Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Akıl hocasına ihtiyacım var!

Salamander

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.rasitbolukcu.com
Arkadaşlar açıkcası konunun yeri burası mıdır değil midir bilmiyorum. Yeri değilse şimdiden yönetici arkadaşlardan özür dilerim. Uzunca bir şeyler yazıp web tasarım işinin içinde olan arkadaşların yardımını isteyeceğim. Şimdiden okuyacak arkadaşlara hele ki yardım etmek isteyeceklere bol bol teşekkürlerimi iletiyorum.

Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum. 86 doğumluyum, 2002 yılında Erciyes üniv. bilg. müh. bölümünü kazandım. 16 yaşında gurbete çıkma, karakterimdeki eksiklikler ve bazı birkaç nedenden dolayı okumadım. Okuyamadım diyemiyorum. 2006 yılında okulumu bırakıp 1 sene dershane çalışmasından sonra Gazi elektrik-elektronik müh. kazandım. Hazırlık ve fakültemdeki 1. dönemim gayet güzel geçti. Ancak burada da Kayseri'de yaşadığım sorunları tekrar yaşamaya başladım. Bu yıl bitmesi gereken okulum önümüzdek 4 yıl daha biteceğe benzemiyor.

Geçen sene benden bu kadar dedim. Artık yaşamasam da olur dedim. Gelecekten hiç bir beklentim kalmamış, küçüklüğümden beri duyduğum "okuyamazsan aç kalırsın" cümlesi aklımdan çıkmaz olmuştu.

Tüm bu depresyona rağmen okuluma gitmiyor derslerime giremiyordum. Neredeyse ayda bir ya da iki kez evden çıkıyordum. Depresyonun da etkisiyle intihar etmeye karar vermiştim. Ancak benden 10 yıldır hiç desteğini esirgemeyen babam'a bunu yapmanın iyilik mi kötülük mü olacağı konusunda karar veremiyordum. Ayrıca 7 yıldır birlikte olduğum insanı da yarı yolda bırakma fikri beni bu fikirden uzaklaştırıyordu. Yaşamam gerekiyordu ama bu şekilde değil.

Çıkış yolları ararken, bir kaç abuk subuk fikirden sonra, programcılığa yatkın olduğumu ve bu sektörde diplomasız da para kazanabilineceğini farkettim. Web tasarım konusunda bir şeyler öğrenip bu alanda çalışarak geleceğimi yönlendirmek istedim.

6 ay kadar önce, html kodları ile öğrenmeye başladım. Öğrenme konusunda pek sıkıntı yaşamıyorum. Html çok kısa sürdü ve ardından css geldi. Css'den sonra php öğrenmeye başladım. Php öyle çok kısa sürede öğrenilecek bir şey değildi. Ama bir şeyler üretmeme yetecek kadarını öğrendim. Php'den sonra Javascript öğrenmem gerektiğini gördüm. Javascript'e hızlı bir giriş yapıp neredeyse javascriptin önüne geçen jQuery'ye yoğunlaştım. jQuery ile bir takım ürünler ortaya koyabilecek hale geldikten sonra, şansım yaver gitti ve tanıdık bir arkadaşımın çalıştığı şirketin web sitesi yaptıracağını öğrendim.

Birlikte olduğum kız arkadaşımla beraber, sıfırdan hiç bir yerden alıntı yapmadan(bazı grafikler hariç) şirketin istediği tasarımı bitirdik.
Beğendiler de.

Uzunca derdimi anlattıktan sonra, geleyim istediğim yardıma. Benim bu konuda danışabileceğim, fikrini alabileceğim kimsem yok. Bu nedenle buradan soruyorum. Bu noktadan sonra ne yapmalıyım? Elimdeki bu bilgilerle bir yerlere başvuruda bulunsam iş bulabilir miyim? Ya da iş başvurusunda bulunmadan yapmam gereken, daha mantıklı şeyler var mıdır? Şayet iş bulabileceksem çalışacağım yere faydalı olur muyum? Alacağım parayı hakeder miyim?

