Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3d için uygun özellikte pc nasıl olmalıdır?

eraksa

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar iş yerinde çalıştığım pc 3d max te çalışırken beni okadar çok yoruyor ki özellile render kısmında ama rendersız 3d olmaz herhalde :D
Bu iş için pc özelliklerinde amd mi daha uygundur ıntel mi?
3d max te çalışan arkadaşlarımdan özellikle tavsiyeler istiyorum.

Teşekkürler

eraksa

🌟Usta Tasarımcı🌟
deli seni süper olmalı diyeceğine bişey de bari herkes faydalansın :D

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Apple Macintosh 12 core Xeon “Westmere” processors + Nvidia Quadro (mac uyumlu model)

ya da
Benzer kapasitede bir Work Station + Nvidia Quadro

ekran kartınız quadro olmadıkça, sisteminiz bu iş için tam olmayacaktır.

başarılar..

yok ekran kartına o kadar vermem diyorsanız, Nvidia GTX 460 altındaki kartlar yine bi işinize yaramayacaklardır. Bu kartın ortalama fiyatı 450- 600 tl arasındadır.

arizek

🌟Usta Tasarımcı🌟
ne lazım bişey diyemem de, bendeki sistem quad core işlemci, 4gb ram, 1gb ekran kartı

keyif için yaptığım çalışmalarda sıkıntısız çalışıyorum..

conqueror42

🌱Yeni Üye🌱
sistem

çift quad işlemci + quadro ekran kartı + en az 1333 veya 1666 mhz 8gb ram+ bu parçalara uygun ana kart + iyi bir soğutma sistemi + 64 bit işletim sistemi + 64 bit 3d studio max 2011
not ekran kartı 512 bit olmalı

çift işlemci ne yapar: 4 çekirdekli çift işlemci 4*2:8 render alırken göreceksin aynı anda 8 yerde işlem yapacak
bizzat yaptığım testte 64 bit işletim sistemi render hızını ikiye katlıyor.

ayrıca mac lerde 3ds max ten ziyade cinema4D performanslı çalışır.

vatandas2009

🌟Usta Tasarımcı🌟
amd işlemciler rami direkt kullanıyor haliyle rami tam kullanıyor. intel işlemciler rami kuzey köprüsü üzerinden kullanıyor. amd işlemciler cache ayrı ayrı kullanır.intel işlemciler paylaşımcı cache kullanır. amd rami tam kullandığından hız farkı var ama aynı zamanda çok fazla işlem yapmaya kalkarsa sorun çıkar. aynı anda çok işem yapanlar için intel en uygunu:smile:

kurgucu

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım 3d ile uğraşacaksan önce sabır sahibi bi insan olmalısın. çünkü bu iş tek pc ile yapılacak türden bir iş değildir. Aylar önce 3d üzerine izlediğim bir belgeselde Jurrasing Park filmindeki dinazorları çizen kişi ile çalışma ortamında sohbet ediyorlardı. Masada süper görünümlü bir kasa vardı. İçim gitti. Ahhh dedim şu bilgisayar ne kadar güçlüdür kim bilir. Derken çizimi yapan kişi render aşamasının çok uzun sürdüğünü bilgisayarın gücünün yetmediğini söyledi tam bu esnada kamera zoomout yaptı ve ortamın tamamını görebildik ekranda ben diyeyim 40 sen de 50 bilgisayar vardı ve hepsi birbirine bağlı çalışıyordu. ağ üzerinden o kadar bilgisayara render yaptırıyor ama yinede yetmediğini söylüyordu vatandaş.

İşte bu yüzden sadece tek bir pc ile 3d işine kalkacaksan şunu kesin olarak bilmelisin ki en üst düzey bilgisayarı alsan da yine yeterli olmayacaktır. ancak senin sorduğun işlemci.

işlemci konusunda konuşacaksak amd işlemcilerin oyunlarda daha yüksek performansa sahip oldukların intel işlemcilerin ise hesaplamada daha iyi olduklarını okumuştum. Yani bu şu demek 3d çizim yaparken amd işlemcilerden daha iyi randıman alabilirsin ama renderde intel işlemci daha performanslı olacaktır. Çizim aşaması eğer çok karmaşık ve poligon sayıları çok yüksek değilse zaten işlemciye çok fazla bir yük bindirmemekte. Bu yüzden sana tavsiyem minimum i5 750 işlemci alman fiyat olarak da çok yüksek değil. i5 işlemciler içerisinde 4 çekirdekli olan bir modeldir bu 8mb önbellek vardır. ama tabi bu paraya alabileceğin 6 çekirdekli işlemci de mevcut amd nin phenom II x6 3.3 ghz 9 mb önbellekli işlemciyi de alabilirsin. ancak i5 işlemcilerdeki turbo boast ile işlemciye iylem yüküne göre otomatik overclok yapılıyor bu da yüklü işlerde performansın korunmasını sağlıyor.

ekran kartın mümkünse paran yeterse quadcore işlemcili bir ekran kartı al ama bunların fiyatları 3-5 bin dolar civarında örneğin nVIDIA Quadro FX5800 4GB GDDR3 512Bit 16x Profesyonel Grafik Kartı 3800 dolar.. bu yüzden yarı profesyonel bi kart yazacak olursak SPARKLE GTX480 SXX4801536D5-NM 1536MB GDDR5 3 idare edecektir. fiyatı da 965 tl civarında. ram olayına gelince 4-6 gb 1600 mhz lik ddr3 ram yeterli olacaktır bu sisteme. anakart olarak da x58 chipsetli bi anakart yeterli olacaktır. Hdd için de 32 mb önbellekli bi harddisk alabilirsin. şimdi işim çıktı aslında tam bir sistem yazardım ama bütcenin ne olduğunu bilemediğimden bir sistem çıkaramadım ama sanırım bu bilgiler ışığında kendin de bir sistem kurabilirsin ama nasıl bir sistem kurarsan kur 3d olayında en azından render kısmında yine yetersiz kalacaktır.