün yüzyüze geliyorum. Bu duruma olumsuz karşılıklar veriyorum. Nedeni, bilgilerimi paylaşmak istememek değildir. Çok hızlı hareket eden, tasarım yaparken dünya ile iletişimini kopartan bir kişiyim. Yeni gelen nesilin, çok zeki olmakla birlikte, disiplin içine giremedigini, ilgi dağınıklığının olduğu, sanal kişilik sorunları yaşadiğini ve sorumluluk almakta zorlandıgı fikrindeyim. (Bu fikre denemelerim sonuçunda vardım) inancım olmamakla birlikte, bir gün gerçekten o cevheri bulursam yanımdan ayırmıyacağım.

Son düzenleme:

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com

Nüket hanım, eğitim ağırlıklı sitemizde, bir eğitimci gibi bildiklerini sonuna kadar paylaşan
mükemmel bir tasarımcı. Nüket hanıma bu nedenle çok çok teşekkür ediyorum, bizleri
bilgisiyle bu kapalı alanda tabiri caizse aydınlattı. Siz Nüket hanıma politik derken zannederim diğer tasarımcılarla karıştırdınız. Bu siteye bağlı herkes buna Nüket hanımda dahil bildiklerini noktasına virgülüne varıncaya kadar paylaşır. Bu nedenle insanlara politik, apolitik gibi birtakım sıfatlar yakıştırmak yerine sizinde enerjinizi doğru kullanarak bilgilerinizi paylaşmanızı öneririm.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Cahit hocam çok haklı. Bu bilgileri başka bir yerde bulmanız neredeyse imkansız. Buranın ve ustalarımızın kıymetini bilelim.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Çok teşekkürederim ama ben gerçekten alınmadım. Belki ilk cevabim az ve espirili geldi. Haklıda sonraki mesajimi önce yazmam gerekiyordu.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Gerçekten çok anlaşılır ve bilgilendirici yazmış Nüket hanım
Bende o ambalaj firmalarından birinde çoooook uzun süredir çalışan ve halen çalışmaya devam eden biri olarak eklemek istedim
Evet Nüket hanım gibi işini gerçekten düzgün yapan, ve yaptığı çalışmanın basıldıktan sonra nasıl olacağını bilen kişiler makbulümüzdür:smile:

Matbaaların büyük kısmında grafik servisleri bulunur. Bu servisler firmaların bazen ajanslara çalıştırdığı bazende hiç çalışma yaptırmadan doğrudan gönderdiği işleri alıp grafik servislerinde çalıştırır, Repro servislerinde matbaasında basılacak hale getirir
Ajanslardan gelen çalışma matbaa şartlarına uygun çalışılmadı ise;
Mesela renk fazlalığı varsa,silindir adedi fazla oluyorsa (en fazla 9 renge kadar +vernik+lak şeklinde) renk profilleri matbaa ile konuşularak uygulanmadı ise,bir örnek baskı yada renk numunesi gönderilmedi ise, basılacak malzeme tanınmıyorsa, baskı yönü bilinmiyorsa vb...
İşte bu gibi şartlarda repro servislerindeki çalışmalar önem kazanır,çünki sizin istediğiniz ile matbaanın istekleri ortak bir noktaya getirmeye çalışılır.

Silindir hazırlama,baskı aşaması,kesme aşaması gibi aşamalar sonunda ürün
firmaya hazır hale getirilir

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Urünün paketleneceği, paketleme makinasının özeliklerini öğrenmek ve teknik çizimi istemek oluyor.

Nuket hanim, ilk once beni yanlis anlamadiginiz icin cok tsk ederim.
Yukarida alintisini aldigim yazinizda sunu anlasam yanilirmiyim. Bir urunun teknik cizimi paketleme yapan firmanin kendisinden geliyor. Yani biz o teknik cizimi aldiktan sonra uzerine tasarim giydiriyoruz.

Silindir ayrimi diye bir seyden bahsetmissin, biraz acmani rica etsem. Yada soyle bir eklentiyle soruya cevirsem. Normal ofset baskiya verdigimiz gibi bir isi teslim etmemiz yetmiyormu?

Yardimlariniz icin tekrar tsk ederim.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Silindir ayrimi diye bir seyden bahsetmissin, biraz acmani rica etsem. Yada soyle bir eklentiyle soruya cevirsem. Normal ofset baskiya verdigimiz gibi bir isi teslim etmemiz yetmiyormu?