Yaptığım sitenin bir örneği kendi domainlerimde. Ne derece yapabiliyorum bakmak isterseniz burdan göz atabilirsiniz. Bu adresteki örnek bitmemiş halidir. Bittikten sonra güncellemedim.

Son olarak, bu yazdığım şeyleri daha kısa şekilde de sorabilirdim, biliyorum. Ama beni tanımayan insanlara içimi dökmek istedim. Tarafsız insanların yorumlarını bilmek istedim. Şayet sonuna kadar okuduysanız bile çok teşekkür ederim. Hepinize güzel, mutlu günler diliyorum.

Benzer konular

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
web sitesi işi yazılım ile bitebilecek bir iş değil, iyi bir tasarımcı ile beraber çalışmadıkça, ilgi çeken başarılı işler yapamazsınız. Zaten belirttiğiniz siteye bakında görsel olarak eksiklikleri hemen görülüyor. Madem okuldasınız, bitirin bence. yani okuyamamak gibi bir sıkıntınız yok, prensip olarak veya zorluklardan kaçmak için okumamayı seçiyorsunuz. Okumamayı seçtiyseniz, yolun çok daha zor ve ürkütücü olduğuna emin olabilirsiniz. Birde profesyönel yardım almanızda fayda var bence, yani bir danışman bir psikolog sizin önünüze çok farklı alternatifler koyabilirde...

Salamander

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.rasitbolukcu.com
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Okulu bitirmeyi alternatif olacrak dahi düşünmüyorum. Zira geçirdiğim son 8 öğretim yılının ilk ayında buna niyetlenip her seferinde başarısız oldum. Artık pes etmem gerektiğine inanıyorum. Hevesle dolu olduğum zamanlarda bile yapamamışken, okuldan, dersten nefret ederken hiç yapabileceğime inanmıyorum. Profosyonel yardım işiniyse ben de düşündüm ama bir türlü beceremedim açıkcası. Benim asıl merak ettiğim şey elimdekilerle bir yerlerde iş bulup bulamayacağım. Şayet bulabileceksem kendimi geliştirme fırsatım olacaktır. Dediğiniz gibi profosyonel birileriyle birlikte çalışmadan gelişmek mümkün değil pek.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
ya bulabilirsiniz de bulamayabilirsiniz de, bu şans ile alakalı bir mesele. sonuçta sizin gibi bu yazılımları kullanabilen bir çok arkadaş var. bunların bir çoğu 10 larca site gösterebiliyor referans olarak. Yani bunun cevabını işlere başvurarak bulacaksınız. Ama freelance gibi çalışmak istiyorsanız iyi bir tasarımcı ile ortaklık kurmanız gerekli. Ama emin olun ki alaylı öğrenim sürecinden çok daha fazla nefret edeceksiniz. sonuçta kimse portfolyosu 1 işte oluşan birine uzman olarak iş vermez, yardımcı veya tekniker statüsünde çalışmakla yüzleşmek durumundasınız şu an.

A.Volkan ÖZER

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Okulu bitirmeyi alternatif olacrak dahi düşünmüyorum. Zira geçirdiğim son 8 öğretim yılının ilk ayında buna niyetlenip her seferinde başarısız oldum. Artık pes etmem gerektiğine inanıyorum. Hevesle dolu olduğum zamanlarda bile yapamamışken, okuldan, dersten nefret ederken hiç yapabileceğime inanmıyorum. Profosyonel yardım işiniyse ben de düşündüm ama bir türlü beceremedim açıkcası. Benim asıl merak ettiğim şey elimdekilerle bir yerlerde iş bulup bulamayacağım. Şayet bulabileceksem kendimi geliştirme fırsatım olacaktır. Dediğiniz gibi profosyonel birileriyle birlikte çalışmadan gelişmek mümkün değil pek.

