Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu özellik Indesign'da var mı???

emciykey

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba...
Bir firma için teknik katalog hazırlıyorum. Geçen sene bu kataloğun eski versiyonunu photoshop ile hazırlayıp indesign içine tiff atarak matbaaya vermiştim

Bu sene tamamen indesign içinde yapmak istiyorum bazı özelliklerden dolayı. En çok istediğim özelliğin ise olup olmadığını tam bilmiyorum.

İstediğim şey bir nevi masterpage özelliğini andırıyor. Olay şu;
1-masterpage'de öyle bir text alanı olsun ki, her sayfada yeri aynı, içeriği değişik olsun. yani text kutusunun yeri sabit ama içeriği farklı.
Dolayısıyla bu text kutusunu yerinden oynattığımda da bütün kopyalarda yer değiştirsin.

2-masterpage'de öyle bir alan olsun ki bu alanın içine istediğim görseli gireyim. Bu alanın her sayfada yeri aynı ama içerdiği görsel farklı olsun.
Yani bir kutu var diyelim. Bu kutu her sayfada aynı yerde ama içindeki resimler farklı. Ve ben bu kutuyu oynattığımda bütün kopyalarda yeri değişsin.

Bu özellikler mümkün mü arkadaşlar?

otuz9

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
otuz9.blogspot.com
indesign'da işine yarayacak herşey var..

1- A master, B master, C master... sayfaları oluşturup istediğin yazının oldugu mater sayfayı çalışmanda kullanabilirsin.

2- bu sorunda aynı mantığa dayanıyor. hazırla master sayfalarını ve istediğinle çalış.

not: sayfa numaraları ve şablonları bu şekilde hazırlanır-hız kazandırır, bence sen metin alanları ve gorselleri master sayfalara girene kanar direk çalışmanı hazırla!!

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Böyle bir özellik yok
Şu şekilde çalışır Indesign
Masterde yaptığın her şey, "owerride all master page item" yaptığında masterdeki özelliklerini kaybeder.
yani sonradan değişiklik yapacaksan "owerride all master page item" yapmamalısın
Birden fazla master sayfası oluşturabilirsin..
Bunun dışında birini oynatayım hepsii oynasın yerinden diye birşey yok..
ne yapıcaksınız "owerride all master page item" i işaretlemeden önce yapmalısınız

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Biraz excel bilgisi ve Indesign'daki datamerge ile bu katoloğu hazırlayabilirsin.

emciykey

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar, datamerge özelliği ile bir takım şeyleri yapmak mümkün ve bence bu özellik indesign'ı rakipsiz kılmış.
Fakat ben yapmakta olduğum kataloğu farklı sayfa yapıları ve birazda kendi çalışma alışkanlıklarımdan dolayı photoshop'ta hazırlamaya başladım.
Sadece sayfa numaralandırma ve sayfa headerları gibi fonksiyonlar için indesign kullanacağım.

Herkese teşekkürler...