Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adobe Illustrator’de 3boyutlu nesne oluşturmak

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe Illustratorun tıpkı 3D Max gibi (onun kadar güçlü olmasa da) 3 boyutlu nesne oluşturma bunu dokularla kaplama ve özel yüzey ışıklandırması gibi özellikleri vardır. Son derece basit ve etkili olan bu özellikleri öğrenmek için adım adım beraber yolalalım.

Bir 3D nesne yaratmak içim 3 yol vardır.
Extrude and Bevel: 2 boyutlu nesneyi uzatarak derinlik kazandırmak için Z eksenini kullanır. Örneğin daireyi yada çemberi bir silindir haline getirir.
Revolve: Bir nesneyi bir eksen etrafında döndürmek için Y eksenini kullanır. Örneğin bir yay, daire haline gelir.
Rotate: 2 boyutlu çizimi 3 boyutlu uzayda döndürmek için Z eksenini kullanır ve çizimin perspektifini değiştirir.
Biz bunlardan en önemlileri olan ilk ikisine bir bakalım

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1.3D Extrude Efektini kullanmak
Ellipse aracını [O] seçin ve tuval üzerinde tıklayın ve bırakın. Ellipse iletişim
kutusunda Width metin kutusuna 285 pt yazın ve Height sözcüğüne tıklayın.
Değerler eşit olarak girilir.
Şekli Swatches paletinden gri (Gray) renkle doldurun. Fırça darbesinin None olduğundan emin olun.
Effect > 3D > Extrude and Bevel seçimini yapın ve Preview onay kutusunu işaretleyin. Seçenekler penceresinin başlık çubuğuna tıklayın ve bunu çizimi görebileceğiniz bir konuma taşıyın.
Exrude and Bevel efekti iki boyutlu daireyi varsayılan değerleri kullanarak uzatmıştır. Derinlik ve kenarlar gibi çeşitli özellikleri değiştireceksiniz.
Önce iletişim kutusunun sol tarafındaki küp simgesine tıklayın. Kübe tıklayarak ve sürükleyerek nesneyi boşlukta döndürme denemeleri yapın. Denemeyi bitirdiğinizde, Position açılır menüsünden Off-Axis Bottom'ı seçin.

Extrude Depth sürgüsünü kullanarak veya Extrude Depth metin kutusuna 75 yazarak silindiri uzatın. Resmi tazelemek için Preview onay kutusunun işaretini kaldırın.
Cap On veya Cap Off?
3D Extrude & Bevel Options penceresinin Extrude and Bevel kısmında (Extrude Depth ve Cap seçenekleri) nesnenin katı veya içi boş olarak gösterme seçeneği vardır.

Nesnenin yüzeyinde içe ve dışa doğru oyuklar oluşturmak için bevel özelliklerini kullanabilirsiniz.
Extent Out düğmesi pahı (bevel) nesnenin şekline ekler. Extent In düğmesi pahı nesnenin orijinal şeklinin dışına ekler.

Son düzenleme:

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
3 Boyutlu Nesnelere doku kaplama.
3 Boyutlu nesneler çeşitli yüzeylerden oluşur. Örneğin, yeni oluşturduğunuz şekil 3 harici yüzeye sahiptir. Şeklin etrafında bir üst, alt ve kenar yüzeyi vardır.
Mevcut Extrude and Bevel efektini düzenlediğiniz için, Appearance paletine
konumlanın. Eğer palet görünmüyorsa Windows> Appearance seçimini yaparak
görünür duruma getirin ve 3D Extrude and Bevel üzerine çift tıklayın. Extrude and Bevel seçenekleri göründüğünde, pencereyi kepara taşıyın. Böylece değişiklikler yaptığınızda çizimi gözleyebilirsiniz.
Map Art penceresi göründüğünde, Sembol (Symbol) ve Yüzey (Surface) seçimi için seçenekler bulunduğuna dikkat edin. Aşağıda eşlenen çizimi konumlandırmak için bir pencere görünür.
Bir yüzeyden diğerine geçmek için tek oka tıklayın. Yüzeyler üzerinde hareket ederken önizleme penceresinde aktif olan yüzeyibelirten bir vurgu görüntülenir. 1 of 3'ü seçin. Önizleme paletinde silindirin üst kısmı görünür.
mapartud3.jpg

Symbol açılır menüsünden, kaplamada kullanacağınız sembolü seçin. Seçtiğiniz sembol önizleme paneline yerleştirilir. Burada Shade Artwork seçeneği kenar ve üst kısımları otomatikmen gölgelendirir.
Photoshoptan doku almak
Photoshopta hazırladığınız dokuyu PSD olarak ithal edebilirsiniz. Bunun için File >Place seçimini yapın psd dosyasın seçin. Link (Bağlantı) kutusunun işaretli olmadığından emin olun. Place düğmesine tıklayın. Symbols paleti görünür durumdayken Selection aracını kullanarak resmi Symbol paletine sürükleyin. Symbols paletinde yeni sembole çift tıklayın ve yeni bir isim girin. Daha sonra yukarıda anlatıldığı gibi bu yeni dokuyla 3 boyutlu nesneyi kaplayın.

