Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

benzer tasarımcılar

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
örnek çoğumuz... benzer ünvanlar grafiker, grafik tasarımcı, tasarımcı grafiker gibi... kavramların birbirine geçtiği bir sektör bizimkisi. kimi okulda öğrendiğiyle kimi sadece okuduğuyla kimi ustasından duyduğuyla kimi piyasada genel geçer isimler üzerinden kullanıyor ünvanları. art director=sanat yönetmeni olsada en azından tercüme edilirken, aynı firmada hem sanat yönetmeni hem art director olarak çalışan iki farklı konumda kişi olabiliyor, yaratıcı yönetmen ve creative director gibi... reklam sektörünün kalbi istanbul ve istanbul özentisiyle kartvizitlere yazılan ünvanlar...

Anlatmanın yolu daha önce denenmiş ve başarılı olmuş bir metodu yeniden yorumlamak olabilir bazen yada yorumunda dışına çıkarak yepyeni birşey yaratmak ve özgün olmak... şu benzer tasarımlar adı altı konulan şeyleri yorumlamak bile anlamsız. hangi şartlarda kim tarafından yapıldığını bilmediğimiz çalışmalar. cliparttan logo hazırlanan bir iklimde yaşıyoruz. onlarca web sitesi (e-ticaret uygulamalarını sayrımıyorum bile) birbirinin aynısı. hatta kreatif ajans olduklarını iddia edenler yurtdışındaki bir ajansın temasını birebir uygulamakta bir beis görmüyorlar. 4-5 kişilik ekiplerle marka yönetimi, stratejik planlama vs.. yıldızlı kelimelerle reklamcılık oynuyorlar.

benzer işler değil benzer tasarımcılar, grafikerler, ajanslar, matbaalar vs. var. 15 yıl öncede üstatlarımız aynı şeylerden yakınıyorlardı, şimdi de biz. değişen birşey yoksa suyun akışına kendimizi kaptırdıkta haberimiz mi yok ?

iyi çalışmalar

hllyyc

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.grafiking.com
haklısınız, aslında müşterilerimizde de sıkıntı var, ben 500 TL fiyat veririm, biri çıkar 250 TL der, nedir, nasıl olur hiç umursamadan ucuz olanı tercih eder...O yüzden konuda bahsi geçen insanlar kazanmaya başlar, hatta bizlerden bile çok, ve bizim işlerimiz daha zorlaşır, hatta imkansızlaşır. Artık bu tarz konuların önüne geçemez olduk, Ben artık küçük çapta işle uğraşmıyorum mesela, zaten 50 TL ye yapacak binlerce kişi var. bırak o 50 TL yi o kazansın ;) bizim yapmamız gereken kendimizi olduğumuz noktadan 1-2-3 kademe daha sıçratıp, yaptığımız işlerle müşterinin 50 TL teklif ederken utanmasını sağlamak...

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
haklısınız, aslında müşterilerimizde de sıkıntı var, ben 500 TL fiyat veririm, biri çıkar 250 TL der, nedir, nasıl olur hiç umursamadan ucuz olanı tercih eder...O yüzden konuda bahsi geçen insanlar kazanmaya başlar, hatta bizlerden bile çok, ve bizim işlerimiz daha zorlaşır, hatta imkansızlaşır. Artık bu tarz konuların önüne geçemez olduk, Ben artık küçük çapta işle uğraşmıyorum mesela, zaten 50 TL ye yapacak binlerce kişi var. bırak o 50 TL yi o kazansın ;) bizim yapmamız gereken kendimizi olduğumuz noktadan 1-2-3 kademe daha sıçratıp, yaptığımız işlerle müşterinin 50 TL teklif ederken utanmasını sağlamak...

Müşteride mi yoksa bizim satış ve pazarlama stratejimizde mi sıkıntı var ? Her gelen isteğe evet diyorsak, her talebe göre eğilip bükülüyorsak ya yanlış sektördeyiz yada yanlış müşteriyle çalışıyoruz.

Diyelim özel bir mobilya ürettireceksiniz, anlaştığınızda ücretin tamamını yada yarısını sizden alır. Ne kadar acil derseniz deyin bir aya yakın teslim tarihi verebilir, hatta abi yetişmedi 3 gün daha lazım cila kurumadan pasta çekemem gibi sebeblerle teslim tarihini erteleyebilir. Biz ustanın işine karışılmaz diyerek bekleriz.

Hayatımızın her alanında üretim için bekleriz, muhatabımızın görüşlerini dikkate alırız, anlamadığımız işi yapan ustaya saygı duyarız.

40 yıl öncesinin reklam ajanslarıda benzer problemler yaşamışlar. Üstadlar kendi çözümlerini ve tercihlerini yaparak varolmuşlar.

Demirci ustaları dijital baskı makinası alıp reklamcı oldular. Photoshopta bir iki filtre uygulamayı bilenler grafiker oldu, biraz manüplasyon yapanlar tasarımcı...

Oysa reklam sektöründe yer aldığımızı, bir amaç doğrultusunda hedef kitleye birşey anlatmak için varolduğumuzu hatırlasak belki üç kuruşu şimdi kazanmak yerine 5 kuruş harcayıp 20 kuruş kazanmayı planlayabilirdik.

yorum için teşekkürler, iyi çalışmalar

vulturemess

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.gurkanweb.com
Müşteride mi yoksa bizim satış ve pazarlama stratejimizde mi sıkıntı var ? Her gelen isteğe evet diyorsak, her talebe göre eğilip bükülüyorsak ya yanlış sektördeyiz yada yanlış müşteriyle çalışıyoruz.

