Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cinema 4D Nedir? Ne işe yarar vb../Genel Bilgi

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
Cinema 4D- çok hoş bir 3 boyutlu modelleme ve animasyon programı.Filmlerde gördüğümüz bazı özel efektlerin yapılmasını sağlıyor.

3D animasyon, özel efekt, karakter modelleme ve render alanında profesyonel kullanıcılara hitap eden Cinema 4D, yüksek performansından dolayı yakında broadcast yayıncılık ve film endüstrisinin başucu programı olabilir

Maxon Computer tarafından üretilen Cinema 4D pratik olmasından dolayı çok hızlı bir şekilde animatörler tarafından benimsendi ve bir çok projede kullanılmaya başlandı. Film endüstrisi tarafından da çok yakından tanınan Cinema 4D özellikle Spiderman (örümcek adam) filminin bazı efektleri için kullanılmasıyla da gündeme geldi ve isminden oldukça söz ettirdi


Maxon, Cinema 4D’yi bu alanda lider konumda bulunan 3D Studio MAX, Maya ya da LightWave’e rakip olarak piyasaya sürmedi. Firmanın böyle bir iddiası yok. Çünkü her 3 programda kendisinden istenilen işlemleri ve render metodunu kendi teknolojisini kullanarak gerçekleştiriyor.

Örneğin Cinema 4D 8, animasyonların render sürecinde ilginç bir şekilde titreşimi ortadan kaldırabiliyor. Bu titreşim olayı 3D dünyasında özellikle animasyon işlemleri sırasında oldukça sinir bozucu bir durumdur. Hatta bir çok animatör teknolojinin bu konuda oldukça yetersiz olduğundan yakınır. İşte Cinema 4D 8 bu soruna biraz olsun (bir çeşit farklı tarama yöntemiyle de olsa) çözüm getirmiş sayılıyor.

Bir diğer önemli konu zekice tasarlanmış arabirim. Zira bu arabirim sayesinde tüm tasarım işlemlerini son derece anlaşılabilir bir ortam içinde ve istediğiniz araçlara kolay ulaşarak yerine getirebiliyorsunuz. Açıkcası program kolay öğrenilebilir yapısından dolayı 3D tasarıma çekingen yaklaşanları bile kolayca etkisi altına alabiliyor.

”Network Rendering” modülü tarafımıza gönderilmediği için bu özelliği test edemedik. Bilmeyenler için hemen açıklayalım; Network Rendering özelliği TCP/IP protokolünü kullanarak çalışmanın render sürecini ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara paylaştırabilen bir uygulama. Bu modül sayesinde örneğin, 1 saat sürecek bir render işlemi ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara paylaştırılarak yarım saat ya da daha düşük oranlara indirilebiliyor. Cinema 4D hem Windows hem de Macintosh ortamlarında çalışabilen bir yazılım. Biz test aşamasını yüksek performanslı bir PC ile gerçekleştirdik. Dolayısıyla burada yer alan bir takım sonuç ve görüşler Macintosh sistemlerinde farklılıklar gösterebilir.


3D dosya formatlarıyla da uyumlu olan program 3D Studio, Direct 3D, Illustrator, Lightwave, VRML1, VRML2, QuickDraw 3D, shockwave 3D ve DXF formatlarındaki dosyalarla da sorunsuz çalışabiliyor. Ayrıca browser özelliği sayesinde proje içinde yer alan bütün nesnelere çok daha kolayca müdahale edebiliyorsunuz. Etkileşimli poligon ve point modelleme araçları ile nesneleri dilediğiniz gibi şekillendirebilir, Bend, twist, bulge, melt, wrap, explosion gibi gelişmiş deformasyon araçlarıyla da sonuca ulaşabilirsiniz. NURBS kontrolleri de modellemelerinizde size cok yardımcı olacak fonksiyonları içermektedir. Array, boolean, instance, metaball gibi modelleme araçlarıyla da nesneleri kopyalayabilir, bir nesneden diğerini çıkartır veya toplayabilirsiniz.

Özellikle özelleştirilebilir menü, buton ve kısayollar farklı meslek guruplarındaki kişiler için büyük kolaylıklar sağlayabilir. Örneğin modelleme yapmak isteyen bir kişi kullanmayacağı kısayol ve butonların yerine daha fazla kullanacağı kısayol ve butonları tanımlayıp, ekranı kendi isteğine göre özelleştirebilir. Bu da daha verimli bir çalışma alanı ve daha rahat bir ekran hakimiyeti demektir. Cinema 4D bir animatörle bir tasarımcının ayrı arayüzler kullanabilmesine olanak sağlıyor. Bu benzer programlarda bulunmayan bir özellik. Programın güçlü yanlarından biri de güçlü ışıklandırma efektleridir. Yapmış olduğumuz testlerde bu efektlerin gerçek atmosferi yansıtma başarısı bizi oldukça etkiledi. Örneğin çalışmalarınızda Omni, Distant, Spot round / square, parallel, parallel spot round / square tubes, area lights gibi farklı ışık kaynakları kullanarak ilginç ve şaşırtıcı mekanlar elde edebilirsiniz.

