Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bilgisayar Çıktısından Karne mi Olurmuş Canım?..............

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
BİLGİSAYAR ÇIKTISINDAN KARNE Mİ OLURMUŞ CANIM?---------------20.06.2010 02:10

Aslında biraz zaman geçti konu güncelliğini yitirdi ama yine de paylaşmak istedim.
Önceki Cuma bizim evin gençleri karne aldılar. Çok şükür ikisi de iyi durumdalar. Ben böyle günleri hep kendi -böyle günlerimle- karşılaştırırım. Bizler biraz daha mı Saygılıydık, İtaatkardık yoksa daha mı Korkaktık? Ya da bizim öğretmenlerimiz için dayak cennetten mi çıkmaydı bilmiyorum. Şimdiki gibi üç saniye hakkı da yoktu. (Üç saniye nedir derseniz açıklayayım. Gerçi öğrenciler biliyordur da ben yine de bilmişliğimi yapayım.:D Eğer öğretmeniniz size bir şiddette bulunursa üç saniye içinde öğrenci de ona şiddet uygularmış ve öğrenci suçlanamazmış!! Refleks bir nevi. Daha neler duyacak bu kulaklar?) Son güne kadar formalarımızla önlüklerimizle gider son derse kadar can sıkıntısıyla bekler, yapmacık hikayeler, sonunda zor gülünen fıkralar anlatılır, herkesin bildiği bir adadan kuzu, kurt, ot nasıl taşınır diye kafa yorulur, bir an önce verseler şu karneleri diye vızıltı halinde söylenirdik. Hatta sadece Akdeniz, Karadeniz karneleri isteriz diye başlayan özlü sözleri her teneffüs bağırırdık. :D

Ammaaa bizim karnelerimiz özeldi. Kalın kartondan olunca karne gibi karneydi. Hepsi okula gönderilir. Bizler karne parası karşılığı dokunabilirdik. Bir de karne parası vermeyene karne yok diye korkuturlardı. (Sanki karne verilmese yerini ne dolduracaksa artık.) Ben kendi adıma söyleyeyim çok kuralcıydım. Hiçbir kuralın dışına çıkmak istemeyen çalışkan öğrenci tipi işte. (Bunun süt veren bir hayvanla anılan adı da var da ben yazmayayım. Zaten bu aralar çok geveze üye oldum.) Yazılarım düzgün olduğu için öğretmen kendi yapacağı işi bana yıkar (Tabii o zaman görevi layığıyla yerine getirme aşkı vardı.) Yanına çağırır elime bir dolma kalem tutuşturur karneleri bana doldurturdu. (Yanlış yazma, geri al, kopyala, yeniden yaz, sil gibi lükslerimiz yoktu. Bu konuda bilgisayara saygım sonsuz.) Son derece dikkat ederdim. Çünkü herkesin karnesi bir taneydi. Yapılan küçük yanlışlar için çamaşır suyuna bulanmış, ucu pamuklu kibrit çöpümüz vardı ama onu da her zaman kullanamazdık…
Nedense o zamanlar notlar, kanaat notları hep gizli olurdu. Öğretmenler saklayabildikleri kadar saklardı. Öğrensin işte çocuk ne olacak ki? (Şimdi e-okul dan her şeyi açık açık öğreniyorlar.) Arkadaşlar baya bir sıkıştırırdı “hadi söyle kaç almışım karneye kaç düşmüş” diye. O kadarlık havamız olsundu di mi? :D Bir başıma müdürün odasında karne yazmışım, elim kolum mürekkebe bulanmış. Bende kendimi ağırdan alır söylemek istemezdim.:D Hele takdir, teşekkür, üstün başarı belgesi alacak olanlar daha bir delirtirlerdi. Neyse efendim bizim karnelerimiz özeldi. Sömestre de verilen karne veliye imzalatılır katlanmadan geri götürülürdü. Öğretmenlerimiz öyle baştan savma iki kelime değil baya güzel övgülerle, başarı dilekleriyle imzalardı. Hem yazıları neredeyse hattat kalitesindeydi. Karne alınca doğrudan eve gidilir. Televizyonun üzerine yerleştirilir akşam herkese gösterilirdi. :rofl:

Oysa şimdi öyle mi?
Çocuklar kafalarına göre doğrudan daha Pazartesiden tatile girdiler Salı günü okula bir şey sormaya gittiğinde kızıma niye geldin sen diye söylenmiş bile öğretmenleri. Birde işin ilginç tarafı sınıfların kapı kollarını sökmüşler (öğrenciler giremesin içeri diye, öğrenciler de içeri girmek için can atıyorlardı sanki:rofl:) anahtar denen nesne daha icat edilmemiş gibi. Ne ilkellik.

