Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Beed ve trim pratikte nasıl kullanılıyor?

maximus___

🌱Yeni Üye🌱
Selamlar sevgili üstadlar,
ben hobi olarak tasarımla ilgilenmeye başladım. photoshop illustator gibi programları karıştırıyorum kendi çapımda. sizler gibi profesyonel değil... bu nedenle, bundan sonra forumda soracağım sorular çok basit kaçabilir. şimdiden özür dilerim..

kendi kartivizitimi kendim tasarlayıp bastırayım diyorum. tasarımın matbaaya hazırlanması konusunda sitedeki bir çok yazı ve doküman çok işime yaradı ancak şu bleed ve trim konularını bir türlü kavrayamadım.

anladığım kadarı ile bleed, baskı sonrası kesim esnasında kenarlarda beyazlıklar oluşmaması için kullanılan bir alan. tasarımın zeminini bu alana taşırarak, kesim esnasında bıçakta kayma vs olursa kenarda beyazlık yerine zeminin bleed alanında kalan devam eden kısmı çıkıyor.

trim (crop area) da tam tersi, daha çok tasarımcıyı ilgilendiriyor. yani tasarımdaki yazı ve objelerin kesilmesini engellemek için tasarım esnasında bir klavuz görevi görüyor.

bu iki kavram konusunda, okuduklarımdan anladığım bu... ama kafamı karıştıran nokta şu;

illustrator 'da yeni bir belge açarken bleed alanı olarak 4'er mm belirliyorum. örneğğin kartvisit olarak düşünürsek 85x54mm, benim kartvizinin matbaadan çıktıktan sonraki olmasını istediğim ebat ise, bleed alanı ile birlikte program 89x58mm yapıyor. yani bleed alanını, nihai (esas) ebatlara ekliyor.

buraya kadar bir sorun yok. ama illustrator'dan jpg olarak export ettiğimde. bleed alanını da jpg içine dahil ediyor. yani aslında resmi her kenardan 4'er4 mm büyütüyor.

şimdi ben bunu matbaaya gönderirsem ne olacak. bleed alanını gerçek resmin içinde oldğunu varsayarak mı basım yapacak. eğer öyle ise tasarım içindeki objeler küçülmeyecek mi? ya da bıçak kayarsa, kenardan yine bayaz alanı dahil etmeyecek mi?

velhasıl ben bu bleed alanının pratikte nasıl kullanıldığını pek anlayamadım. özellikle bleed alanını kullarak beyaz kenarlıklardan kaçınma konusu çok mantıklı ama bunu nasıl ayarlayacağız. matbaaya mı söyleeyceğiz; "4 mm bleed ayırdım" şeklinde.. eğer öyle ise bleed kavramını tüm matbaacılar bilmiyor mu? çünkü ben burada küçük bir matbaacıya sordum bunu, ismini bleed olarak bilmediğini hissettim. tarif edince anladı...

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
soru uzun oldu kusura bakmayın.
saygılarımla

prosperity

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
o kadar uzun uzun yazmış. bir cevap yok yahu. benim bununla ilgili söyleyebileceğim matbaaya zaten jpeg formatında göndermeyeceğin için matbaa bleed ve kropları zaten görecek.