Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw'da arka plana saydam bir şekil koymak istiyorum

expetus

🌱Yeni Üye🌱
Grafiker olmayı çok istiyorum..Corel draw ile başladım işe...neyse ben soruma geçeyim,şimdi bir resim var mesela elimizde,bu resmi alıp arka plana saydam bi şekilde nasıl koyuyorsunuz ? (umarım konu yanlış yerde değildir)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Grafiker olmayı çok istiyorum..Corel draw ile başladım işe...neyse ben soruma geçeyim,şimdi bir resim var mesela elimizde,bu resmi alıp arka plana saydam bi şekilde nasıl koyuyorsunuz ? (umarım konu yanlış yerde değildir)

Öncelikle merhaba kardeşim ,

Photoshop : resim düzenleme aracıdır. Resimler üzerinde oynamalar rahatlıkla yapabilirsin arka temalar ekleyebilirsin saydamlaştırmalar vs hani resim montajı burada yapılır.

İllustrator : Vektörel çizim aracıdır. Daha serbest tasarımlar yapmak için kullanılır. Özelliği ise burada tasarımı sen yaparsın. Vektörel çizgiler yaparsın , şekiller oluşturursun.

İndesign : Katalog , broşür vs yazı işlerini düzenlemek için kullanılan programdır. Yani tasarımı diğer programlarda oluşturup indesign'da hızlı bir şekilde tasarım oluşturabilirsin. Şablon sayfa tanımlıyorsun uygula dediğinde istersen 1000 sayfalık tasarımıda yarım saat içinde'de yapabilirsin.

Corel draw : Olmazsa olmaz bir programdır. Aslında illustrator biliyorsan corel sana çok sıkıcı gelicektir :) Her firmanın her ajansın illaki logosu vardır. Bu logoların vektörel olması şarttır. Bunlarda genelde corel de hazırlanır. Corel genelde matbaa'cılar çok kullanılır. Ayrıca bir çok serbestliğide vardır. İllustrator'a benzer ama bazı menüleri daha rahattır.

Şimdi gelelim özetlemeye ;

Photoshop'ta genel resim düzenlemelerini yaparsın. Gölgelendirmeler falan , kesimler , decupe'ler bunları yaparsın. Sonra illustrator'da şablon sayfanın vektörellerini oluştursun.Vektörel dediğim hani bu sayfalarda alt tarafta dalgalı çizgiler olur. O tarz çizimler. Yada karakter çizimleri bunları oluştursun. Google'a vektörel çizimler yaz daha iyi bilgi edinebilirsin. Sonra resimleri şablonları oluşturdun iş yazı kısmına geldi. İndesign'a şablon sayfalarını atarsın sonra üzerine seri bir şekilde yazılarını yazarsın. Katalog , broşürler genelde bu şekilde yapılır.

Arka planı saydam yapma ise , resmi atarsın photoshop'a sağ tarafta layer1 falan yazan kısım vardır onun üzerinde sağ tarafta " OPACİTY % 100 " diye bişe yazar. Onu kısarsan saydamlaştırabilirsin :)

Umarım açıklayıcı olmuştur :)

lusy90

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mecid bey merhaba arkadasımız corel drawda resımı nasıl transparanlısıtırz sormus photshopda degıl
arkadasım sana gelirsek corelde
ınteriactive bleend tool sekmesıne basılı tutarsak ınteriactive transparan tool görmus oluruz ona basarız ve yukarıda none kısmında uniform , raidal vs vs gibi butonlardan ayarlamaları yapabılırız.
sizi acıklıga kavusturduysam ne mutlu bana
kolay gelsin.