Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

150Cm*240Cm Billboard için hangi programı kullanmalıyım?

dmyksl

🌱Yeni Üye🌱
okul girişi için 150 Cm * 240 Cm boyutunda tanıtım amaçlı kullanacağımız bir alan var. bu alanı doldurmak için photoshopta 300 dpi de 15*24,2 cm boyutunda bir görsel hazırladım yazılar da var tabii içinde... matbaa bunun bozulacağını belirtmiş. ölçüleri 10 da bir oranında düşürdüm o yüzdenmi böylemi bi sorun oldu acaba. birebir aynı ölçülerdemi çalışmak zorundayım... İllustrator tarzı vectorel tabanlı programmı kullanmalıyım. cevaplarınız için çok teşekkürler...

CemN

🌱Yeni Üye🌱
Illustrator gibi vektorel bir program kullanmalısın arkadaşım. Bahsettiğin "billboard" un ölçülerinde bir alan açıp, çalışırsan sorun olmayacaktır.

Resimleri kullanırken en az 300 DPI olmasına dikkat et. Örneğin çalışma alanının içine resmi çağırdın ve resim boyut olarak fazla büyük geldi diyelim. Küçültme yaparken, resmin köşelerinden tutarak ve klavyeden shift tuşuna basılı tutarak küçültme yap.

Küçültme yaptığın resmi shift tuşuna basılı tutarak tekrardan büyütsen bile, bozulma oluyor, bu nedenle tekrardan büyütme. (Büyükken shift'e basılı tutarak küçülttüğünde sorun olmuyor)

Ayrıca görsel eğer ıllustrator de hazırlanabiliyorsa, ıllustratorde yap görselini.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Soruların olursa sormaktan çekinme...

Saygılarımla.

comrade23

🌱Yeni Üye🌱
CemN arkadaşında belirttiği gibi vektörel bir program kullanmalısın; Illustrator, Corel Draw gibi..
Ben 72metrekare kuleboard tasarımını Corel Draw ile sorunsuz ve zahmetsiz yaptım.

Photoshop programı baskı işi için kullanmayın. Ne kadar yüksek dpi çalışırsanız çalışın, hem cmyk renk özelliklerinden tam verim alamazsınız, hemde oluşturduğu dosya boyutu çok büyük olacağından sizin pc'niz ne kadar güçlü olursa olsun donma, kilitlenme vb. problemler çıkartır! Aynı şekilde matbaaya ya da baskı merkezine de büyük sıkıntı olur.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
okul girişi için 150 Cm * 240 Cm boyutunda tanıtım amaçlı kullanacağımız bir alan var. bu alanı doldurmak için photoshopta 300 dpi de 15*24,2 cm boyutunda bir görsel hazırladım yazılar da var tabii içinde... matbaa bunun bozulacağını belirtmiş. ölçüleri 10 da bir oranında düşürdüm o yüzdenmi böylemi bi sorun oldu acaba. birebir aynı ölçülerdemi çalışmak zorundayım... İllustrator tarzı vectorel tabanlı programmı kullanmalıyım. cevaplarınız için çok teşekkürler...

%10 oranında çalıştığınızdan, büyütüldüğünde elbette çözünürlük de onda bire yani 30 dpi'a düşecektir.. Dijital baskıda sorun çıkartmayabilir bu durum. Ama matbaada sorun olacağı kesin.

Birebir ölçülerde çalışmak zorundasınız..

Eğer çalışmanızda fotograf(lar) da varsa, vektörel program kullanmak çözüm değildir..

CemN arkadaşında belirttiği gibi vektörel bir program kullanmalısın; Illustrator, Corel Draw gibi..
Ben 72metrekare kuleboard tasarımını Corel Draw ile sorunsuz ve zahmetsiz yaptım.

Photoshop programı baskı işi için kullanmayın. Ne kadar yüksek dpi çalışırsanız çalışın, hem cmyk renk özelliklerinden tam verim alamazsınız, hemde oluşturduğu dosya boyutu çok büyük olacağından sizin pc'niz ne kadar güçlü olursa olsun donma, kilitlenme vb. problemler çıkartır! Aynı şekilde matbaaya ya da baskı merkezine de büyük sıkıntı olur.

Vektörel çizimlerde elbette vektörel program kullanılır. Ancak bitmap öğeler de içeren büyük ebatlı bir görselde yine aynı sıkıntıyı yaşarsınız.. Her türlü donanımınız, yaptığınız iş ile orantılı olmalıdır (buna bilgi ve tecrübe de dahil).. Küçük bir makineyle, büyük işler mi yapmaya çalışıyorsunuz yoksa? :)

adotek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
büyük alana sahip çalışmalarda corel çok kasıyor... normalde küçük çalışıp export alırken gerçek boyutlarına çekebiliyorum ancak 80x80 santimi geçen çalışmalarda sorun yaşıyorum. boyut değişikliği rezolasyonu, rezolasyon değişikliği boyutları etkiliyor. aynı çalışmadan küçük ebatlı bir export alırken bu sorunu yapmıyor... işin içinden çıkamıyorum. bilgisi olan paylaşsın lütfen.