Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3d Çizgi Film Yapımı

konzara

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Birçok zorlu aşamlardan oluşan 3d çizgi film yapımı,Şu aşamalardan geçer..İlk olarak senaryo dahilinde karekterlere karar verirlir.Karekterler nasıl olacak ? Sorusu sorulur ve bu soru üzerinden karekterlerin giyiminden göz rengine kadar herşey el veya çizim programları kullanılarak çizimlendirilir..Daha sonra cg artistleri tarafından karekterler 3d olarak modellenir..Sahne dekorları gene aynı şekilde cg artistleri tarafından modellenir..Bu işlemler bittikten sonra karakter animasyoncuları,********* işinebaşlar…
Karekter animasyon işi çok uzun ve zahmetli bir iştir.Karekterin duruş pozları mimik hareketleri el ve kol hareketleri tek tek anime edilir.Bu yüzden ******
genellikle kalabalık bir ekip tarafından iş paylaşımı yapılarak bitirilir.Büyük 90 dakika veya 120 dakikalık 3d çizgi film yapım projelerin de, genellikle 100 üzerinde oluşan kodrolar çalışır..Küçük projelerde yani 1 dakika veya 10 dakikalık ***** çalışmasında 3 kişilik bir ekipte 3d çizgi film yapıp teslim ede birlir..****** 15 aşamadan oluşur.

1 :Olmazsa olmaz fikir aşaması ve fikrin senaryo haline getirilmesi..
2 :Senaryonun storyboard olarak hazırlanması
3 :Karekterlerin çizilmesi
4 :Sahne dekorunun çizilmesi
5 :Karetlerlerin 3d olarak modellenmesi
6 :Sahne dekorlarının 3d olarak modellenmesi
7 :Karekter animasyonlarının hazırlanması
8 :Karekter ve sahne dekor kaplamalarının yapılması
9 :Işıklandırma ayarlarının yapılması
10:Render işlemlerinin yapılması
11:Video kurugu işlemlerinin yapılması
12:Müzik ve ses effeklerin hazırlanması
13:Ses dublajlarının yapılması
14:Filmin kopyalanıp çogaltılması
15:Filmin dagıtımının yapılması ( sinema salonları,dvd,tv kanaları vb. )

Görüldügü gibi 15 aşamadan oluşan 3d çizgi film yapımı çok zahmetli ve bir okadarda zor bir sanat dalıdır..Bu yüzden 90 dakikalık ********* en az 2 yıl süre bilir.
Ülkemizde ki film yapımcıları, 3d çizgi film yapımına pek sıcak bakmamaktadır..Sebebi ise masrafların çok fazla olması birde 3d dalında gelişmiş kaliteli elaman sayısının
az olmasıdır..Yurt dışına baktıgımızda özellikle ABD ( hollywood ) film yapımcıları bu sektörden çok büyük paralar kazanmakta ve filmleri ihraç ederek ülkelerine büyük gelirler saglamaktadırlar..
Dilegimiz ülkemizde de ****** yaygınlaşsın ve 3d film pazarında bizde varız desin..Özgür Doğruöz.

Moderatör tarafında düzenlendi: