Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corel draw da serigrafi baskı için normal yazıcıda tram verebilirmiyim?

madrock

🌱Yeni Üye🌱
yada başka bir program da bunu yapabilirmiyim
:rofl:

Benzer konular

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yada başka bir program da bunu yapabilirmiyim
:rofl:
Kullandığın yazıcı postscrip ise verebilirsin.Pirint menusuden yazıcının gelişmiş ayarlarında dpi seçenekleri çıkar. tram araları geniş ve dolgun çıkması için en düşük tercihi seç. Pek fazla işini görmez bu tramlar serigrafta, en iyisi film almaktır.filmde istedigin tramı alabilirsin ancak.

logosgrafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bi kere olay tamamen yanlış.. Serigrafi baskıda tram olmaz.. tramdan kastınız nedir?

sayın onur karadağlı. serigrafı baskıda benim bildiğim tram vardır (bu konuyu bir ara tartışalım.) ayrıca mardrock eğer yazıcın postscript özelliğe sahipse serigrafi tramlarını alabilirsin aksi takdirde yazıcının böyle bir özelliği yoksa serigraflik tram alamazsın.

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
Bende yazıcının baskı çözünürlüğünü düşürüp kaba tram alabiliyorum.
Serigrafide ince tramlar sağlıklı olmuyor.
Yinede yetmezse photoshopta color halftone den dahada büyütebilirsin.

ibrahimkck

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corelde bitmaps menüsünden convert to bitmap deyip resime dönüştüreceksin . Daha sonra bitmaps-color transform - halftone seçeneğini işaretleyip tram çapını ayarlayıp çıktıyı alacaksın . Ayrıca serigrafide tram olur bu tartışmasız ve kesindir fakat tram çapının ofsete kıyasla daha büyük olması gerekir .

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
sayın onur karadağlı. serigrafı baskıda benim bildiğim tram vardır (bu konuyu bir ara tartışalım.) ayrıca mardrock eğer yazıcın postscript özelliğe sahipse serigrafi tramlarını alabilirsin aksi takdirde yazıcının böyle bir özelliği yoksa serigraflik tram alamazsın.

Bakın şöyle bir durum var. Serigrafi baskıda tramdan kastınız tram noktacıkları ise photoshop'taki halftone gibi.. bu mümkün, benim tramdan kastım matbacılıkta çok kullanılan renklerin % lik değeridir. yani %50 siyah (gri) basamassınız yine siyah basarsınzı ancak tramlama tekniği ile nokta nokta ( noktaların sıklığı ve büyüklüğü) rengin gözükebilecek açıklığını veya koyuluğunu belirler. İlk yazımdada sorduğum buydu tramdan kastınız nedir diye?

ibrahimkck

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bakın şöyle bir durum var. Serigrafi baskıda tramdan kastınız tram noktacıkları ise photoshop'taki halftone gibi.. bu mümkün, benim tramdan kastım matbacılıkta çok kullanılan renklerin % lik değeridir. yani %50 siyah (gri) basamassınız yine siyah basarsınzı ancak tramlama tekniği ile nokta nokta ( noktaların sıklığı ve büyüklüğü) rengin gözükebilecek açıklığını veya koyuluğunu belirler. İlk yazımdada sorduğum buydu tramdan kastınız nedir diye?

Onuda yaparsınız yani % 50 siyah basarsınız fakat tram çaplarının büyük olması gerekir eh buda işin çözünürlüğünü etkiler tabiki. Pardon belkide bir kavram karmaşası yaşıyoruz matbaada siyah boya ile %50 siyahı (gri) basmak için tram kullanıyor ama çok ufaktır tabiki bunu görmek çok zor . Yada ben yanlış mı anladım demek istediklerinizi ? Çözünürlük evet matbaada daha yüksektir . Umarım yanlış anlamamışımdır, demek istediklerinizi biraz daha açabilirseniz.

kayhan.1154

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorununu tam olarak yazarsan iyi olur. Tramdan kastın trigron baskımı yapacaksın. Yani 4 renk mi baskı yapacaksın yoksa tekrenk mi basacaksın. Artı fotoğrafımı tramlı olarak basacaksın bunu bana mesaj olarak at. Ben 25 yıla yakındır baskıcıyım.Ankara reklamcıların çoğu beni tanır. Serigrafide yapamayacağım şey yoktur. Sorununu tam ve detaylı yazarsan yardımcı olurum.

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
Arkadaşlar serigraf baskıda tram verme veya basma olanağımız elbette ki vardır. Yalnız tram değerini (yani nokta büyüklüğü) kullanacağınız ipek numarasına göre yapılmalıdır. Eğer tekstil baskı yapacaksanız serigrafta işe tram vermenizin bir anlamı kalmaz. Çünkü tekstil de genelde Bursa İpeği diye tabir ettiğiğniz ipek kullanılır ve bu ipeğin gözenekleri de geniştir. Gelelim printer üzerinden verilecek trama; Laser Printer ve postscript olması esastır tabiki yazıcının. Yazıcı ayarlarından çıktı değerini 300 dpi yaparsanız çıktınız %30'luk bir tram değerine sahip olacaktır. Yalnız printer üzerinden verilecek tram, toner baskısı olduğu için tam anlamı ile film gibi olmayacaktır. O nedenle tavsiye edilmez. Yani film çıktısı esastır, diyebilirim. Şunu da ilave edeyim vereceğiniz tram rengininde %40'ı geçmemesinde fayda varki tek nokta olarak alabilelim. Kolay gelsin...