Son iki aydır zaten yaz kıyafeti diye ne isterlerse giyip gidiyorlar okula. (Biz gerçekten korkakmışız ya. Ya da saf mı? Ya da Ya da disiplinli mi ki? Ben gerçekten anlamadım:anlamadim:) Cuma günü de öğleye doğru arka arkaya telefonla aradılar ikisi de “Anne ben arkadaşlarımla dolaşıyorum.” Diye. Akşam karneler geldi. Dörde mi sekize mi katlanmış hali vergi iade fişi gibi görünen. Buruş buruş kağıt parçaları. Ceplerine sıkıştırmışlar ikisi de. Ne kartondan ne de görüntüsü görkemli. Basbaya bir bilgisayar çıktısı. (Uzun yıllardır böyle de ben bu yıl fark etmişim aradaki benzemezliği.) İçinin yazıları incecik. Özensiz bir öğretmen yazısı- imzası. Neredeyse büyüteçle inceleyeceksiniz. Sevimsiz bir şey. Notları iyi Allah’tan. Atıvermişler çekmeceye oysa bizde öyle miydi? Çerçeve yaptırsak tablo niyetine duvara asılırdı.:rofl: Karne karşılaştırmaları bunlar efendim. Unuttuğum sizin aklınıza gelen varsa ekleyebilirsiniz.

(Gençler gelecekten, yaşlılar geçmişten bahseder derler ya. O hesap ileride anılarımı yazacağım diyen birisi de değildim ama paylaşmak istedim.)

-------Alıntı değildir. Çekmeceye tıkıştırılıveren ve çerçevelere layık görülen iki karnenin hikayesidir. Neredeyse çekmece dahi kabul etmeyecek. Buruş buruş köşesinden buldum dün. Hiç te sırası değil ütünün ama ütüye başlayınca ütüleyeyim bari de karneye benzesin biraz.

Ve yazdıklarıma kızımın tepkisi:

“Ezmişsin bizi anne!!!” Ne demekse bu ezme de yeni çıktı.(Benim bildiğim acılısı olur :D)---------------

Benzer konular

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Benim takdirlerim hala durur.:giggle: Dediğiniz gibi öyle a4 kağıdına karnem hiç olmadı ya da hatırlamıyorum...

Notlarımı bilsem de karın ağrılarım daha Perşembe akşamından başlardı. Benim abilerim hep "5" getirdikleri için benden de beklenti aynı olurdu. Hele bir tane "4" olsundu karnede, vay halime.:rofl:

Teşekkürler.:)

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benim takdirlerim hala durur.:giggle: Dediğiniz gibi öyle a4 kağıdına karnem hiç olmadı ya da hatırlamıyorum...

Notlarımı bilsem de karın ağrılarım daha Perşembe akşamından başlardı. Benim abilerim hep "5" getirdikleri için benden de beklenti aynı olurdu. Hele bir tane "4" olsundu karnede, vay halime.:rofl:

Teşekkürler.:)

Bazen kardeşler arasındaki kıyas böyle zor durumlara yol açabiliyor. Bazen aile birşey demese de çocuk kendini kıyaslayabiliyor. Ama takdirlik öğrenci olmak kolay değil. :smile:
Ben iki abisi doktor olup kendisi ziraat mühendisi olan bir arkadaşımın babasının tavırlarına çok üzülmüştüm.

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Geçen gün 3. sınıfı bitiren kuzenime:
"-Hadi getir bakalım karneni, nasılmış notların?" dedim.
15 Saniye kadar dolabın içinde arayıp:
"-Off bulamadım, internetten gir bak, sanki bilgisayar kullanmayı bilmiyorsun heee" diye azarlandım. Daha küçük olan kuzenimden karnesini istedim.
"-Hediye varmı?" dedi.
"-Tabiki, istediğin oyuncağı alalım." dedim. "-Olmaz bana face aç" dedi.

Çocuklarımız karne aldığı - alacağı için hiç heycanlanmıyorlar ki artık.
Kullanılan kağıtların inceliği, öğretmenlerin özentisiz karne oldurması da bu yüzden olsa gerek.
Büyüdüklerinde çocukluklarına dair neyi hatırlayacak bu çocuklar bilemiyorum.
Çook teşekkürler paylaşımlarınız için, biraz geç gördüm sanırım ama yine çook hoş olmuş.

