Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3 metre basılacak çizim için ?

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.adminpanpa.blogspot.com
Merhaba arkadaşlar, ben grafik tabletle çizim yapan biriyim. Bir sipariş aldım 3x3 metreye basılacakmış. Fakat ben 300dpi kalitede 3metrelik birşey çizemem çizsem ne ram kaldırır ne boyut. Ne yapmalıyım sizce, 300dpi kalitede 60cm falan çizcem 3m ye bastırırken çok bozulmaz diye düşünüyorum, sizin fikriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba arkadaşlar, ben grafik tabletle çizim yapan biriyim. Bir sipariş aldım 3x3 metreye basılacakmış. Fakat ben 300dpi kalitede 3metrelik birşey çizemem çizsem ne ram kaldırır ne boyut. Ne yapmalıyım sizce, 300dpi kalitede 60cm falan çizcem 3m ye bastırırken çok bozulmaz diye düşünüyorum, sizin fikriniz nedir yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Merhaba Abdullah,

Çıktıyı alacak kişi eğer ki dış mekan baskı makinesinden alacaksa 300 dpi değil 72 dpi çizim yapman yeterli olacaktır.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Merhaba Abdullah,

Çıktıyı alacak kişi eğer ki dış mekan baskı makinesinden alacaksa 300 dpi değil 72 dpi çizim yapman yeterli olacaktır.

Peki ölçü ne olsa yeter? Çünkü 3 metrelik çizimi 72 dpi bile yapsam dev boyut çıkıyor ve pc kaldırmıyor. Birşey fark ettim, 300dpi kalitede 2000 piksel çizdiğim resmi 3 metre yaptığımda hiç bozulma olmuyor. Bu şekilde çalışıp göndersem baskıda sorun olur mu?

İlla 72 dpi basmam gerekiyorsa kaç cm çizeyim ki pc kaldırabilsin ve boyut büyük olmasın? Birde cm değer girdiğimde resulationuda piksel/cm mi seçmem gerekiyor?

Çok teşekkürler.

ErsemErcil

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence onu 1:10 oraninda yapmalisin.
Yani 30cm x 30cm cizip dpi'sini mesela 600 yaparsin ki 3m x 3m oldugunda bozulma olmasin.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Photoshop, oldum olalı resimlerimi onda çizerim çünkü vektörelden istediğim boyama zevkini alamıyorum.

Yaptığım bir araştırma üzerine ve benzer işler yapanların yorumlarına göre şöyle bir kanıya vardım. DPi arttıkça uzunluk ölçüsü küçülmeli, Dpi azaldıkça uzunluk ölçüsü büyümeli. Benzer işleri yapan arkadaşlar şöyle demişler, mesela photoshopda 300 x 300cm cmyk renk modunda çiziceksin cm bazlı fakat 15 dpi olacak. Sanırım böyle yaparsam bir sıkıntı yaşamayacağım.