Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Arkadaş

husrevzade

🌟Usta Tasarımcı🌟
Orta Asya’da, savaşın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde, Türk savaşçıları, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amaçla yerleştirilmiş bir taşa dayarlardı.
Bu taş “arka taş” ya da Azerbaycan’ da ki söyleniş biçimiyle, “arkadaş” olarak adlandırılır.
“Dostluk” kavramı zaman içinde, insanın arkasına yaslayabileceği ve kendisini, olabilecek kötülüklerden koruyacağı anlamıyla özdeşleştirildi. Bunu sonucu olarak da “arkadaş” deyimi, zaman içinde giderek “arkadaş” sözcüğüne dönüştü ve Türkçe’ deki “dost” sözcüğü ile aynı anlama sahip oldu.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
ne yazıkkı sadece adı var ARKADAŞ...
yıne sırtımızı taşa dayamalıyız ınsanlara degıl..
guzel paylasım tesekkur ederim...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
"İnsan insana muhtaç"

ama,

"Kimse, kimseye mecbur değil."

Teşekkürler, paylaşım için.

Son düzenleme:

husrevzade

🌟Usta Tasarımcı🌟
"İnsan insana muhtaç"

ama,

"Kimse, kimseye muhtaç değil."

Teşekkürler, paylaşım için.

“İnsan” ‘kimse’ değilse, evet.

Türk Dil Kurumu, Kimse'yi: “zamir Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi” olarak tarif ediyor.

Rica ederim.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
insan, kim, kişi, varlık ne farkederki ARKADAŞ sıfatını yakıştırmak cok zor artık
kıme guvensek bır sorun cıkıyor menfaat mevkı dunyası olmus.
yani sözüm o ki arkada cok kısı var ama hepsi TAŞ olmuş.

husrevzade

🌟Usta Tasarımcı🌟
insan, kim, kişi, varlık ne farkederki ARKADAŞ sıfatını yakıştırmak cok zor artık
kıme guvensek bır sorun cıkıyor menfaat mevkı dunyası olmus.
yani sözüm o ki arkada cok kısı var ama hepsi TAŞ olmuş.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri’nin “Kusursuz dost arayan dostsuz kalır” sözündeki “dost” kelimesini “arkadaş” olarak düşünelim. İfadelerinizde haklısınız. Bunun suçlusu zamanın şartları mı, insanları bu hale getiren zihniyet mi yoksa kendimiz miyiz?
Yanlış anlamayın ama neticede hepimiz birer insanız. “Çakıl” da taş, “Hacerü’l-Esved” de. Haksız mıyım?

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
haklısınız sözüm yok ama kıme ıyılık yapsam kotuluk buluyorum benım hatam aslında yalnız olan bırıne soruyorum neyın var aslında bılmıyorum kı yalnız olanlara yıne kendılerı sebep Allah herkesi iyi insanlarla karsılastırsın ınsallah.taş kaya insan hepsı Allah'ın yarattıgı varlıklarız.

kardelen2010

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bence eğer siz Arkadaşlarınızı ne kadar değer verirseniz onlarda size o kadar değer verir. ara da çürükler cıkabılır onları atmak lazım sadece

husrevzade

🌟Usta Tasarımcı🌟
haklısınız sözüm yok ama kıme ıyılık yapsam kotuluk buluyorum benım hatam aslında yalnız olan bırıne soruyorum neyın var aslında bılmıyorum kı yalnız olanlara yıne kendılerı sebep Allah herkesi iyi insanlarla karsılastırsın ınsallah.taş kaya insan hepsı Allah'ın yarattıgı varlıklarız.

Ziya Paşa:
““Bed asla necâbet verir mi hiç üniforma
Zerdûz palan ursan eşek yine eşektir”
(Mayası bozuk olanlara üniforma –yüksek makam görevi- asalet verir mi hiç?
Altın ile yapılmış palan da vursanız, eşek yine eşektir.) diyor. Yakınlaşmayınca kimin ne olduğunu anlamıyorsunuz maalesef. Ahmet Cevdet Paşa’nın hazırladığı Mecelle’de şöyle bir kaide var: “Sûi misâl emsâl olmaz (kötü örnek alınmaz/gösterilmez)” diyor. Varsın olsunlar. Biz doğru olanı yapmaktan geri kalmayalım.

Yazdıklarımı dikkate alıp cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
“Ne kadar köfte o kadar ekmek” misali.

öyle degil iste kediye yemek veriyorum tabagı devırıyor duzelteyım derken elımı tırmalıyor, malesef ki nankörlük diye de bır terım var ama yıne soyluyorum ıste sonuçta hepimiz Allah'ın kullarıyız.hak adalet bır gun yerını bulur.bu dunya olmadı öbür dünyada.. dostça kalmanız dileğiyle....