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Geçen gün 3. sınıfı bitiren kuzenime:
"-Hadi getir bakalım karneni, nasılmış notların?" dedim.
15 Saniye kadar dolabın içinde arayıp:
"-Off bulamadım, internetten gir bak, sanki bilgisayar kullanmayı bilmiyorsun heee" diye azarlandım. Daha küçük olan kuzenimden karnesini istedim.
"-Hediye varmı?" dedi.
"-Tabiki, istediğin oyuncağı alalım." dedim. "-Olmaz bana face aç" dedi.

Çocuklarımız karne aldığı - alacağı için hiç heycanlanmıyorlar ki artık.
Kullanılan kağıtların inceliği, öğretmenlerin özentisiz karne oldurması da bu yüzden olsa gerek.
Büyüdüklerinde çocukluklarına dair neyi hatırlayacak bu çocuklar bilemiyorum.
Çook teşekkürler paylaşımlarınız için, biraz geç gördüm sanırım ama yine çook hoş olmuş.

Yorumunuz için çok Teşekkür Ederim.

Tüketim toplumu olacağız derken kendimiz dahil herşeyi erken tükettik galiba.

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Akıcı bi anlatım olmasa kimse bana bu yazıyı okutamazdı çok uzun...
Ama güzel tespitler sevgi tebrikler.....

Karne hediyeleri bile değişti artık önceden bisiklet isteyen çocuklar şimdi plasstatıon ıster oldu :S

artdevil

👑Efsanevi Grafiker👑
sevgi hanım çok güzel özetlemişsiniz :) söylenecek pek fazla söz kalmadı :D
ben ilk okulumu köyde okudum ve o güzel ve elle yazılan karneleri çok iyi bilirim ve onlara ne kadar özenle davranıldığını :)
ama şimdi dediğiniz gibi o güzelim karnelerin tadı kalmadı hiç hele o karne günlerinin hiç tadı kalmadı :)
yada biz büyüdükçe o tatları arar olduk ama eskileri bulamıyor insan.. ne kadar arasada :S:S

neyse çok uzakmayacağım çok güzel ve nostalji ile teknolojinin bizleri eskittiği bir paylaşım olmuş :D:D

bu arada o acılı ezmeden bende istiyorum :D:D:D:D

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Akıcı bi anlatım olmasa kimse bana bu yazıyı okutamazdı çok uzun...
Ama güzel tespitler sevgi tebrikler.....

Karne hediyeleri bile değişti artık önceden bisiklet isteyen çocuklar şimdi plasstatıon ıster oldu :S

Teşekkür Ederim. Sonuna kadar okuma sabrı gösterdiğiniz için. Aradaki farkı çoktandır düşünüyordum ama yeni yazabildim. Çocukların gözlerinde önem sıralaması çok farklılaştı. Bu hepimizin sorunu galiba...

sevgi hanım çok güzel özetlemişsiniz :) söylenecek pek fazla söz kalmadı :D
ben ilk okulumu köyde okudum ve o güzel ve elle yazılan karneleri çok iyi bilirim ve onlara ne kadar özenle davranıldığını :)
ama şimdi dediğiniz gibi o güzelim karnelerin tadı kalmadı hiç hele o karne günlerinin hiç tadı kalmadı :)
yada biz büyüdükçe o tatları arar olduk ama eskileri bulamıyor insan.. ne kadar arasada :S:S

neyse çok uzakmayacağım çok güzel ve nostalji ile teknolojinin bizleri eskittiği bir paylaşım olmuş :D:D

bu arada o acılı ezmeden bende istiyorum :D:D:D:D

Hepimiz kendi dönemimizin çok özel olduğunu düşündüğümüzden bulamıyoruz belki o tatları. Teknolojinin hakkını yemeyelim. Olmasaydı ben bu hikayeyi nasıl yazardım, paylaşırdım? Herşey tadında güzel.

Acılı ezme hazır efendim ne zaman isterseniz. :D
Teşekkürler yorumunuz için.

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben anlatılmak istenen olaylardan ziyade metnin kaleme alınışındaki ustalığa değinmek istiyorum.
Oldukça akıcı bir yazı ve verilmek istenen mesajdan en ufak bir sapma olmamış.

Tebrikler.

sevgiden-iz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben anlatılmak istenen olaylardan ziyade metnin kaleme alınışındaki ustalığa değinmek istiyorum.
Oldukça akıcı bir yazı ve verilmek istenen mesajdan en ufak bir sapma olmamış.

Tebrikler.

Yorumunuz için Teşekkür Ederim. Ne zamandır yazayım derken kısmet burada paylaşmakmış.