Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

A5 Kitap Kapağı için çalışma ölçüleri..

Ayqi

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhaba ,

A5 boyutunda çıkacak bir kitap için kapak hazırlamam gerekiyor. Çalışmayı Illustrator'd yapacağım.Bana hangi ölçülerde çalışmam gerektiğini söyleyebilir misiniz?:smile:

Benzer konular

BanazOfset

🏅Acemi Tasarımcı🏅
14x20 kalıp içine 12x18 olarak oturtacaksınız

Bora ELMAS

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şöyle anlatayım size.

A5'in boyutları 14,8x21'dir.
Siz kitap kapagınızı çalışırken bu ebadı 21x30 açmalısınız..
Ancak eğerki kitap kapağınız için sırt yapı da gerekiyorsa onu da araya eklemelisiniz.
Sonuç olarak 21x30 ebadında bir sayfa açıp buna da dört kenarına 3'er mm traş payı eklemelisin. 30 olan bölümü tam ortadan ikiye böl ki sağ kısma kapağı sol kısma da arka kapağı çalışabilesin.
Gerekirse az önce bahsettiğim sırtpayı da sonradan eklenebilir.

Ayqi

🌱Yeni Üye🌱
A5'in boyutları 14.8cm x 21 cm ise benim çalışmada 14.8 x 2 = 29.6 En çalışmam bir de sayfa sayısınıa göre sırt payı eklemem gerekecek galiba..Yani illustrator da çalışma boyutum "bire bir cm" olarak 29.6 x 21 cm olacak değil mi?
Biraz da dediğiniz gibi kesim payı bırakırsam en dogru ölçü 30x21.3 cm çalışmam gerek? Doğru mudur?

Sayfa sayısına göre kaç cm bırakmam gerektiğini en kolay nasıl ölçebilirim?
Mesela 322 Sayfalık bir kitap için ne kadar sırt payı vermem gerekecektir?

Yardımlarınız için de teşekkürü borç bilirim..

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sırt payı kitabın içinde kullanılacak kağıdın cinsi, gramajı v.b göre değişir. Bunu matbaanıza danışmanızda fayda var.

Ayqi

🌱Yeni Üye🌱
21.3 X 30 boyutlarında çalışmaya başladım bakalım,sırt payını da matbaa ya soracağım,teşekkürler..

Erkan ERGEN

🏆Pro Tasarımcı🏆
bobin baskı değilde forma baskı olacaksa 14x20 çalışmanda fayda var aslında. tabaka ölçüleri her zaman aynı olmadığı için genelde formaları 14x20'ye göre kullanmayı tercih ediyor matbaalar. yani a4 = 20x28, a3 28x40 vb.