Cinema 4D bu konuda çok esnek. PC işlemcileri ve ekran kartları için zor işler sınıfında olan bu tip efekler Cinema 4D’nin profesyonel hesaplama algoritması sayesinde daha hızlı ve düzgün bir şekilde çalışmaya adapte ediliyor. Örneğin, Caustics, volume caustics efektleri sayesinde ışığın yüzeylerdeki yansıma, yayılma ve geçirgenlik etkilerini gerçek mekana olduğu gibi nesne üzerine yansıtmanız bu program ile gerçekten çok kolay… Gölgelendirme işlemleri için ise başlı başına bir yazı hazırlamamız gerekiyor çünkü bu konuda gerçekten çok güçlü araçlara sahip. Soft, hard, area gibi gölgelendirme tipleri daha gerçekçi projeler için kesinlikle gözardı edilmemesi gereken özellikler. Bir diğer önemli özellik ses kullanımı; Cinema 4D ile hazırladığınız projelerde mono, stereo, DTS 5.1,DDS eX 6.1,SDDS 7.1 ses düzenlerini destekleyen efektler hazırlayabilirsiniz. Cinema 4D içeriğinde bulunan yardımcı fonksiyonlar sayesinde animasyon hazırlamayı da oldukça kolay hale getiriyor.

Hazırladığınız animasyona istediğiniz kadar kamera koyabilir, değişik açılardan görüntü alabilirsiniz. Scene motion blur ile sahnenin tümü için kamera efekti, Object Motion Blur ile nesne için kamera efekti hazırlayabilirsiniz. Timeline penceresinden hazırlamış olduğunuz projede kullandığınız bütün nesneleri ve onların hareketlerini görebilir herhangi bir andaki (frame veya saniye) istediğiniz noktada müdahale edebilirsiniz. Formula fonksiyonu yardımı ile matematiksel formüllerden animasyonlar oluşturabilirsiniz. Cinema 4D Release 8 kullanıcının tercihlerine göre satın alabileceği yedi adet modül ile birlikte geliyor. Bunlar, MOCCA, Advanced Render, Thinking Particlei, PyroCluster, Net Render, Dynamics ve BodyPaint 3D. Bu modüllerden özellikle BodyPaint 3D , üç boyutlu objelerin giydirilmesi konusunda harikalar yaratıyor.Vücut modellemelerinde, örnegin bir yaratık modelinin giydirilmesi sırasında karşılaşılan zorlukları BodyPaint ile rahatlıkla çözebilirsiniz.

Dynamics modülü, yer çekimi, eğim, rüzgar, dış etkiler, etki-tepki gibi fizik kanunlarına dayalı olayları objelere uygulamanızı saglıyor. Örneğin plastik topa vurulduğu anda oluşan esnemeyi, Dynamics eklentisiyle çok kolay yaratabilirsiniz. Advanced Render ise özellikle ısıklandırma konusunda öne çıkıyor. Alan derinliği, objelerden yansıyan ışıklar, gölgelendirme işlemleri ve ışık kırılmalarını gerçeğe yakın şekilde render edilmesini sağlayan Advanced Render profesyonellerin kesinlikle vazgeçemeyeceği bir eklenti. Cinema 4D, standart paketin yanı sıra iki adet alternatif paket sunuyor. Bunlardan Cinema 4D XL, MOCCA, Advanced Render, Thinking Particles, PyroCluster ve Net Render modüllerini içeriyor ve üç kullanıcı ağ üzerinde programı çalıştırabiliyor. Cinema 4D Studio ise tüm modülleri içeriyor ve sınırsız kullanıcılı NET paketi içeriyor.

Sonuç olarak; Cinema 4D profesyonel kullanıcılar için hazırlanmış başarılı araçlara sahip kalite düzeyi gerçekten yüksek bir program. Özellikle hızlı “network rendering” sistemi ve gerçekçi yüzey efektleri tüm kullanıcılar tarafından oldukça beğeni topluyor. Benzer programlarla saatlerce uğraşarak ortaya çıkarılan çalışmalar CINEMA 4D’nin kullanıcı dostu arabirimi sayesinde hızlı bir şekilde sonlandırılabiliyor. 3D modelleme, animasyon, jenerik üretimi, post-production, film kurgu, özel efekt v.b. alanlarda hizmet veren kişi ve kuruluşların CINEMA 4D’yi kesinlikle yakın takibe almaları önerilir. Cinema 4D’yi ülkemizde CP Vision temsil ediyor.

Alıntıdır.
 