Son düzenleme:

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
2. 3D Revolve
Bu işlem bilgisayarınızı kasacaktır. Bu nedenle ne kadar güçlü bir makine kullanırsanız o derece rahat çalışırsınız.
Pencil veya pen tool ile bir vazonun bir kenarını tanımlayan yaşil renkte bir path çizin.
9 Effect> 3D > Revolve seçimini yapın. Preview'a tıklayın.
Revolve seçenekleri görünür. Seçenekler, Extrude seçeneklerine benzer ancak _ farklar bulunmaktadır.
Positionı Off- Axis Front olarak bırakın.
Kenarı Right Edge olarak değiştirin. Kavis, gösterilen kenarın etrafında döndürülür. Sonuç, seçtiğiniz kenara bağlı olarak çarpıcı bir biçimde değişiklik gösterir. Bunu Right Edge (Sağ kenar) olarak bırakın. OK düğmesine tıklayın.

NOT: 3boyutlu nesneleri döndürmeyin. Beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 3 boyutlu bir nesneyi döndürmek için appearance paletinde efektin üzerine çift tıklayın ve öğeyi position önizleme penceresinde döndürünüz.

Son düzenleme:

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Işıklandırmayı değiştirmek.
Illustratorde ışık kaynağının gücünü ve yönünü ayarlamak için ilave seçenekler bulunmaktadır. 3D revolve uygulanmış vazomuz hala seçiliyken, Appearance paletinde 3D Revolve' a çift tıklayalım.Appearance paleti görünür durumda değilse Window> Appearance seçimi ile görünür hale getirelim. Preview’i işaretleyip More Options’ı seçelim. Bu seçenekleri kullanmak 3 boyutlu nesnenizde özel ışıklandırmalar kullanmanıza imkan verir. ışıklandırmayı yeniden konumlandırmak ve gölge rengini değiştirmek için önizleme penceresini kullanacaksınız.
Surface açılır menüsünden Diffuse Shading'i (Gölgeyi dağıt) seçin.izleme penceresinde ışık kaynağını temsil eden beyaz kareye tıklayın ve sürükleyin. Bu, ışıklandırmanın yönünü değiştirir. Bu alıştırma için ışık kaynağını nesnenin üzerine sürükleyin.
Shading Color (Gölge rengi) açılır menüsüne tıklayın ve Custom'ı (Özel) seçin. Custom'ın sağındaki kırmızı renkli kareye tıklayın ve renk seçicisinden yeşil bir renk seçin ya da seçim penceresinin sağındaki metin kutularına değerler girin. Böylece sarı renkli bir şekle yeşil gölge uygulanmış oluyor. Ambient Light (Ortam Işığı) değerini 40% olarak girin. Ortam ışığı yüzeydeki parlaklığı eşit olarak denetler. Işıklandırma seçenekleri görünür durumda değilse, vazoya ilave ışık kaynağı eklemek için More Options düğmesine tıklayın. Işıklandırma önizleme penceresinde New düğmesine tıklayarak başka bir ışık kaynağı ekleyin. Işıkların birini nesnenin sol alt kısımda diğerini ise sağ üst kısımda olacak şekilde konumlandırın Ambient Light (Ortam ışığı) değerini 25% olarak değiştirin OK düğmesine tıklayın.

NOT: Kaplanan yüzeylerin birleşme noktasında kesintiler oluşabilir ancak bunlar bitmape dönüştürme (rasterize) işleminden sonra kaybolacaktır.

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu değerli bilgiler için çok teşekkürler. Illustrator'ün sihirli dünyasına girmek isteyenlerinin çok işine yarayacak bilgiler, bu güzel paylaşımın devam etmesi dileğiyle...

Aldore

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.didymian.com
Illistrator ile çalışmaya başladıktan sonra freehand'in hemen bıraktım sadece zorunlu olunca kullanıyorum. Photoshop ile tam bir uyum içinde çalışıyor. 3d Konusunda mesh tool da olaya girdiğinde harikalar yaratabilirsiz...tanrı kadar olmasada..

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok güzel bilgiler.paylaşımın için çok sağol.

breezeswind

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu ders çok yararlı olmuş sevgili doruk mavisi,tebrik ederim,ayrıca çok teşekkür ederim.

ulkerer35

🌱Yeni Üye🌱
degerli bilgiler tesekkür ederim.
Aslında ben Extrude and Bevel'lı kullaniyorum fakat Map Art'tan obje eklemeyi sayende ögrendim:) ama aklima birsey takildi. Baskida sorun olur mu?
Extrude and Bevel'lı baskiya gönderirken eps formatinda gönderdim vektör gönderseydim de sorun olmaz diye düsünüyorum ama Map Art'tan obje eklemek bende baskida sorun olur mu düsüncesini uyandirdi?
Bilgilendirirsen sevinirim. İyi calismalar.

