Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

color settings (renk ayarları)

zıvanam

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar photoshop ta renk ayarları (color settings) hakkında detaylı bilgi istiyorum ama henüz doyurucu bir şey bulamadım. Aşağıdaki linkte konu ile ilgili bilgi mevcut sanırım ama ingilizcem iyi olmadığı için mümkünse türkçe arzu ediyorum.
Yardımcı olunursa sevinirim.

cPanel

Benzer konular

agirbasali

🌱Yeni Üye🌱
somut olarak ne istediğini yazsaydın sanırım daha anlaşılır olurdu. color Settings basmak istediğin imajların uygun malzemeye, uygun baskı sistemine göre uygun profil seçimini sağlar. orda cmyk rgb renk gamutlarına göre birçok profil seçeneği bulunmaktadır. imajın renk ton değerleri bu profillere göre değişkenlik gösterir. kullanacağın baskı malzemesine göre renk yoğunlukları farklı olan bu profillerden birini seçmek durumundasın. Örneğin gazete kağıdına basılacak bir imaj farklı bir profilde ayarlanması gerekirken 150 gram kuşelenmiş özel kağıdan basılacaksa bu profil farkıl olmalıdır. Yani gazete kağıdı boya emici özelliği ile kuşe kağıdın emici özelliği arasında fark olduğu gibi ofset baskı yöntemi ile dijital baskı yöntemi arasında da fark vardır. bu farklar imajın profiline de yansır. matbaacılıkta nokta kazancı denen bir terim vardır. yani tram kazancı yani nokta büyümesi veya nokta kazancı. bu olay imaj ton yuğunluğuyla direk bağlantılıdır. gazete kağıdında nokta büyümesi kuşeye göre daha fazladır. mürekkebin dağılması yada emilimi daha geniş alana yayılır. işte bu nedenle ton yoğunluğu düşük profil seçilmelidir. kuşe, gazete kağıdına göre daha yoğun tonu basabilir. gazete profilini derg profilinde kullandığın zaman neden canlı değil dersin. kuşe profilini gazete için kullanırsan bu fotoğraflarda ayrıntı yok koyu yerler zemine dönüşmüş renkler başkalaşmış dersin.