Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ambigram Nedir?

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ambigram, diğer bir deyişle tersine çevirme (inversion) , sunulduğu şekliyle okunabildiği gibi, tam tersine çevrildiğinde de okunabilen grafiksel figürlerdir.

Douglas R. Hofstadter ambigramı "2 farklı okunuşu, birbirinin aynı eğrileri tıkıştırmak için yöneten bir kaligrafik dizayn" olarak tanımlamıştır.

Ambigram sanatı ilk olarak kelimenin orijinini arkadaşına atfeden Hofstadter tarafından yayınlanmıştır. Hofstadter'in 1999 yayını Gödel, Escher, Bach kapakta 3 boyutlu bir ambigramı belirtiyordu.

4298Ambigram_rotating.gif

1258ambigram.jpg

Dan Brown'ın Kitabı Angels And Demons (Melekler ve şeytanlar) ambigramı

Ambigram Çeşitleri

Eksensel: Sabit bir eksen üzerinde dönerken farklı açılardan gözükebilen ambigram dizaynları çeşididir. Çoğunlukla 180 derecedirler ancak 90 ve 45 derece olan ambigramlarda vardır. Ambigrama yazılmış kelime farklı açılardanda bakılsa genellikle aynıdır ancak bazı ambigramların farklı açılarda farklı kelimeleri gösterdiğide olur.

Ayna : Bir aynadan bakıldığında yada yansıdığında okunabilecek şekilde dizayn edilmiş ambigram çeşididir.

Zincir : Kelime (yada kelimeler)'in birbini tekrar ettiği bir zincir olarak dizayn edilmiş olduğu ambigram çeşididir. Zincir ambigramlarında kelimeler genellikle bir sonraki kelimenin üstüne binerek anlam kazanır. Bazen zincir ambigramlar dairesel olarak yapılırlar

Benzer konular

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bılmıyordum... cok ılgınc bır sey... tesekkurler

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
evet çok ilginç + bi ara kendi kendime bunun zincirli dairesel olanını yapıyodum ama tabiii yaptığım şeyin adının bu olduğunu bilmeden:))

*çılgın grafiker*

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.huseyinozluk.com
mavim mavim süper fevkalade ben bu değişik buluslara hastayımm ama bunu kaçırmısımm şimdii gördümm çookk mutlu oldumm hatta sevindirik oldumm yanii .... :)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
nasıl yapıldığını bilen varmı netten biraz araştırdım ama yabancı kaynak ağırlıklı bu arada bizim türkler herşeyin hazırını bulduğu gibi ambigramında hazır yapan bi program bulmuşlar :D üzülerek söylüyorum ki linki çalışmadığından nasıl birşey olduğunu keşfedemedim ama zor ben biraz ambigram yapmak için uğraştım ama becereksiz çıktım :S:(:(:'(

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu da geçer Ya Hu

budagecerzw9.jpg

yukarıda bir ampigram daha var:)
ampigram çeşitlerini inceleyerek mantığını çözebiliriz sanırım
örnek tasarımlar için tıklayın;)

Son düzenleme:

kamereses

🌱Yeni Üye🌱
sadece istek ben çok istedim ve sonunda onlarca ambigram yazdım, tabi hepsi bi anda olmadı zamanla geliştirdim. inanın istedikten sonra herşey mümkün.

arkadaşlar size kendi çalışmalarımı yolluyorum. umarım beğenirsiniz.