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sevgili ulkerer35 Map Art tekniği ile yaptığın çalışmanı vektörel olarak baskıya sokmanı tavsiye etmiyorum çünkü bazı durumlarda yüzeyler arası kılcal boşluklar oluşmakta ve bu da ancak rasterize işlemiyle (yani bitmape dönüştürerek) giderilmektedir. Bu sebeple bitmap olarak baskıya vermelisin böylece hiçbir sorun çıkmaz.

GRAFF

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ellerın dert gormesın <dorukmavisi<
yararlı paylasımlar bunlar....
ahh ahh zamanında az somurmezdım forum sıtelerındekı derslerı....

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Malesef forumlarda illustrator ile ilgili ileri düzey bilgi bulabilmek pek mümkün değil. Ben bütün öğrendiklerimi kitabından öğrendim.

akography

🌱Yeni Üye🌱
Bilgiler için çok teşekkürler eline sağlık. Dorukmavisi bize önerebileceğin kitap varmı peki kitaptan öğrendim demişsin paylaşırsan sevinirim. Saygılar.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bitmap yaparak çözdüğünüz sorun iş pixelleşmeden expand (genişletme) ile de çözülebilirdi) Hatta pdf yapmadan işi eps formatında alıp acrobat 4 pdf 1,3 ayarında bir çıktı alırsanız hiç bir sorun olmayacağını göreceksiniz.

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bitmap yaparak çözdüğünüz sorun iş pixelleşmeden expand (genişletme) ile de çözülebilirdi) Hatta pdf yapmadan işi eps formatında alıp acrobat 4 pdf 1,3 ayarında bir çıktı alırsanız hiç bir sorun olmayacağını göreceksiniz.

Yaptığım denemelerin hiçbirinde expand işlemi sözünü ettiğimiz sorunları düzeltmediği gibi objelerin kıvrımlarında yeni kılcal boşlukların oluşmasına neden oldu. Bu durumda tek geçerli yöntem Adobe'nin de tavsiye ettiği gibi rasterize işlemidir. Yani Baskı öncesi bitmape dönüştürmeniz gerekmektedir. Programlar arası geçişlerde *.eps formatını tavsiye etmiyorum. Sebebi transparanlığı koruyamaması *.psd veya *.ai en güzeli. Adobe CS3 bünyesindeki bütün programlar bu formatları destekler. (Başka bir topicte bundan sözetmiştim ama yeri geldiği için tekrar hatırlatmak istedim.)
sinekan4.jpg

Bu arada kitap soran arkadaşımıza önerebileceğim bir kitap var. (çünkü malesef sadece 1 tane var) büyük kitapçılarda bulabileceğiniz ansiklopedi büyüklüğündeki kırmızı renkli illustrator cs kitabı. Eski versiyon olmasına rağmen işinizi görürür. CS3 teki yenilikleri de zamanla kendiniz çözebilirsiniz. Aslında CS3 kitabını 4 gözle bekliyorum ama çıkıp çıkmayacağı meçhul.

Son düzenleme:

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bende tekrar baktım map art çalışmalarda bi sorun göremedim. Belki map art olarak kullandığınız kaplamada sorun vardır. Örneğin çok büyüktür vb. Eğer kaplama olarak kullandığınız malzeme bitmapse trace etmekde işe yarayabilir. Kullandığınız kaplama vektörse buna rağmen boşluk veriyorsa işi livepaint olarak tanımlayıp gap özelliği ile boşlukları boyayabilirsiniz. Yada livepaintle manuel olarak kolaylıkla boyarsın. Şimdilik önerim bu.
O sorunu nasıl ve hangi durumlarda verdiğini yazarsan bende üstünde biraz çalışabilirim belki bana denk gelmemiştir.

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Olası genel sorun şu. Resimdeki gibi bir çembere 3D revolve efekti uyguladıktan sonra resimde görülen yüzeyler arası boşluklar, ve bunların baskıya yansımaması için baskı öncesi bitmape dönüştürme gerekmektedir.
35390996bo9.jpg

oppose

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herşey iyi guzelde en başlarda bir yerde 3D maxla bir karşılaştırma yapmışsın onu bence tekrar gözden geçirmelisin

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yok canım karşılaştırma yapmadım sadece konuya giriş olarak "Adobe Illustratorun tıpkı 3D Max gibi (onun kadar güçlü olmasa da) 3 boyutlu nesne oluşturma bunu dokularla kaplama ve özel yüzey ışıklandırması gibi özellikleri vardır." demiştim ama inşallah ilerde 3D Max ile kıyaslanacak düzeye gelir.