Benzer konular

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Katılım
15 Şub 2008
Mesajlar
1,171
Tepkime puanı
27
Çok güzel paylaşım.
Yakında derslerinide verirsin artık :p
 

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
Çok güzel paylaşım.
Yakında derslerinide verirsin artık :p

Zbrush için belkide ama cinema 4d için çok erken. Daha kullanamadım ama çalışmaları takip ediyorum:p Amaç 4D içine benim gibi adım atmaya çalışanlara yol göstermek.
Teşekkürler ilgine fatih
 

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Katılım
15 Şub 2008
Mesajlar
1,171
Tepkime puanı
27
Zbrush için belkide ama cinema 4d için çok erken. Daha kullanamadım ama çalışmaları takip ediyorum Amaç 4D içine benim gibi adım atmaya çalışanlara yol göstermek.
Teşekkürler ilgine fatih

Bende inşallah indirirsem kullanıcam programları.
Ama şu aralar PS CS4 3D sardı gibi :D labirentler yapıyorum
yüksek gökdelenler yapıyorum kayboluyorum :D

Cinema 4D ye öğrenmek lazım ama :)
 

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
Bende inşallah indirirsem kullanıcam programları.
Ama şu aralar PS CS4 3D sardı gibi :D labirentler yapıyorum
yüksek gökdelenler yapıyorum kayboluyorum :D

Cinema 4D ye öğrenmek lazım ama :)

Kesinlikle haklısın öğrenmek şart. Ama gerekli olan bilgiyi doğru yerden alabilmek.
Forum içinden de görüştüğüm arkadaşlar var..Yakın zamanda bu konuda çalışmalar olucak zaten. Bende beklemedeyim.
 

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Katılım
15 Şub 2008
Mesajlar
1,171
Tepkime puanı
27
Kesinlikle haklısın öğrenmek şart. Ama gerekli olan bilgiyi doğru yerden alabilmek.
Forum içinden de görüştüğüm arkadaşlar var..Yakın zamanda bu konuda çalışmalar olucak zaten. Bende beklemedeyim.

Hadi bakalım hayırlısı :)
 

Rıdvan KAYAHAN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Katılım
26 Eki 2008
Mesajlar
467
Tepkime puanı
5
Web sitesi
www.erkaytasarim.com
Gene creedwar kardeşimizden(awatarının altında yaşının benden büyük olduu yazıo:) Dolayııyla abimizin:) ) değerli bi palaşım daha.
Tesekkürlerimi sunmayı bir borç bilir paylaşımlarının dewamının herkezin faydasına olduu kanaatimi belirtmek isterim.
Tebriker
 

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
Gene creedwar kardeşimizden(awatarının altında yaşının benden büyük olduu yazıo:) Dolayııyla abimizin:) ) değerli bi palaşım daha.
Tesekkürlerimi sunmayı bir borç bilir paylaşımlarının dewamının herkezin faydasına olduu kanaatimi belirtmek isterim.
Tebriker

Paylaşım için buradayız.
İlgine teşekkürler enderhafiz.
 

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Katılım
9 Ocak 2008
Mesajlar
186
Tepkime puanı
9
Web sitesi
www.matbaa.org
Bence kullanımı kolay ve faydalı bir program. Herkese tavsiye edebilir...
 

Kukim

🌱Yeni Üye🌱
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
tşkler güzel bişeye benzior keşke öğrensem:wink:
 

ucurum22

🌟Usta Tasarımcı🌟
Katılım
30 Kas 2007
Mesajlar
311
Tepkime puanı
4
Evet kurcalayarak daha iyi sonuçlar alınıyor,zaten kavranması 3ds max gibi zor bir program değil..
 

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
2 Ağu 2008
Mesajlar
5,055
Tepkime puanı
110
Faydalı bir paylaşım teşekkürler Ulaş...
 

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
Evet kurcalayarak daha iyi sonuçlar alınıyor,zaten kavranması 3ds max gibi zor bir program değil..

Zaten prograların küt olarak öğrenilmesinden ziyade,kurcalanmasından yanayım. Öğrenim olarak ezbere olmuyacağından sonucu daha verimli olur. Teşekkürler ilgine.

Faydalı bir paylaşım teşekkürler Ulaş...

Bilgi gereklidir.:) Ben teşekkür ederim damla sağolasın.
 

slow1

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Katılım
7 Tem 2009
Mesajlar
229
Tepkime puanı
7
Web sitesi
www.slowgraphicdesign.blogspot.com
7174slow.jpeg.jpg


örnek bir çalışma ekliyorum
 

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
17 Haz 2008
Mesajlar
7,974
Tepkime puanı
104
cinema4d çok zevkli eğlenceli ve sınır tanımayan bir programdır :) sınırı hayal gücümüz kadardır :)

Bunun farkında olmayanara bir konu açmıştım. :) Desteklediğin için teşekkür faslımız hiç bitmez:)
 
Üst