Nüket hanım gelene kadar ben kısacık bir cevap vereyim
Yapılan tasarımda, her renk (cmyk+spot) matbaada bir silindire işlenir.
Yani cyan ayrı bir silindire,magenta ayrı bir silindire
Snnra renk sırasına göre matbabada baskı makinasına alınır ve baskıya geçilir

bulut_8484

🌱Yeni Üye🌱
slm
noddle box cizim halinde elinde olan varmi arkadaslar

saygilar

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Nuket hanim, ilk once beni yanlis anlamadiginiz icin cok tsk ederim.
Yukarida alintisini aldigim yazinizda sunu anlasam yanilirmiyim. Bir urunun teknik cizimi paketleme yapan firmanin kendisinden geliyor. Yani biz o teknik cizimi aldiktan sonra uzerine tasarim giydiriyoruz.

Yardimlariniz icin tekrar tsk ederim.

Ürünlerini paketlendigi çok çeşitli paketleme makinalari var.
Paketleme makinasının teknik çizimini üretici firmadan istersiniz. Fakat genelde sonuç, aa biz onu naptık. Bu makina 5 yıl önce alındı napcaz ya olur? Bu durumda o makinda paketlenmiş en son ürün alıp açıp önünüze koyar ve milimetrik olarak yenisi çizersiniz. İste teknik çizim budur. (fotosel ve bobin eni nedir önce öğreniniz?)
okuyunuz,
https://www.grafikerler.net/esnek-ambalaj-cesitleri-ve-paketleme-bicimleri-t13917.html

Silindir ayrımı, aslında renk ayrımı denen bir olaydır. SHGİPTAR açıklamış. ofset renk ayrımından farklı yöntemleri olan detaylı bir iştir. Uzmanlık alanı ister.
okuyunuz,
https://www.grafikerler.net/ambalaj-tasariminda-spot-renk-calisma-t10916.html

Ofset ile konuyu kıyaslamayıp, başka bir baskı tekniği olduğunu kabul edip, bu şekilde değerlendirirseniz konuyu çözmek daha kolay olur.

sk5yellowso6.jpg

sk6485re5.jpg

Silindire yerleşmiş renkler görüyorsunuz. Dergi montaji gibi işte döşenmiş demeyin.:) Çünkü görsel olarak anlatmam çok zor.
Malzeme spektine göre bu döşeme işleminde farkılıklar vardır. Her renk için şişirmeler ve overprintler intina ile verilir.Hata yapma şansınzı yoktur. Maliyeti çok yüksektir. Bir silindir sanırım en ucuzu, 300 euro civarı, +7 renk olduğunu varsayınız.

Son düzenleme:

Freelens

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ilgilenen herkese tsk ederim.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Nüket hanım, çok teşekkür ederim. Aklımdaki sorular yavaş yavaş cevabını buluyor.

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Öncelikle Emeğinize sağlık ,
Yapmış olduğunuz deneyimlerinizden tüme varım paylaşımınız çok hoş ,
Ayrıca cok ender gördüğümüz mesleki yönteminizi açığa cıkartarak ortaya sunmanızdan dolayı medeni cesaretinizi tebrik ediyorum... Başarılar dilerim.

suleymantulek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok özürdiliyorum. Ben bu alanda çok yeniyim ve Pantone renklerin kullanımı ve silindir ayrımı konularının ne olduğunu hiç bilmiyorum. Nüket hanım bilgilerinizi bizimle paylaştığnız için çok teşekkürederim.

SHGİPTAR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok özürdiliyorum. Ben bu alanda çok yeniyim ve Pantone renklerin kullanımı ve silindir ayrımı konularının ne olduğunu hiç bilmiyorum. Nüket hanım bilgilerinizi bizimle paylaştığnız için çok teşekkürederim.

Silindir ayrımı=
Herhangi bir vectorel programda çalışılan tasarımın, Artpro gibi programlarda renk ayrımı yapılarak, her rengin ayrı bir kalıba (silindire) işlenmesidir.
Cyan-Magenta-Yellow_Black+Spot renkler (Beyaz-Gümüş-Gold-Pantone'lar) gibi
picture3va1.png

Son düzenleme: