Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu fotoğraflardaki ."Arkaplan ve Netleştirme ???

WitherSpooN

🌱Yeni Üye🌱
5d502296a811ff50fb2dc0877bd2b9c8.jpg

d962eda16c9933791b32d5824accff06.jpg

özellikle alttaki fotoda gözlerdeki netleştirme

771ab30ae96c4d6d8e4de9b109032d53.jpg

ve buradaki çizgiler çok net

be715c78d22e470981b46265ece2b004.jpg

Fotoğrafçının kullandığı objektif de çok iyi fakat üzerinde çok oynama yaptığı da kesin.Özellikle arkaplanı nasıl yaptığını çözemedim.Netleştirmede de oynamalar var gibi.

Edit: Başlığı yanlış yazmışım , özür dilerim."Arkaplan ve Netleştirme" olacak

Moderatör tarafında düzenlendi:

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
İlk önce bunlar profesyonel kişilerce profesyonel fotoğraf makinaları ile çekilmiş fotoğraflar netlik konusuna gelirsek Photoshopta kısmi veya bütün haldeki fotoğraflara keskinlik uygulayarak istediğiniz netliği alabilirsiniz.

Backgroundıda yine photoshopta fotoğrafta gördüğünüz gibi uygulama yapabilmeniz için deneyiminiz ve tecrübeleriniz olması gerekir daha basit fotoğraflarla uğraş göstererek deneyim kazanınız daha sonra bu tarz çalışmalara geçmenizi tavsiye ederim.

WitherSpooN

🌱Yeni Üye🌱
İlk önce bunlar profesyonel kişilerce profesyonel fotoğraf makinaları ile çekilmiş fotoğraflar netlik konusuna gelirsek Photoshopta kısmi veya bütün haldeki fotoğraflara keskinlik uygulayarak istediğiniz netliği alabilirsiniz.

Backgroundıda yine photoshopta fotoğrafta gördüğünüz gibi uygulama yapabilmeniz için deneyiminiz ve tecrübeleriniz olması gerekir daha basit fotoğraflarla uğraş göstererek deneyim kazanınız daha sonra bu tarz çalışmalara geçmenizi tavsiye ederim.

Hadi ya! Çok açıklayıcı oldu gerçekten.Bu forumun amacı birşeyler öğrenebilmekse ben de öğrenmeye çalışıyorum işte.Böyle bir cevap yazmanın da manası yok.Ben 2 senedir orta segment SLR makinayla çekim yapıyorum.Fotoğraf konusunda oldukça bilgiliyim ayrıca.Maniplasyon konusunda eksiklerim var.Görüldüğü üzre bunları da sorarak öğrenmeye çalışıyorum.Bence siz böyle cevaplar yerine önce neden burda olduğunuzu düşünün.İnsanlara bildikleri şeyleri hatırlatmak mı?Bilgi almak mı,bilgi vermek mi?Madem bilmiyorsunuz hiç boşuna kirletmeyin buraları.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Hadi ya! Çok açıklayıcı oldu gerçekten.Bu forumun amacı birşeyler öğrenebilmekse ben de öğrenmeye çalışıyorum işte.Böyle bir cevap yazmanın da manası yok.Ben 2 senedir orta segment SLR makinayla çekim yapıyorum.Fotoğraf konusunda oldukça bilgiliyim ayrıca.Maniplasyon konusunda eksiklerim var.Görüldüğü üzre bunları da sorarak öğrenmeye çalışıyorum.Bence siz böyle cevaplar yerine önce neden burda olduğunuzu düşünün.İnsanlara bildikleri şeyleri hatırlatmak mı?Bilgi almak mı,bilgi vermek mi?Madem bilmiyorsunuz hiç boşuna kirletmeyin buraları.

Size sadece yardımcı olmak için güzel bir dilde anlattım ve manipilasyonu basit çalışmalarla başlayabileceğinizi belirttim ben sizin ne seviyede olduğunuzu bilemem o zaman bir konu açarken seviyenizide belirtin oldumu forumdada gerekli dersler bulunmaktadır araştırın ve inceleyin o zaman.

WitherSpooN

🌱Yeni Üye🌱
Burda nerden başlayıp başlamayacağımızı sormadım ki ben.Bu fotoğraflardaki oynamaların ne olduğunu nasıl yapılabileceğini merak ettim.Herneyse

M@rcos

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ancak soru soruş şeklinize göre arkadaş sizin seviyenizi tahmin etmiştir ve ona göre cevap vermek istemiştir lütfen hasızlık ediyorsunuz.

Öncelikle tahmin ediyorum ki bu fotoğrafların renkleri üzerinde dijital banyo yapılmış havası var. .raw uzantılı çekip Photoshop Camera Raw eklentisi ile bu gibi netleştirmeler oluyor. Arkaplan yapımı ise aslında oldukça basit filter efektleri ile yapılabilir.

Tylcn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ademyalcin.net

Cevabınızı hiç beğendim , kimsenin de beğeneceğini hiç sanmıyorum...
Daha cümleyi bile kurmayı beceremiyorsunuz ki, sorunuzdaki yazım hatalarına bakınız...
" Bu forumun amacı birşeyler öğrenebilmekse ben de öğrenmeye çalışıyorum işte. "

Çok tuhaf geldi :) Forum birşeyler mi öğrenmek istiyor sizden...:rofl:
' Maniplasyon üzere eksikleriniz varmış,görüldüğü üzereymiş '
Maniplasyon dışında bence çok eksiğiniz olduğu da bir kesinlik...
"Fotoğraf konusunda oldukça bilgiliymişsiniz"
Ben Fotoğrafçıyım, bilgiliyim bile demiyorum kimseye hergün bir yenilik ortaya çıkıyor ve birşeyler öğreniyoruz...Acaba bilginiz ölçülebilir mi, bizimkinden fazla mı ?
" Arkadaşım cevaplamış fotoğrafı netleştirmeyi "
Arkadaşım, dijital fotoğraf makinelerinde keskinlik özelliğinin bulunduğunu, çekerken fotoğrafın keskin çıkarmak için keskinliği ayarlayabileceğinizi işaret etmiş...

Arkadaşım dijital fotoğraf makinelerinde olan özelliği işaret etmiş, siz eğer ki şöyle sormuş olsaydınız sorunuzu...:

Arkadaşlar, ben dijital fotoğraf makinesinde keskin(net,sharpenlı) resimler çekiyorum...Fakat bilmediğim konu aşağıdaki resimler gibi photoshopta nasıl keskin resimler ortaya atabilirim...?

Bu soru olmuş olsa idi , eminim doğru cevabı alırdınız...Siz dijital fotoğraf makinesinde çekim bilginizi yazmamışsınız ve arkadaş da dijital fotoğraf makinelerinde nasıl keskin resimler çekildiğini açıklamış...
Bu forum bildiğiniz diğer forumlardan farklıdır...Yardımsever Bir Forumda Bulunmaktasınız...

:handshake:​

WitherSpooN

🌱Yeni Üye🌱
Cevabınızı hiç beğendim , kimsenin de beğeneceğini hiç sanmıyorum...
Daha cümleyi bile kurmayı beceremiyorsunuz ki, sorunuzdaki yazım hatalarına bakınız...
" Bu forumun amacı birşeyler öğrenebilmekse ben de öğrenmeye çalışıyorum işte. "

Çok tuhaf geldi :) Forum birşeyler mi öğrenmek istiyor sizden...:rofl:
' Maniplasyon üzere eksikleriniz varmış,görüldüğü üzereymiş '
Maniplasyon dışında bence çok eksiğiniz olduğu da bir kesinlik...
"Fotoğraf konusunda oldukça bilgiliymişsiniz"
Ben Fotoğrafçıyım, bilgiliyim bile demiyorum kimseye hergün bir yenilik ortaya çıkıyor ve birşeyler öğreniyoruz...Acaba bilginiz ölçülebilir mi, bizimkinden fazla mı ?
" Arkadaşım cevaplamış fotoğrafı netleştirmeyi "
Arkadaşım, dijital fotoğraf makinelerinde keskinlik özelliğinin bulunduğunu, çekerken fotoğrafın keskin çıkarmak için keskinliği ayarlayabileceğinizi işaret etmiş...

Arkadaşım dijital fotoğraf makinelerinde olan özelliği işaret etmiş, siz eğer ki şöyle sormuş olsaydınız sorunuzu...:

Arkadaşlar, ben dijital fotoğraf makinesinde keskin(net,sharpenlı) resimler çekiyorum...Fakat bilmediğim konu aşağıdaki resimler gibi photoshopta nasıl keskin resimler ortaya atabilirim...?

Bu soru olmuş olsa idi , eminim doğru cevabı alırdınız...Siz dijital fotoğraf makinesinde çekim bilginizi yazmamışsınız ve arkadaş da dijital fotoğraf makinelerinde nasıl keskin resimler çekildiğini açıklamış...
Bu forum bildiğiniz diğer forumlardan farklıdır...Yardımsever Bir Forumda Bulunmaktasınız...

:handshake:​

Öncelikle, benim uykusuzluğumdan kaynaklanan dikkatsizlikler sonucu yaptığım yazım hataları bazılarının dikkatini çekmiş ve amiyane tabirle "ayar verme"ye çalışılmış.

"Maniplasyon konusunda eksiklerim var.Görüldüğü üzre bunları da sorarak öğrenmeye çalışıyorum."
"Maniplasyon üzere eksikleriniz varmış,görüldüğü üzereymiş '

-Bu iki farklı cümle nedense tek cümleymiş gibi lanse edilmiş.Burda "görülen" şey sorarak öğrenme çabamdır.Eksiğimin olduğu değildir.Öğrenmeniz gereken ilk şey noktanın hangi amaçlarla kullanıldığıdır.

"Ben Fotoğrafçıyım, bilgiliyim bile demiyorum kimseye hergün bir yenilik..."demişsiniz.

-Kimseye kelimesinden sonra virgül konması gerek ama bu bir resmi yazı olmadığı için sizin kadar abartmayı düşünmüyorum.Burda asıl dikkatimi çeken yaptığınız mantık hatası.Bir insan kendine fotoğrafçıyım dediği halde nasıl fotoğraf konusunda bilgiliyim diyemiyor,çok ilginç gerçekten.Demek ki bilmediğiniz bir işi yapmaktasınız şuan.

"keskinliği ayarlayabileceğinizi işaret etmiş"

-Keskinlik maalesef sandığınız gibi fotoğraf makinasından ayarlanabilen bir şey değildir.Optik kalitesi,ışık vb. koşulların uygun olması durumunda elde edilebilir.Bunun yetmediği durumlarda dijital müdahaleye başvurulur.

"ben dijital fotoğraf makinesinde keskin(net,sharpenlı) resimler çekiyorum"

-Ne yazık ki resim çekilen bir şey değildir.Fotoğraf makinasıyla yalnızca fotoğraf çekilir.Resim çizilen birşeydir.Lütfen bunları öğrenelim.

"Bu forum bildiğiniz diğer forumlardan farklıdır...Yardımsever Bir Forumda Bulunmaktasınız..."

-Bence bu forum herkes aynaya bakabildiği zaman daha iyi bir yere dönüşecektir.

WitherSpooN

🌱Yeni Üye🌱
Ancak soru soruş şeklinize göre arkadaş sizin seviyenizi tahmin etmiştir ve ona göre cevap vermek istemiştir lütfen hasızlık ediyorsunuz.

Öncelikle tahmin ediyorum ki bu fotoğrafların renkleri üzerinde dijital banyo yapılmış havası var. .raw uzantılı çekip Photoshop Camera Raw eklentisi ile bu gibi netleştirmeler oluyor. Arkaplan yapımı ise aslında oldukça basit filter efektleri ile yapılabilir.

Gerçekten yardımcı olmaya çalışan biri olduğunuz için size teşekkür ederim.Belki "gizli" isimli arkadaşa haksızlık ettim biraz;ama ben sadece sorduğum şeyin cevaplanmasını istemiştim.Bu seviyeye nasıl ulaşabilirim deseydim onun dediklerine de teşekkür edebilirdim;fakat o bana izlemem gereken yolu söylemiş.Ben sadece teknikleri merak ediyorum.

Sizin cevabınıza da gelecek olursak,ben de raw formatında çekip,işliyorum fotoğraflarımı;fakat ilk mesajda gösterdiğim fotoğraflarda gözlere ve kırışıklara uygulanan farklı bir teknik var.Bunun ne olduğunu çözemedim.Bir de arkaplanı nasıl yapacağımı belirtirseniz sevinirim.Basit demişsiniz ama bu benim için bir şey ifade etmiyor.