Diyelim özel bir mobilya ürettireceksiniz, anlaştığınızda ücretin tamamını yada yarısını sizden alır. Ne kadar acil derseniz deyin bir aya yakın teslim tarihi verebilir, hatta abi yetişmedi 3 gün daha lazım cila kurumadan pasta çekemem gibi sebeblerle teslim tarihini erteleyebilir. Biz ustanın işine karışılmaz diyerek bekleriz.

Hayatımızın her alanında üretim için bekleriz, muhatabımızın görüşlerini dikkate alırız, anlamadığımız işi yapan ustaya saygı duyarız.

40 yıl öncesinin reklam ajanslarıda benzer problemler yaşamışlar. Üstadlar kendi çözümlerini ve tercihlerini yaparak varolmuşlar.

Demirci ustaları dijital baskı makinası alıp reklamcı oldular. Photoshopta bir iki filtre uygulamayı bilenler grafiker oldu, biraz manüplasyon yapanlar tasarımcı...

Oysa reklam sektöründe yer aldığımızı, bir amaç doğrultusunda hedef kitleye birşey anlatmak için varolduğumuzu hatırlasak belki üç kuruşu şimdi kazanmak yerine 5 kuruş harcayıp 20 kuruş kazanmayı planlayabilirdik.

yorum için teşekkürler, iyi çalışmalar

Delikarga; Haklısın uzun vadeli düşünüp bir şeyler yapmak tabii mümkün ama herkesin böyle bir seçeneği olmuyor, olamıyor. Hllyyc'nin dediği çok doğru piyasayı düşüren çok ayaklı'lar var. Tabi bu ucuz yollu çalışmaların tercih edilmesi bizden kaynaklı birşey değil, Bilinçsiz bir toplum içindeyiz, insanlar cebine göre birşeyler tercih ediyor, veya sırf ucuz olsun diye iş yapmak isteyenler var. Ben Yaptığım işlerde, en son yenilikleri takip ediyorum, yaptığım sitelerde kullanabileceğim tüm css3,html5 yeniliklerini takip ediyorum. Yaptığım iş kaliteli oluyor , e haliyle ona göre de bir meblağ istiyorum, ama müşteri ; " Bilgisayar başında oturuyorsun 100 TL'ye yapan var " diyen var. Adama; abi ben jquerysini css3 ünü kullanıyorum desen anlamazlar ki . Bilinçsiz toplumdan kastım bu. Bireysel olarak öne çıkmak çok zor, ekip işinden başka çıkarımız yok, iyi bir pazarlamacın olucak. Başka aklıma gelen birşey yok .

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
İzmir'i baz alıyorsak, sadece müşteriler değil işletmecilerin, grafikerlerin, müşteri temsilcilerinin çoğu bilinçsiz. İzmir'in 30 yıllık ajansları iki yerel tv ve yerel gazeteden başka bir mecrayı müşterilerine sunmuyorsa, interaktif mecra aylık bedele bağlanan bir para kaynağına dönüşmüşse, logo çizmeyi sevmeyen grafikerler :) varsa, sürekli tasarımcı, grafiker, metin yazarı, art director vs.. arayan ajanslar varsa... uzayıp gider bu misaller, sektörü bu hale getiren müşteriler değil bence. Hiç bir dava için görüşmeye gittiğiniz avukata, yandaki avukat 500 e alıyor davayı diyor muyuz ? Kartvizite yazılan ünvanların içini dolduramıyoruz belki de. 5 yıldır grafiker arıyorum, henüz bulabilmiş değilim. Art director ve müşteri temsilcisinin verdiği brief doğrultusunda aldığı projeyi genel grafik tasarım kurallarına göre hazırlayacak, verdiği termin tarihine projeyi yetiştirebilecek, baskı öncesi hazırlık süreçlerini bilen (ofset, rulo, flexo, serigraf, outdoor hepsini değil ama en azından photshopta spot renk vs.. hazırlayabilen), hazırlamış olduğu çalışmaları art director ve müşteri temsilcisine sunabilen (amaç, konu, hedef kitle vs..), yaratıcı yönü güçlü veya uygulama becerisi yüksek grafiker arıyorum. Bu saydıklarım bence bir grafikerin sahip olması gereken minumum beceri ve bilgiler. Tabi müşteri temsilcisi, art director, metin yazarı, fotoğrafçı (fotoğraf sanatçısı arasında az bi fark var) gibi bir ajansın organizasyon şemasında yer alanlar içinde benzer minumum beceri ve bilgiler ağacı çıkıyor ortaya. Tüm bunların bileşkesi bize ideal bir ajans ve müşteri kitlesini ortaya koyabilir. Genel harcamalar, sabit giderler, personel giderleri gibi rakamlar bize aylık ve yıllık ciro hedeflerimizi de sanırım biraz yükseltir.

İzmir'de 3 üniversitede grafik, görsel iletişim gibi bölümlerin olduğunu, mezun olanlar kadar alaylı arkadaşlarımızın da yetiştiğinide düşünürsek; kurumsal kimlik rehberi hazırlayabilme yetisine sahip kaç ajans, kaç ekip, kaç kişi, kaç grafiker var ?

yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

Genel sıkıntılar belli. Bu İzmir için genelleme olmasa bile, tüm sınırlarımız içinde olan standart sorunlar. Yapılan işleri ücretlendirmek, çalışan personeli maaşına göre çeşitli kalıplara sığdırmak..kaliteli iş çıkartılmasını bekleyerek ucuza mal etmeye çalışmak...Maliyetleri düşürerek yüksek verim almayı beklemek...

Ticari değerlerimiz ile uyuşmayan bir sektördeyiz. Kaliteli reklam, kaliteli çalışmalar, kaliteli uygulamalar beklentilerimiz. Ama bir bocalama durumu tüm sektör içinde var.

Düzelir mi bilmiyorum ama bu sürümceme uzun zaman devam edecek gibi...