Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

'combine' ile 'group' arasındaki fark+freehand'deki duplicate'nin corel'de karşılığı?

serhangenc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bazen çoklu nesneyi tek nesne haline getirmek istiyorum..
bunu şimdiye kadar combine ya da group komutuyla, canım hangisini isterse diyerek hallettim..
sonraları kafama takılır oldu..'combine' ile 'group' arasındaki fark nedir?
bazen çoklu nesne seçtiğimde her ikisi yanık oluyor, bazen combine kapalı group açık, bazen tam tersi..
çözer gibi oldum ama sonraları yine kafam karıştı..

ikinsi sorum ise şu;
nesneleri bir logaritmaya uygun olarak nasıl çoğaltırız?
örneğin autocad'de bir nesneyi görünmez bir çemberin etrafında dizili olacak şekilde istediğim sayıda, ya da belli bir sırada yine istediğim sayıda ve aralıkda olacak şekilde çoğaltabiliriz..
freehand'de bunun karşılığı olarak duplicate kullanılıyor sanırım..
corel'de nasıl halledilir bu işlem?

ilginiz için şimdiden teşekkürler..

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
bazen çoklu nesneyi tek nesne haline getirmek istiyorum..
bunu şimdiye kadar combine ya da group komutuyla, canım hangisini isterse diyerek hallettim..
sonraları kafama takılır oldu..'combine' ile 'group' arasındaki fark nedir?
bazen çoklu nesne seçtiğimde her ikisi yanık oluyor, bazen combine kapalı group açık, bazen tam tersi..
çözer gibi oldum ama sonraları yine kafam karıştı..

ikinsi sorum ise şu;
nesneleri bir logaritmaya uygun olarak nasıl çoğaltırız?
örneğin autocad'de bir nesneyi görünmez bir çemberin etrafında dizili olacak şekilde istediğim sayıda, ya da belli bir sırada yine istediğim sayıda ve aralıkda olacak şekilde çoğaltabiliriz..
freehand'de bunun karşılığı olarak duplicate kullanılıyor sanırım..
corel'de nasıl halledilir bu işlem?

ilginiz için şimdiden teşekkürler..

Öncelikle ilk sorunu cevaplıyım. Combine 2 nesneyi (yolu) birleştiren bir komuttur. Örneğin 2 tane kare çiz. Bunlar iç içe olsun yani küçük kare büyük karenin içinde olsun. Bu iki kareye combine komutu uyguladığın zaman bu yollar birleşecektir. Bunuda nesneye renk verdiğinde anlarsın. İçteki küçük kare renk almayacaktır. Oysa aynı işlemi grup ile yaptığında ve renk verdiğinde yollar birleşmediğinden her iki karede renklenecektir.

Gelelim ikinci soruna. Corelde bir nesneyi belirli aralıkta çoğaltmak için window/tollbars/transform arac kutusunu açman gerek. Burada position kısmında h yada v kutucuğuna sayısal bir değer girip apply to duplicate dediğinde belirttiğin rakam kadar aralıkta çoğaltma yaparsın.
Bir alternatif yöntemde + tusuna basar ve nesneyi üstüne kopyalarsın. Sonra x yada y koordinatina değer girerek kopyayı yana yada aşağı yukarı taşırsın ve sonrada edit/repeatmove komutunu kullanırsın.

serhangenc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok teşekkürler..
3 şey öğrenmiş oldum..
aslında combine olayını hala tam olarak anlayamadım ama 'duplicate' olayı çok iyi oldu..
hel bir de '+' ile kopyala-yapıştır olayını öğrenmem süper oldu..
teşekkürler yeniden..

ama benim transform kutumda h ve v komutları yok..
corel X4 kullanıyorum.customization menüsünden de bulamdım herhangibi birşey :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
Window/Toolbar/Transform penceresi açıldığında bu pencerede en üstte position,rotate,scale and mirror gibi butonlar vardır. Siz bu işlem için en baştaki position butonunu kullanacaksınız. Bu butona bastığınızda hemen altında position yazan yerde yanında H ve V yazan kutucukları görürüsünüz.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
çok teşekkürler..
.... aslında combine olayını hala tam olarak anlayamadım...

Combine ve Group birbirinden çok farklı şeylerdir...

asas.jpg

En basiti combien yapılan nesneler tekrar ayrılmaz.. Yani tek nesne olurlar..
Group yapılan nesneler ayrılır.. Ve tek nesne gibi görünsede aslında her biri ayrı ayrı özelliğini korur.

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟

asas.jpg

Group yapılan nesneler ayrılır.. Ve tek nesne gibi görünsede aslında her biri ayrı ayrı özelliğini korur.

Combine yapılan nesneler Arrange/Break Curve Apart komutu ile tekrar ayrılabilir ve yeniden 2 ayrı nesne haline getirilebilir.
Combine ile group arasındaki en büyük fark dediğiniz gibi combine yapıldığında nesneler siz tekrar ayırana kadar birleşmiş olur. Group yaptığınızda ise böyle bir brileşme olmaz ve her nesne kendi özeliğini korur.

serhangenc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Window/Toolbar/Transform penceresi açıldığında bu pencerede en üstte position,rotate,scale and mirror gibi butonlar vardır. Siz bu işlem için en baştaki position butonunu kullanacaksınız. Bu butona bastığınızda hemen altında position yazan yerde yanında H ve V yazan kutucukları görürüsünüz.

evet buldum..yardımlarınız için çok teşekkürler..
ben şu yüzden yapamıyordum;
edit menüsünde duplicate var..Ctrl+D kısayolu ile yaptığımda her seferinde
5 birim yukarı atıyor..bunu değiştirbileceğim bir yer bulamıyordum..
yoksa sizin anlattığınız ile bu duplicate farklı duplicate'ler mi?
anlattığınız yöntemi benimsedim:smile:, teşekkürler ama bu sefer de
kafam buna takıldı :D

teşekkürler..
sanırım biraz daha oturdu..
bir durum var ki onu çözebilmiş değilim..
sorun bende mi yoksa normal olan bu mu;

iki adet nesne var elimde..

bu iki nesneyi noktalar vastısıyla snap yardımıyla denkleştirip birleştiriyorum..

birleşme tamamlanıyor..bir nesne diğerinin içerisine tamamen katılıyor..
sonra bu ikisini 'combine' yapınca ortak bölge boşalıyor..
hangisinin katman olarak üstte ya da altta olduğu da farketmiyor..
her koşulda sonuç bu;

bişeyleri yanlış mı yapıyorum yoksa bu normal mi?
ilginize teşekkürler..

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu tür şekilleri birleştimek için combine değil işaretli yerdeki (weld) yapıcaksınız.

ders.jpg

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu yaptığınız combine komutu ile olmaz. En kolay yöntemle o aradaki beyazlığı Arrange/Shaping/Weld komutu ile çözebilirsiniz.Weld kombineden farklı olarak bir nevi kaynak işlevi görür yani seçtiğiniz iki nesneyi birbirine kaynatır.
İkinci sorunuza gelince evet iki komut farklı amaca hizmet eden komutlardır.Şöyleki Duplicate kelime anlamıyla çoğalt demek zaten. Bu seçtiğiniz nesneyi -corel x4 için konuşuyorum- çıkan pencerede girdiğiniz ofset değerleri kadar yana yada aşağı yukarı çoğaltan bir komuttur.
Diğeri de yani Repeat kelime anlamı ile tekrarla demektir. Bu komut son yaptığınız işlemi baz alarak tekrarlama işlemi gerçekleştirir. Örneğin en son bir nesneyi küçülttüyseniz ve bu komutu yeniden kullanırsanız aynı nesneye yada seçtiğiniz nesneye aynı küçültme işlemini tekrar uygulamış olursunuz.