Artık orta-büyük çaplı firmalar, kobiler bile firmasında web sitelerini yönetecek yeni arayüz giydirecek mail marketing yapacak ve ufak tefek şirket için bilgi işlem işlerini yönlendirecek bir eleman istihdam etmeye başladı. Ben de bir firmada bu pozisyonda çalışıyorum.

Aslına bakarsan son zamanlarda iş ilanlarına göz atıyorum ve oldukça fazla web tasarımcı / yazılımcı / geliştirici arayan ajans ve şirket olduğunu görüyorum. Sınırlarını çalışarak zorlamanı tavsiye ederim.Kendini daha ileriye taşıman için biraz daha cesur olmalısın.

En başta ajans benzeri bir yerde çalışıp bütün vaktini robot gibi çalışarak geçirmen aslında biraz dezavantaj. Araştırmaya ve öğrenmeye vakit bulamadan kalıplaşmış şeyler üzerinde uzmanlaşmak çok da faydalı değil. Kısa sürede yaratıcılığını kaybedebilir ve şevkini yitirebilirsiniz. (Bkz: Ben)...

Salamander

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.rasitbolukcu.com
Artık orta-büyük çaplı firmalar, kobiler bile firmasında web sitelerini yönetecek yeni arayüz giydirecek mail marketing yapacak ve ufak tefek şirket için bilgi işlem işlerini yönlendirecek bir eleman istihdam etmeye başladı. Ben de bir firmada bu pozisyonda çalışıyorum.

Aslına bakarsan son zamanlarda iş ilanlarına göz atıyorum ve oldukça fazla web tasarımcı / yazılımcı / geliştirici arayan ajans ve şirket olduğunu görüyorum. Sınırlarını çalışarak zorlamanı tavsiye ederim.Kendini daha ileriye taşıman için biraz daha cesur olmalısın.

En başta ajans benzeri bir yerde çalışıp bütün vaktini robot gibi çalışarak geçirmen aslında biraz dezavantaj. Araştırmaya ve öğrenmeye vakit bulamadan kalıplaşmış şeyler üzerinde uzmanlaşmak çok da faydalı değil. Kısa sürede yaratıcılığını kaybedebilir ve şevkini yitirebilirsiniz. (Bkz: Ben)...

Söyledikleriniz kafamdaki ikilemi iyice güçlendirdi. Grafink arkadaşımızın da dediği gibi elimdeki portfolyo'yu arttırmam gerektiğine, sizin söylediğiniz gibi de kendimi geliştirmeme müsait zamanım varken bunu da yapmam gerektiğine de inanıyorum. Ancak öte yandan bu konuda sadece ordan burdan bulduğum eğitim setlerinden ziyade, adamakıllı projelerde, benden daha bilgili kişilerle çalışarak bakış açımı, ufkumu da geliştirmek istiyorum. Sonuçta tek kafadan tek ses çıkıyor ve olduğum yerde kalacağıma inanıyorum bu gidişle. Hangi yöne adım atsam bilemiyorum. Geçen vaktin ömrümden çaldığı bir gerçek ve yarın öbürgün o zaman keşke şöyle yapsaymışım demek istemiyorum. Sanırım yaza kadar en azından bir site daha yapıp sonrasında artık iş başvurularında bulunacağım. Tekniker,stajyer,çaycı,temizlikçi olmak çok önemli değil. Yapacağım iş web tasarım adına bana birşeyler katabilicekse her şeyi yaparım. Bu alanda gelişebileceğime inancım tam. Ama doğru kaynaklardan doğru şekilde beslenmem gerekiyor. İşin kötüsü yanlış yollara ayıracak ne zamanım ne de takatim var.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
hocam, şu yakınlarda güzel bir animede çocuksu ama elektrikli bir slogan var.
"yalvarma kazan ancak böyle ödüllendirilirsin"
şimdi senin de böyle bir gaza ihtiyacın var, ve iyi bir terapiste..