Son düzenleme:

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
paylaşımın için sağol arkadaşım. anlamadığım bir kelime var onu merak ettim.postscript ten ne kastediliyor acaba. iyi çalışmalar.

nazim1

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar. Ben Azerbeycandan qosuldum sizin foruma
Bu tram konusu bizim de problem. Ben indetnetden bir program buldum o poqram istediyin resmi pantoneya ayirdi bir kiz resmini 3 pantoneye ayirde ve sonradan ben onu tekstil uzerine yani tisort uzerine basdim inanilmaz 3 rengden tam canli bir resim cikdi hem de renglerin 1 i altindi ama bu program zamanli imis zamani bitdi yani nir nece kullanilma imkani varmis boyle bir programlar kullaniyormusunuz?

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Merhabalar. Ben Azerbeycandan qosuldum sizin foruma
Bu tram konusu bizim de problem. Ben indetnetden bir program buldum o poqram istediyin resmi pantoneya ayirdi bir kiz resmini 3 pantoneye ayirde ve sonradan ben onu tekstil uzerine yani tisort uzerine basdim inanilmaz 3 rengden tam canli bir resim cikdi hem de renglerin 1 i altindi ama bu program zamanli imis zamani bitdi yani nir nece kullanilma imkani varmis boyle bir programlar kullaniyormusunuz?
Kullandığın programın ismini verebilir misin?

terrybogard

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm, ya arkadasımız serigrafi baskı için normal yazıcıda tram verebilirmiyim demiş, yani taram veriyorum filmde çıkarmı demek ıstemıs yanıt : cıkar basılacak calısmada tramda kullanıcak demekkı verılır tram aynı zamanda serigrafide basılırda tabı ofset gıbı olamayabılır. Basılır da, cünkü ne kadar tram olursa o kadar yogunlukta boya ceker ve baskıya uyarlar. İyi çalışmalar..

siyahpusula

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam arkadaşlar... serigrafide baskıda tramlı işin renk ayrımı, post scrpt yazıcı tamamen allak bullak durumdayım... serigrafide 4 renk baskı yapma şansımız var mı bizim. yani bildiğin 4 renk bi fotograf basar gibi baskı alabiliyo muyuz? ben diyelimki kırmızı renk basıcam. ama içinde tramlarıda var. bunun renk ayrımı, çıkışı, pozlanması, baskısı bilen bi arkadaşımız varsa çok rica ediyorum anlatabilir mi lütfen... kesinlikle serigrafide tram olma diye biliyordum...

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
serigrafide CMYK baskı

Elbette mümkün, serigraf baskı şuan ofset baskı yöntemini bile sollamıştır diyebilirim. Sıkıntı çektiğim bölümü ayrıntılı olarak yazarsan, yardımcı olmaya çalışırım. kolay gelsin...

siyahpusula

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
şöyle ki mesela ben atölyede 4 renk bi iş basmak istiyorum sergirafide mesele bir limonu tonlarıyla birlikte basmak istiyorum. bunun için bugün Erkal Coşkun arkadaşımız bana corelden nasıl renk ayrımı yapabileceğimi anlattı. diyelim ki ben renk ayrımını yaptım.
sonra bunu nasıl basıcam serigrafide...
nasıl pozlandırıcam, renkler üst üste sırasıyla cmyk olarak bastığımda sonuç bana 4 renk basılmış bi işin sonucunu verecek mi... kesinlikle bu işi çözmeliyim. benim için çok önemli. çünkü ben serigrafiyle etiket, antetli, zarf, davetiye, kalem, bardak, şapka, t-şort, poşet ne varsa hepsini basmak istiyorum... imkan olarak makina alma şansımız yok. bu nedenle bu işi öğrenmem lazım. görüyorum pırıl pırıl baskılar yapılıyor ama ben yapamıyorum.
emilsyonu, geciktirici, her ürüne göre boya çeşidi, her malzemeye göre ipeği hep farkediyor. ve kimse bilgi vermiyor. şu anda ben deneyerek bazı şeyleri öğrendim.
mesela emilsyon, pozlama, tek renk, 2 renk, 3 renk baskı... ama fotograf baskı yada tramlı baskı yapamıyorum... bide ipekleri ayarlayamadım... benim derdim büyük... eğer öğretirseniz ki bu benim gibi bi çok arkadaşa yol açacaktır size minntettar kalırım...

sheva_gs

🌱Yeni Üye🌱
Verilebilir , verilirse tramların kalın olması lazım.

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
Yazıcı ayarlarından, yazıcının DPI'nı düşürürsen, Örnek 300 DPI yaparsan 30'luk tram elde edersin ki buda serigraf baskı için uygundur.