Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adobe Indesign. Menü yapımı (anlatım)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu derste Indesign te Corner Effect, Clipping Path, Table, Character Style kullanarak menü yapalım:

İlk önce dörtgen çiziyoruz. Dolgu rengi verdikten sonra kopya alıyoruz. %80 kadar küçülttüyoruz. Küçük olan ikinci karede bize sadece stroke rengi lazım onun için dolgu rengini kaldırabilirsiniz. Küçük kare seçili haldeyken Object – Corner Options, corner Effect menü geliyor karşımıza. Bu menü de 5 tane hazır çerçeve var.

33796708uw6.jpg

57283575no6.jpg

Ayrıca çerçeve seçili halde iken programın üst menüsünde sroke kalınlık, şekli renk tonu verebilirsiniz

21ct9.jpg

Daha sonra çerçeve ile işimiz bittiginde menü içerisinde biraz süslenmek istiyorsanız... Bir fincan resmini çalıştığımız masamıza getiriyoruz File – Place. Pen Tool aracı ile seçim yapıyoruz. Seçim yaptıktan sonra Selection Tool ile resim üzerine tıklayarak seçiyoruz. Ctrl + X kombinasyonu yaptıktan sonra resim kayboluyor. Daha sonra Selection Tool ile Path üzerine tıklayarak seçiyoruz. Edit – Past İnto (Alt + Ctrl + V) dedikten sonra resim o Path yolu içine oturuyoruz. Artık Stroke rengini kaldırabilirsiniz.

85345730nq4.jpg

14388843yg9.jpg

Daha sonra gölge vermek istiyorsak. Object – Effects – Drop Shadow Ctrl + Alt + M.

76632836do2.jpg

32522162ya6.jpg

Bir değişiklik daha yapacağız. Photoshop programını açıyoruz. Bir desen deküpe edeceğiz. Pen Tool ile çok zaman alıcağından onun yerine ben Magic Wand kullanmayı düşünüyorum. Biliyorsunuz ki Magic Wand o kadar da temiz bir seçim yapamıyor ama bizim işimizi görecektir. Onun için seçim yaptıktan sonra arka zemini siliyoruz. TIFF olarak resmi kayıt ettikten sonra InDesign programda açıyoruz. Çalışmamızda bize lazım olmayan parçalar var. Object – Clipping Path – Options.. (alt + Shift + Ctrl + K). Tasarıma getirelen herhangi bir resim görselinin arkasındaki beyaz ekranı dekupe etmenizi ya da Photoshop a aktardığınız path yollarını kullanmanızı sağlar. Threshold değeri: Beyaz alanın ne kadar kısmını etkileyeceği. Tolerance: Resim üzerinde ne kadar bir alanda dağılacağı. Inset Frame: Alanı küçültmek.

Tabloya yazı yazdıktan sonra Windows – Type & Tables – Character Styles (Shift + F11)
Yeni çıkan paletinde sağ köşede küçük üçgen olacak, üzerine tıklayarak New Character Style. Çıkan menüden General bölümünde Style Name – yazı stilimize başlık veriyoruz. Basic Character Formats – Font, renk, harfler arası vb. seçenekleri girebiliriz. Character Colors – metin için renk tonu seçebiliriz. Böylece istediğimiz kadar Charakter Styles oluşturabiliriz.

10bk9.jpg

61468549lb8.jpg

11kv2.jpg

12io3.jpg

İlk önce metin yazı seçip daha sonra oluşturduğumuz style a tıklıyoruz.

13yp7.jpg

Tablo ile ilgili bir kaç tane yardımcı olan seçenekler.

Tablo seçili haldeyken Table – Cell Options
Tablo içerisinde değişiklik yapabilirsiniz.

Text , Stroke and Fills
(tablo içersinde dolgu rengi verebilirsiniz, çerçeve şekli değiştirebilirsiniz.

Rows and Colums – satır sütun ölçüleri değiştirebilirsiniz.
Diogonal Lines – Tablo içerisinde diogonal çizgi aktif eder, ayrıca kalınlık renk, şekli seçebilirsiniz.

Table – Table Options: Table Setup pence açılıcak.
Teble & Setup - sütun - satır sayısı aktırabilirsiniz/düşürebilirsiniz ve çerçeve şekli rengi kalınlık değiştirebilirsiniz.

Rows Stroke – sütün şekli, rengi, kalınlık verebilirsiniz. Bu özellik çok güzeldir. Çünkü aynı anda 2 sütuna ayrı şekil verebilirsiniz.
First – ilk sütun; Next – ilkinden sonra gelen sütun. Aynı Şekilde de Column Stroke da geçerli.

Fills – Tablo içersinde dolgu rengi verebilirsiniz.

gulgulufer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
emeğinize sağlık. çok güzel bir ders hazırlamışssınız.

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
slm kasta bilmedigin grafik programı varmı merak ettim doğrusu bukadar bilgiyi nerden öğrendin bi<de oraya gidelim ii çalışmalar:D

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
slm kasta bilmedigin grafik programı varmı merak ettim doğrusu bukadar bilgiyi nerden öğrendin bi<de oraya gidelim ii çalışmalar:D

teşekkür ederim...

evet var...Quark beğenmiyorum ama biliyorum:) bilgi araştırı yaparak aldım

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Kasta hangi üniversite mezunusun. Birde güzel anlatiyorsun gerçekten emegine saglik ben bu programi bilmiyorum ögrenmek istiyorum nasil başlaya bilirim temelden bana yardim edebilirmisin edersen çok memnun olurumm

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Kasta hangi üniversite mezunusun. Birde güzel anlatiyorsun gerçekten emegine saglik ben bu programi bilmiyorum ögrenmek istiyorum nasil başlaya bilirim temelden bana yardim edebilirmisin edersen çok memnun olurumm

hiç bir üniverste mezun değilim yani grafik tasarım ilgili....

merak sardı öğrendım...

temel başlamak için bizim forumuzda çok güzel konular var. İndesign bölümu inceleyin... sorular, veren cevaplar. yavaş yavaş öğrenirsin;)

teşekkür ederim...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑

:) ev üniversitesi mezunuyum:D şaka değil gerçekten... sadece kurslardan her programı paleti öğrendım, daha sonra aklı kullanarak incelerken, merak sayende öğrendim.

üniversite hiç bir ilgisi yok bence, eğer bu işi severek yapıyorsun o zaman her şey yapabilirsin;)

kolay gelsin

delicocuk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hocam bu

Küçük kare seçili haldeyken Object – Corner Options, corner Effect menü geliyor karşımıza. Bu menü de 5 tane hazır çerçeve var.

bu cerceveleri Illustratorde yapmamiz mumkunmu ?

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
ek eklenti yapıcaksiniz eğer, yok yapamazsınız... ama üzerine her hangi bir efekt verip Pen Tool ile kendi çerçeve çizebilirsiniz

iyi çalışmalar

ShellByMrt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayfayı sık kullanılanlara ekledim :D öğrenene kadar tabi. :p tşk.ler

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
sayfayı sık kullanılanlara ekledim :D öğrenene kadar tabi. :p tşk.ler

olan konu için abone olabilirsiniz (ücretsiz)

konu içersinde üste olan menü üzerine Seçenekler - Konuya abone ol diye bir seçenek var... daha sonra Profil seçeneklerde abone olduğunuz konular rahatça bulabilirsiniz

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
güzel bir anlatım kasta emeğine sağlık....