Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bilgisayarın açılışında neler oluyor..

gnrglr

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.twitter.com
Bir bilgisayarın açılışı (bozuk bir Türkçe ile "boot etmek" de diyebiliriz) iki aşamaya ayrılır; Öncelikle işlemci ve BIOS, önemli donanımların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bu aşamada yalnızca temel işlevler kontrol edilir. Bu nedenle Windows'tan alıştığımız yüksek kaliteli grafik gösterimlere rastlayamıyoruz. Hata mesajları bile ancak basit düdük sesleri ile verilir. Donanım kontrolünden sonra ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada işletim sistemi çalışmaya başlar ve donanım profillerini, sürücü dosyalarını, grafik arabirimlerini ve kullanıcı ayarlarını kontrol eder.

0. SANİYE
Bilgisayarınızın çalıştırma düğmesine basıyorsunuz. Elektrik hatları üzerinden makinanız akımla besleniyor.

0,5. SANİYE
Bilgisayarınıza elektrik ulaştığında ana kart "Power good signal" yani "Akım geçişi olumu" sinyalini alıyor. Sıra işlemcinin çalışmasına geldi. ışe Bootstap prosesinden, yani açılış işleminden başlar. Bu aşamada işlemci başlangıç turunu adım adım uygular. Hata bulduğunda kullanıcıyı düdük sesi ile uyarır.

2. SANİYE
İşlemci ek olarak ana kart üzerine yerleştirilmiş bir pilden beslenen ROM hafızasını kontrol eder ve buradan bilgisayarın açılışı için gerekli diğer bilgileri alır. şimdi BIOS tarafından "Power On Self Test" işlemi devreye sokulur. Bu sistem testinde öncelikle ekran kartının durumu kontrol edilir ve RAM hafızası denetlenir.

5. SANİYE
İşlemci BIOS programı üzerinden, sistemin açılışı için gerekli bütün donanımları kontrol eder. Hatalı bir donanım bulduğunda kullanıcı düdük sesi ile uyarılır.

6. SANİYE
BIOS tarafından denetlenen donanımlar fare, klavye, ekran kartı, RAM hafızaları, disket sürücüsü, CD-ROM ve sabitdisktir. Kontrol programı bulduğu donanımları açılış sırasında listeler . Ayrıca sürücü dosyaları ve bağlantı noktaları da tespit edilir.

8. SANİYE
İşletim sisteminin sabitdiskten yüklenmesi sırasında BIOS Master Boot Record (MRB) kısmını tarar. Sabitdisk üzerinde yer alan bu kısım, kurulu işletim sistemleri (Windows, Linux vb) ve partisyonlar hakkında bilgiler içerir. MRB aktif işletim sisteminin Boot sektörüne işaret eder. Partisyon başına bir Bootsektörü bulunur. Burada sistem her bir partisyona kurulmuş işletim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi alır.Şimdi MRB'de aktif olarak kayıtlı işletim sistemi
yüklenmeye başlar.

21. SANİYE
Windows 98 kendisine ait açılış turuna başlar. Bu sırada ardı ardına birçok veriyi aktif hale getirir. C: Boot sektörü yani sabitdisk üzerinden "io.sys" ve "msdos.sys" belgeleri yüklenir. Bu belgeler bazı komutları çalıştırır ve yeni belgelerin yüklenmesini sağlar. Windows açılış turu kurulu donanımlarla ilgili ayrıntılı bilgiler toplar ve donanımlarla ilgili sürücü dosyalarını yükler. Bunun dışında sistem ayarları da yüklenir.

28. SANİYE
Açılış turunun sonunda Windows kullanıcı ara yüzü oluşturulur. Bu aşamada Autostar menüsünde yer alan programlar çalıştırılır. Başlangıç çubuğu bilgisayar kapatılmadan önceki ayarlanan son konuma getirilir.